مدیریت دغدغه های خانم های خانه دار ، هم مراقب خودتان باشید و هم اهالی خانه

به گزارش مجله فازنما، تمام روز را در خانه سرکردن و پرداختن به کارهای روزمره که گاهی تکراری و خسته کننده می گردد؛ خانه داری کار ساده ای نیست. راهکارهایی برای مراقبت از خانه و تمام اهالی اش وجود دارد.

مدیریت دغدغه های خانم های خانه دار ، هم مراقب خودتان باشید و هم اهالی خانه

به گزارش خبرنگاران، خانه همان جایی است که محل امن ماست و به آن تعلق خاطر داریم. بعد از یک روز کاری پرمشغله، به آنجا پناه می بریم و سوسوی چراغ روشن آن، دلگرمی و امیدبخشی را برایمان به ارمغان می آورد. انسان به امید زنده است. امیدواری بسیاری از مردم به برگشتن به خانه است؛ آن هم از دل هیجان کوچه ها، خیابان ها و از انبوه ملاقات آدم ها. اینکه در بدو ورود، کسی انتظار ما را بکشد و با لبخندی دلنشین، پذیرای ما باشد، لطف به خانه رسیدن را دوچندان می نماید.

در روزگار امروزی زنان و مردان شانه به شانه هم مشغول کار و فعالیت های اجتماعی هستند. این همراهی و مشارکت یکی از آورده های جامعه مدرن به شمار می رود. اما هنوز هستند خانواده هایی که به دلایلی ترجیح می دهند، زنان در خانه مشغول امور باشند و مردان بیرون خانه. این چیزی از ارزش تأثیرگذاری زنان در پیشبرد زندگی مشترک کم نمی نماید بلکه یکی از مؤثرترین و انگیزشی ترین تقسیم کارها محسوب می گردد. البته تمام روز را در خانه سرکردن و پرداختن به کارهای روزمره که گاهی تکراری و خسته نماینده می گردد، کار ساده ای نیست.

مدیریت مسائل روزانه، خرید مایحتاج، رسیدگی به امورات بچه ها، تربیت و آموزش آنها و هزار و یک دغدغه دیگر، باعث می گردد گاهی خانم های خانه دار دچار سردرگمی و خستگی های مضاعف شوند. بی شک مسائل بسیاری فکر، روح و روان زنان را در این شرایط به عنوان زن، همسر و مادر به خود مشغول می نماید. درگیری ها، گاهی عدم مدیریت زمان و اولویت بندی های نادرست باعث می شوند که کمتر به خودشان بپردازند و برخی اوقات دچار خودفراموشی، جامعه گریزی، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، استرس و... شوند. در این فرصت به مواردی از مسائل و دغدغه های زنان خانه دار می پردازیم و کوشش می کنیم راه حلهایی در حد پیشنهاد عرضه کنیم.

با دست مخالف کار کن

یکی از مسائلی که زنان امروز در خانه با آن درگیر هستند، دردهای مزمن به علت درست انجام ندادن کارهای خانه است. جاروکشیدن، ظرف شستن، اتوکردن و... مواردی است که خواه ناخواه با آن دست و پنجه نرم می کنید. اینکه هر کدام از ما به سمتی از بدن خود تسلط داریم و در اصطلاح چپ دست یا راست دست شناخته می شویم، در ظاهر معضل نیست. اما مشکل از آنجا آغاز می گردد که بعد از یک روز سخت و سنگین کاری از کمردرد، گردن درد و دردهای مشابه گلایه داریم و اوقات خودمان و دیگر اعضای خانه را تلخ می کنیم و این رویه به ناچار با رویکرد ترشرویی های ما رابطه ای موازی دارد.

ویژگی چپ یا راست دست بودن، باعث می گردد بیشتر یا تمامی کارهایمان را با دست غالب انجام دهیم. اینطور یک طرف بدن ما بیشتر خسته می گردد و البته قوی تر هم خواهد شد و طرف دیگر در ضعف به سر می برد و لاجرم دچار دردهای مختلف می شویم. پس ما با 2درد روبرو هستیم؛ درد سمتی از بدن که کار بیشتری از آن می کشیم به خاطر خستگی و سمتی که به علت عدم تحرک ضعیف شده و به مرور زمان، انعطافش را از دست داده است. راه حل چیست؟ از این به بعد گاهی با دست و پای مخالف کار کنید. با آن یکی دست تان رنده کنید و تمرین کنید چاقو را به دست دیگرتان بدهید. کتف مخالف حین جاروکشیدن فعال می گردد و کم کم سمتی از بدن که فراموش شده بوده با شما آشتی می نماید. بابت این مهارت تازه به خودتان افتخار کنید.

کار خونه ورزش نیست

حالا که از تحرک و سلامتی آغاز کردیم، جا دارد در تکمیل مطلب پیشین به ورزش بپردازیم. به حتم تا حالا شنیده اید وقتی از خانم ها پرسیده می گردد چرا ورزش نمی کنید؟ می گویند: من از صبح دارم کار خونه می کنم. کار خانه ورزش نیست. بهتر است به عقب برگردیم؛ چرا گاهی حالتان خوب نیست؟ چرا دچار عدم اعتماد به نفس می شوید؟ اینکه فکر می کنید از جهان عقب افتاده اید و دیگر تناسب و جذابیت قدیم را ندارید، از کجا می آید؟

سلامتی و تناسب، رابطه مستقیم با حالات روحی شما دارد. اینکه به خودتان توجه کنید، این احساس را به شما می دهد که مورد توجه و مهم هستید. پس فقط درخواست توجه از دیگران نداشته نباشید، از خودتان آغاز کنید. وجود عزیزتان را دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قائل شوید. هر روز ساعتی را به نرمش و ورزش کردن اختصاص دهید و اینطور بعد از مدتی حال خوب، روحیه شاد و فعالی به دست بیاورید. سلامتی حق و سهم شماست. با عوض کردن سبک زندگی و داشتن شور و هیجان، به خودتان احساس بهتری خواهید داشت. احتمال افسردگی، دلشوره های بی علت و یک جانشینی با ورزش مداوم، رنگ می بازد. در نتیجه پیامی که به مغز شما مخابره خواهد شد، چیزی نیست جز من توانمندم... .

دست تنها زندگی نکن

تعامل، کلیدواژه این قسمت از بحث ماست. باورهای غلط، ویرانگر و خطرناک هستند. یکی از گلایه های همیشگی خانم های خانه دار، مشارکت نکردن اعضای خانواده در کارهای جاری خانه بوده و هست. بعلاوه یکی از باورهای غلط فرهنگ ایرانی این است که کار خانه را کاری زنانه می دانند. اگر باور داشته باشیم، ما آنچه را درو می کنیم که پیش تر با دست خود کاشته ایم، قدم نخست را برای حل مسئله، درست برداشته ایم. تعادل داشتن در مسئولیت پذیری ما، تقسیم عادلانه وظایف، واگذاری به موقع مسئولیت به همسر و بچه ها و پیگیری ملایم و محبت آمیز انجام امور واگذارشده از آنها، از راه حلهای تعاملی سالم است.

وقتی خودمان داوطلبانه عهده دار انجام تمامی کارهای خانه می شویم، نباید انتظار داشته باشیم، نیرویی برای امداد غیبی از راه برسد و باری از دوشمان بردارد. این خود ما هستیم که با برنامه ریزی و طراحی منصفانه در تقسیم کار می توانیم روحیه یاری رسانی و تعاون را در بطن خانه رشد بدهیم. اینطور ریشه همدلی و همراهی را در خاک حاصل خیز خانواده مستحکم می کنیم؛ ریشه ای که می تواند نهال عشق را به بار بیاورد و درخت تنومند زندگی مشترک را بارور کند. مسئولیت دادن، نوعی آموزش غیرمستقیم و مؤثر است. امتحان کنید و از نتیجه شیرین این آزمون لذت ببرید.

نمی تونی بی نقص باشی؛ پس وسواس نداشته باش

ترس ها، مقدمه شکست های ما هستند. ترس از دست دادن، ترس کامل نبودن، نگرانی های مداوم برای اعضای خانواده و ترس های ریز و درشت دیگر، عامل بازدارنده و منشا بسیاری از اضطراب ها و استرس های زنان خانه دار است. اینکه مداوم نگران باشیم، آیا خانه آنطور که باید تمیز و مرتب هست یا نه؟ همه چیز سر جای خودش قرار گرفته؟ تلفن های مداوم به همسر و بچه ها برای پیگیری و از این دست جمله های وسواس گونه و اضطراب زا که کجایید؟ کی برمی شد؟ مراقب باشید! و ترس از دست دادن که با ابراز نگرانی از بی توجهی همسر و حساسیت در خصوص روابط او شکل می گیرد ازجمله موارد وسواس های ماست.

راه حل پیشنهادی ما نگاه واقع بینانه و غیراغراق آمیز به مسائل است. ما و اطرافیان ما بی نقص نیستیم و در اصل همه چیز نسبی است. وقتی قبول کنیم که تمیزی خانه در حد طبیعی اهمیت دارد و بیش از حد آن افراط است و وقتی قبول کنیم توجه، رسیدگی و پیگیری اطرافیانمان باید در حدی باشد که استقلال عمل آنها حفظ گردد، حالمان بهتر خواهد بود. درک اینکه همسر ما مشغله های مختلف و روحیاتی متفاوت با ما دارد و قرار نیست مدام به ما ابراز احساس کند تا مطمئن شویم که عشق در رابطه ما جاری است، درک عاقلانه و روش مساعدی است که ما را از بهانه جویی و رنجیده خاطربودن های مبالغه آمیز دور می نماید.

از خودتان بپرسید؛ اگر قرار باشد به بهای تمیز نگه داشتن خانه، خلق و خوی خودمان را آشفته کنیم و مدام به اعضای خانه تذکر بدهیم، آیا ارزش اش را دارد؟ هیچ وقت همه چیز کامل و بی نقص نیست. قبول این مهم باعث و بانی حال و روز شادتر ما و پذیرش واقعی تر ما در مقابله با محیط پیرامون خواهد بود.

به خودت و اطرافیانت فضا بده

داشتیم درباره ورزش حرف می زدیم و اینکه برای خودمان زمان بگذاریم. انسان، موجودی اجتماعی است و برای ادامه حیات به روابط احتیاج دارد. خیلی از زنان خانه دار بعد از مدتی با معضل خودفراموشی روبرو می شوند. آن قدر درگیر کارهای خانه و حل مسئله در حیطه خانواده می شوند که دیگر فراموش می نمایند، روزی دخترکی شاد و سرزنده درون آنها زندگی می نموده است. کمتر سراغ دوستانشان را می گیرند و در مواردی این حق را برای شریک زندگی شان نیز قائل نمی شوند. درصورتی که فضادادن به خود و دیگری، یکی از راه های تحمل پذیری درست شرایط جاری زندگی و ارزش گذاری به شرایط تاهل است.

اینکه ما مواقعی را برای خودمان صرف کنیم و بعد با انرژی مضاعف به آغوش خانواده برگردیم، نه گناهی نابخگرددنی است نه مایه عذاب وجدان. پیاده روی، رفتن به نمایشی مفرح، وقت گذراندن با دوستان دوران تحصیل یا رفیقی تازه نفس، نوشیدن فنجانی قهوه در کافه ای که دوستش دارید و هر سرگرمی انفرادی که به شما فرصت بدهد کمی استراحت کنید، برای تنفسی خصوصی یا برنامه ریزی کردن در فراغ بال برای هفته های آینده، ضروری است و شما را زنده می نماید. همین حالا به تقویم نگاهی بیندازید و روزی را درنظر بگیرید تا با خودتان خلوت کنید. این چیزی از مسئولیت و علاقه شما به خانواده کم نخواهد کرد.

یک حرفه یاد بگیر

کسی را سراغ دارید که از مفیدبودن، احساس خوبی نداشته باشد؟ درست است، جواب منفی است. بازخوردهای منفی عدم اعتماد به نفس، بسیار فراوان و مخرب هستند. اختلالی که این شرایط برای ما رقم می زند، می تواند تمام زندگی ما را تحت شعاع قرار دهد. پس باید با آن مقابله کنیم و دنبال راه حل باشیم. وقتی یاد می گیریم، می توانیم یاد بدهیم و بعلاوه چیزی آموخته ایم که حرفه ماست. پس انگیزه پیدا می کنیم تا در آن حرفه ای شویم. داشتن یک تخصص حتی می تواند درآمدزا باشد. مهم تر از همه سدی محکم بنا می کنیم در مقابل رنج عدم اعتماد به نفس و در مقابل این تکیه کلام تلخ درونی؛

با اینکه تمام روز کار می کنم، اما کارهای من به چشم نمی آید. در مرحله اول باید خودمان باور داشته باشیم که مفید هستیم و بدون حضور ما، خانه فقط چارچوبی آجری است با سقفی کذایی. این ما هستیم که شور و میل زندگی را در رگ های خانه تزریق می کنیم. اگر به هنری تسلط دارید، از همین امروز کرکره های خیال را بالا بکشید و دست به کار شوید. خلق کنید و راضی تر باشید. اگر هم لازم می دانید حرفه ای را بیاموزید، تا دیر نشده آغاز کنید. امروزه فرصت آموزش های مجازی، خیلی از دسترسی ها را آسان تر نموده است. شما خالق لحظاتی هستید که انتظار فرداشدن را می کشند؛ پس اقدام کنید.

شام چی بپزم؟

گاهی موارد خیلی کوچک، آبستن مسائل بزرگ می شوند و همین مسائل باعث عدم رضایت ما از خودمان و شرایط حاکم بر زندگی هایمان خواهد شد. خیلی از ما این جمله را بارها شنیده یا تکرار نموده ایم؛ چی درست کنم؟ عطر پیچیده در قلب تپنده خانه، آشپزخانه، عطری است که خاطره ساز خیلی از ظهرهای تعطیل و شب های متمادی ماست. زمانی که در آشپزخانه طی می گردد، بستری است که ما را دور سفره یا میزی کنار هم جمع می نماید و بهانه ای برای هم نشینی و لذت توامان به وجود می آورد. اما دغدغه خانم های خانه دار برای پخت وپز هر روزه، دغدغه کمی نیست.

در هر صورت، تکرار مداوم کاری، اگر مراقب نباشیم و خلاقیت به خرج ندهیم، می تواند تکراری و کسالت بار باشد. اینکه سلیقه و حساسیت های افراد خانواده و احتیاجهای سلامت و تغذیه آنها درنظر گرفته گردد، موضوع بااهمیت و ظریفی است. تنوع دادن به سبد خانوار و ابتکار به خرج دادن در انتخاب آنچه می پزید، مستلزم چیست؟ قدم اول را محکم بردارید؛ از کاری که انجام می دهید، لذت ببرید. وقتی اهمیت کارمان را بدانیم، بهتر می توانیم نقش بی نظیر ملکه مادر را بازی کنیم. طبیعت سخنگوست و با ما حرف می زند. انواع بی نظیر ادویه جات و چاشنی ها این اقتدار را به شما می دهند که از یک گیاه ساده، بی شمار مزه به دست بیاورید.

فرهنگ های گوناگون غذایی، می تواند سرچشمه الهامات ما باشد. ضروری است برنامه ریزی جدیدی را درنظر بگیرید و از انواع حبوبات، سبزیجات، پروتئین و... جشنواره ای از رنگ و مزه بیافرینید. در این باره مطالعه کنید. اگر زاویه دیدمان را از انجام وظیفه ای کسالت بار به آفرینش یک اثر هنری ارتقا دهیم، مطمئن باشید جهانی خوشمزه های دوست داشتنی، برایمان جهانی کشف و خلاقیت خواهد شد. نمک زندگی به همین بازی ها و ابتکارات است. فقط مراقب باشید؛ غذاتون شور نشه!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آذر 1401 بروزرسانی: 15 آذر 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1575

به "مدیریت دغدغه های خانم های خانه دار ، هم مراقب خودتان باشید و هم اهالی خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت دغدغه های خانم های خانه دار ، هم مراقب خودتان باشید و هم اهالی خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید