کریسمس در انگلستان (قسمت اول)

به گزارش مجله فازنما، کریسمس در گوشه و کنار دنیا با سنت ها و آداب و رسوم ویژه ای برگزار می شود. درخت کریسمس، تزیینات ویژه کریسمس، بازارچه های فصلی و شام مخصوص کریسمس، بخش هایی از جشن های پرهیجان کریسمس در گوشه و کنار دنیا هستند.

کریسمس در انگلستان (قسمت اول)

در این قسمت از مقاله کریسمس در انگلستان، با آداب و رسوم و سنت های کریسمس بیشتر آشنا می شویم. در قسمت بعدی سری به لندن، مرکز انگلستان و بازارچه ها و جشن های عمومی پرهیجان آن می زنیم.

جشن ظهور (Advent)

جشن ظهور آیین آمادگی برای جشن میلاد حضرت عیسی (ع) است که از 4 یکشنبه قبل از کریسمس شروع می گردد. البته این مراسم به شکل گسترده در انگلستان اجرا نمی گردد و در اصل از آلمان شروع شده است. دو سنت جشن ظهور که در انگلستان اجرا می گردد، یکی تقویم جشن ظهور و دیگری شمع های آن است.

تقویم های جشن ظهور اولین بار در قرن نوزده و از آلمان شکل گرفتند. در گذشته، خانواده ها تا روز کریسمس، روزهای دسامبر را با کشیدن چوب خط، می شمردند. امروزه این سنت روزشماری برای کریسمس با تقویم های چاپی انجام می گردد. این تقویم ها کارت هایی مستطیل شکل هستند که 24 یا 25 پنجره یا در دارند. هر کدام از این پنجره ها از شماره یک تا 24 یا 25 نام گذاری شده اند. از روز اول دسامبر، هر روز یکی از پنجره ها باز می شوند. در این پنجره ها، تصاویری از کریسمس یا شکلات، پنهان شده است.

شمع جشن ظهور هم شمعی با 25 علامت است. هر روز بخشی از شمع تا علامت بعدی، سوزانده می گردد. در برخی از خانه ها از 24 شمع استفاده می کنند و هر روز یکی از آن ها را روشن می کنند تا روز کریسمس فرا برسد. امروزه قرار دادن 4 شمع به نشانه 4 هفته باقی مانده، مرسوم تر است. این شمع ها را روی حلقه ای تزیین شده با شاخه های تازه درختان و کاج و انواع تزیینات کریسمس در اتاق نشیمن قرار می دهند.

جوراب کریسمس

در انگلستان روز کریسمس و روز باکسینگ (Boxing) با شور و هیجان خاصی برگزار می گردد. مراسم مذهبی کلیساها، خواندن سرودهای کریسمس و بیرون رفتن و شرکت کردن در جشن های عمومی، از بخش های جدانشدنی کریسمس در انگلستان هستند.

شب کریسمس، شبی پرهیجان برای بچه ها است. زمانی است که بابانوئل به خانه آن ها سر می زند. بچه ها جوراب های خود را از جایی آویزان می کنند و به خواب می فرایند. سانتا به همراه الف هایی که همراهی اش می کنند و 9 گوزنش با سورتمه از آسمان می آید. صبح روز بعد بچه ها به سراغ جوراب ها می فرایند و هدایای خود را بر می دارند.

یکی از مراسم های ویژه کریسمس در انگلستان، سخنرانی ملکه است که هر سال روز کریسمس از رسانه ها پخش می گردد.

باکسینگ دی (26 دسامبر)

روز باکسینگ، روزی است که افراد به دوستان، کارمندان و خدمتگزاران خود هدیه می دهند. این سنت از قرون وسطی نشات گرفته است. از زمانی که کشیش ها وظیفه داشتند صندوق صدقات کلیسا را خالی کنند و بین نیازمندان تقسیم کنند.

این روز در بریتانیا تعطیل عمومی است، اما برخی از فروشگاه ها و سوپرمارکت ها باز هستند؛ ولی بیشتر ادارت و بانک ها تعطیل هستند.

12 روز جشن کریسمس

این دوره دوازده روزه از 26 دسامبر تا 6 ژانویه ادامه دارد. بسکمک از این افراد از این فرصت برای شرکت در جمع های خانوادگی و گذراندن اوقات با خانواده استفاده می کنند. زمانی که تمام اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و با شمعی روشن پشت پنجره، به مهمانان خوشامد می گویند.

غذای سنتی کریسمس

در بریتانیا و انگلستان غذاهای سنتی متعددی برای شب کریسمس تهیه می گردد. بوقلمون یا غاز تنوری یکی از این غذاهای سنتی است. امروزه اگر سر میز شام بریتانیایی ها بنشینید، پیش غذا، میگو یا ماهی سالمون دودی است. غذای اصلی بوقلمون تنوری است که همراه با سیب زمینی آب پز، سرخ کرده یا پوره سرو می گردد. سبزیجات، هویج سرخ شده و سایر مخلفات هم در کنار غذا دیده می گردد. پس از غذا، پودینگ کریسمس که نوعی پودینگ میوه ای لذیذ است، سرو می گردد. در تهیه این پودینگ از میوه های خشک، آجیل و ادویه جات استفاده می گردد.

کیک کریسمس هم شامل میوه های خشک و انواع مغزها است. این کیک ها با مارزیپان و خمیر بادام و در نهایت با رویال آیسینگ تزیین می شوند.

یکی دیگر از خوراکی های سنتی کریسمس در انگلستان، پای Mince است. پای شیرین و مقوی که از میوه جات خشک و انواع مغزها تهیه می گردد.

درخت کریسمس

تزیین درخت کریسمس یکی از سنت های مهم و جدایی ناپذیر کریسمس است. این سنت هم از آلمان نشات گرفته است. امروزه در انگلستان انواع درخت های کریسمس، تازه و مصنوعی، به فروش می رسند. این درخت ها به زیبایی با چراغ های رنگی و ریسه ها تزیین می شوند. از دیگر تزیینات درخت کریسمس که هرکسی به سلیقه خود از آن ها استفاده می کند، می توان زرورق ها، حباب ها، مجسمه های شکلاتی، سکه و مجسمه فرشته بر بالای درخت را نام برد.

سرودهای کریسمس

سابقه سرودهای کریسمس به قرون وسطا بر می گردد، وقتی که نوازندگان سیار از قصری به قصر دیگر می رفتند. امروزه، نوازندگان و خوانندگان سرودهای کریسمس معمولا برای کمک به خیریه ها این سرودها را اجرا می کنند.

هدایای کریسمس

جشن کریسمس فرصت خوبی برای دادن هدایا و کارت های تبریک به دوستان و اعضای خانواده است. در بازارهای کریسمس که این روزها برگزار می گردد، انواع هدیه ها و کارت پستال های کریسمس به فروش می رسد.

بازسازی صحنه ولادت حضرت مسیح (ع)

ولادت حضرت عیسی (ع) به شکل های مختلف بازآفرینی می گردد. چه به شکل نمایش در مدارس و تئاترها و چه به شکل ماکت در ابعاد گوناگون و با مواد مختلف.

علاوه بر سنت های کریسمس، جشن های عمومی و نورپردازی به سبک نو هم در کوچه ها و خیابان های شهرهای مختلف برگزار می گردد. فروشگاه ها و مغازه ها دکوراسیون خود را به مناسبت کریسمس تغییر می دهند و تخفیف های ویژه ای برای خریداران در نظر می گیرند. بازارچه های کریسمس هم یکی از بخش های مجذوب کننده جشن کریسمس در شهرهای مختلف هستند. در قسمت بعدی مقاله، سری به خیابان های شلوغ و پرهیجان لندن در شب ها و روزهای کریسمس می زنیم و با بازارچه های کریسمس و جشن های خیابانی آشنا می شویم.

منبع: کجارو / timeout.com / learnenglish.de
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1471

به "کریسمس در انگلستان (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریسمس در انگلستان (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید