عبور از کرونا با تغذیه مناسب

به گزارش مجله فازنما، برخی کارشناسان تغذیه معتقدند در کنار فاصله گذاری اجتماعی، می توان با یک رژیم غذایی مناسب و مغذی از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کرد.

عبور از کرونا با تغذیه مناسب

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، تا کنون تلاش ها برای ساخت واکسن برای مقابله با کرونا به نتیجه معینی نرسیده و در مسئله پیشگیری و مقابله با ابتلا به ویروس کرونا مهم ترین راه جلوگیری از ابتلای مجدد به این ویروس، تقویت سیستم ایمنی بدن است.

به همین دلیل اکنون بیش از پیش بر تغذیه درست و سالم بیش به عنوان راه مقابله با کرونا تاکید می شود.

برخی کارشناسان تغذیه بر این باورند که علایم مهم و اولیه بیماری کووید 19 مشابه آنفلوآنزای فصلی شامل سرفه، ضعف، درد، تنگی نفس، کاهش یا از بین رفتن قوه بویایی و چشایی و غیره بوده و یکی از مهم ترین روش های پیشگیری و تقویت بدن تغذیه مناسب است، واقعیتی که تحقیقات و مطالعات انجام گرفته هم آن را تایید می کنند. هر چند ابتلا به کرونا خود می تواند موجب سوء تغذیه در دوره بیماری و حتی پس از بیماری شود.

در یکی از تحقیقاتی که در مورد ارتباط سوءتغذیه و بیماری کووید 19 انجام گرفته، معین شده که بیماران بستری شده هنگام ورود به بیمارستان دچار سوءتغذیه بوده اند که بر افزایش نرخ فوت و هزینه های درمان تاثیر مستقیم دارد.

همچنین بررسی های اخیر در مورد ارتباط سوءتغذیه و شاخص های دیگر مرتبط با بیماری در افراد سالخورده انجام شده نشان می دهد بسیاری از افراد سالخورده مبتلا به کووید 19 دچار سوء تغذیه هستند و درمان آن ها در طول دوران بیماری نیازمند حمایت تغذیه ای بوده، این مورد به خصوص در مورد افراد مبتلا به دیابت، تنگی مجرای نخاعی و آلبومین پایین، بیشتر گزارش شده است.

به گفته متخصصان، سوء تغذیه با در نظر دریافت چند شاخص و معیار، معین می شود، برای تشخیص تغذیه مناسب معمولاً توده وزن بدن یا شاخص BMI، کاهش وزن در چند ماه گذشته، بیماری های مزمن و موارد دیگر در نظر گرفته می شود و بر این اساس بیماران در یکی از سه دسته کم خطر، پر خطر و متوسط قرار داده می شوند.

سینا کاظم زاده کارشناس تغذیه در این زمینه به ایرنا می گوید: یکی از مهم ترین اقدامات مراقبتی از بیماران مبتلا به کووید 19، حمایت تغذیه ای است، بر همین اساس برای بیماران هر کدام از این گروه ها رژیم غذایی معینی توصیه می شود و سپس تغییر شرایط آن ها تحت نظر گرفته می شود، به عنوان مثال برای بیمارانی با سوءتغذیه متوسط، رژیمی با پروتئین و انرژی بالا تجویز شده و مکمل های تغذیه ای داده می شود.

وی ادامه می دهد: بر اساس استانداردها، هر فرد باید در هر روز به ازای هر کیلوگرم از وزن خود حداقل 1.2 گرم پروتئین مصرف کند، یعنی فردی با وزن 70 کیلوگرم، تقریبا باید به صورت روزانه حداقل 84 گرم پروتئین بخورد، همچنین افراد معمولی به ازای هر کیلوگرم از وزن خود 25 تا 30 کیلوکالری، بیماران مبتلا به چند بیماری و بالای 65 سال 27 کیلوکالری، و افراد مسن 30 کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم از وزن خود باید دریافت کنند.

این کارشناس تغذیه می گوید: میزان مایعات مورد نیاز بدن بر اساس وزن بدن معین می شود، به عنوان مثال افراد 18 تا 55 سال به 35 میلی لیتر، افراد 55 تا 75 ساله به 25 - 30 میلی لیتر و افراد بالا 75 سال به 25 میلی لیتر مایعات به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود در روز نیاز دارند، یعنی یک فرد 20 ساله با وزن 70 کیلوگرم در طول روز باید 2.1 تا 2.45 لیتر مایعات بنوشد. البته در صورت وجود تب یا علائم دیگری که باعث از دست رفتن آب بدن می شوند، میزان دریافت مایعات هم باید افزایش داده شود.

تغذیه در افراد مشکوک به کووید 19

کاظم زاده می افزاید: افرادی که مشکوک به کووید 19 هستند باید هر چه زودتر تغذیه خود را طبق استاندارد معین شده تغییر دهند، اگر بیمار یا فرد مشکوک به بیماری قادر به تغذیه از طریق دهان است، توصیه می شود از رژیم غذایی با انرژی و پروتئین بالا استفاده شود، این در حالیست که در مورد افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، دارای اضافه وزن و نقص های مادرزادی باید از همان ابتدا برنامه کامل حمایت تغذیه ای اجرا شود و در بیمارستان ها این برنامه بسیار سریع و در 24 ساعت اول مراجعه بیمار باید آغاز شود.

وی اضافه می کند: سرعت عمل بالا جهت کاهش التهاب ایجاد شده در بدن، تحلیل مخاط، تقویت سیستم ایمنی، یاری به رشد باکتری های مفید روده و کاهش مقاومت به انسولین است. به طور کلی توصیه می شود افرادی مبتلا به کووید 19 و کسانی به تازگی بهبود یافته اند رژیم غذایی با پروتئین و کالری بالا داشته باشند، برای این کار می توان از مکمل های پروتئین هم استفاده کنند. همچنین نوشیدن مایعات به اندازه کافی برای تأمین آب کافی برای بدن فوق العاده مهم است.

این کارشناس تغذیه ادامه می دهد: همچنین بهتر است در این دوران غذاهای غیر خشک و نرم تر که راحت تر قابل جویدن و بلعیدن هستند، استفاده شود، مصرف غذاهای حاوی فیبر خوراکی هم می تواند به هضم بهتر مواد غذایی یاری کند. در صورت کمبود ویتامین و مواد معدنی، بهتر است بیمار از مکمل ها استفاده کند.

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه می گوید: توجه به نوع تغذیه و غذاهایی که در طول روز می خوریم به سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا یاری می کند.

وی می افزاید: مجموعه ای از مواد مغذی شامل ویتامین ها و املاح وقتی با مصرف انواع مواد غذایی همراه باشد و تنوع رعایت شود می تواند به سیستم ایمنی یاری کند. بنابراین تاکیدی بر یک نوع ماده غذایی وجود ندارد و مجموعه مواد غذایی مثل مصرف کافی غذاها و سبزی ها و پروتئین ها و حبوبات به عنوان منابع پروتئین اگر به میزان کافی مصرف شود می تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

عبداللهی تصریح می کند: انواع ریزمغذی ها مثل ویتامین آ در انواع سبزی ها وجود دارد و هر نوع سبزی و میوه به رنگ زرد و نارنجی مثل هویج و کدو حلوایی می تواند ویتامین آ را در بدن تامین کند. ویتامین سی هم نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. در نتیجه مجموعه سبزی ها و میوه های در دسترس اگر به صورت سالاد و سبزی مصرف شود می تواند ریزمغذی ها را تامین کند. املاح معدنی مثل روی و سلنیوم هم در غلات وجود دارد و توصیه اصلی رعایت تنوع و استفاده از همه گروه های مواد غذایی است.

وی اضافه می کند: مکمل هایی را برخی گروه های خاص مثل مادران باردار و بچه ها زیر دو سال باید مصرف کنند و این مصرف باید به صورت جاری ادامه داشته باشد. مصرف قطره آ و د و قطره آهن باید بر اساس بخشنامه های وزارت بهداشت و بر اساس برنامه جاری ادامه داشته باشد. یکی از برنامه های وزارت بهداشت استفاده از مکمل یاری ویتامین دی است که هر ماه یک مکمل 50 هزار واحدی برای همه گروه های سنی باید استفاده شود.

عبداللهی می گوید: کسانی که دوران نقاهت خود را می گذرانند نیز حتما باید از مایعات به اندازه کافی استفاده کنند. چای کم رنگ، انواع مایعات گرم دیگر مثل شیر کم چرب و سوپ باید در دستور کار قرار گیرد. مصرف فست فود و غذاهای چرب توصیه نمی شود و بهتر است در دوران نقاهت از غذاهای ساده استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 512

به "عبور از کرونا با تغذیه مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور از کرونا با تغذیه مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید