5 روش برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه

به گزارش مجله فازنما، اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید، پزشک نوشیدن حدود سه کوارت (حدود سه لیتر) آب در روز را توصیه خواهد نمود. اگر فرد فعالی هستید یا در محیط هایی با دمای بالا زندگی می کنید ممکن است به نوشیدن آب بیشتر از این میزان احتیاج داشته باشید.

5 روش برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه

سنگ های کلیه به طور معمول با تغییرات غذایی یا مصرف دارو درمان می شوند، اما در مواردی که امکان درمان به وسیله وجود ندارد ممکن است به عمل جراحی برای خارج کردن سنگ احتیاج باشد. با این وجود درمان هایی خانگی نیز وجود دارند که می توانند به پیشگیری و حتی درمان سنگ های کلیه یاری نمایند.

چهار نوع سنگ کلیه وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند:

سنگ های کلسیم: سنگ های اگزالات کلسیم و سنگ های فسفات کلسیم در این دسته قرار دارند. آن ها شایع ترین انواع سنگ کلیه هستند.

سنگ های استروویت: این سنگ ها به دلیل عفونت دستگاه ادراری شکل می گیرند.

سنگ های اسید اوریک: این نوع از سنگ زمانی که ادرار بیش از حد اسیدی است، شکل می گیرد.

سنگ های سیستئین: این سنگ ها در افرادی مبتلا به اختلالات ارثی خاص که موجب دفع بیش از حد سیستئین، یک اسید آمینه در کلیه ها، می شوند، شکل می گیرند.

تشکیل سنگ های کلیه به طور معمول سال ها طول می کشد. علائم تا زمانی که سنگ ها در دستگاه ادراری آغاز به حرکت ننمایند، شرایطی که می تواند بسیار دردناک باشد، ظاهر نمی شوند.

شرایط پزشکی از جمله دیابت، فشار خون بالا، یا چاقی می توانند خطر ابتلا به سنگ های کلیه را افزایش دهند. به طور خاص، پیگشیری از ابتلا به سنگ های کلیه برای افراد مبتلا به بیماری کلیه اهمیت دارد، زیرا سنگ ها می توانند با ایجاد انسداد و عفونت ها آسیب بیشتری به کلیه ها وارد نمایند. در حقیقت، غذا هایی که می خورید و مایعاتی که می نوشید می توانند بر تشکیل سنگ های کلیه تاثیرگذار باشند.

نوشیدن آب

اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید یا متستعد ابتلا به این شرایط هستید، نخستین نکته ای که پزشک احتمالا به شما توصیه خواهد نمود نوشیدن آب زیاد است.

سنگ های کلیه زمانی شکل می گیرند که مواد معدنی و نمک های خاص در ادرار به هم متصل می شوند. نوشیدن آب زیاد به رقیق نگه داشتن ادرار و پاکسازی کلیه ها و دستگاه ادراری یاری می نماید، از این رو، مواد معدنی و نمک ها انباشته نشده و به سنگ تبدیل نمی شوند. این که به چه نوع سنگ کلیه مبتلا هستید اهمیتی ندارد و نوشیدن آب زیاد یاری خواهد نمود.

اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید، پزشک نوشیدن حدود سه کوارت (حدود سه لیتر) آب در روز را توصیه خواهد نمود. اگر فرد فعالی هستید یا در محیط هایی با دمای بالا زندگی می کنید ممکن است به نوشیدن آب بیشتر از این میزان احتیاج داشته باشید.

نوشیدن آبلیمو

آبلیمو می تواند به پیشگیری از سنگ های کلیه، به ویژه سنگ های کلسیمی که شایع ترین نوع سنگ کلیه هستند، یاری کند، زیرا حاوی سیترات است.

کلسیم و اگزالات میل به تشکیل پیوند با یکدیگر دارند و حاصل این پیوند تشکیل اگزالات کلسیم است. زمانی که این اتفاق در دستگاه ادراری رخ می دهد، نتیجه نهایی تشکیل سنگ های کلیه است. سیترات رسوبات را پوشش می دهد، از این رو، کلسیم و اگزالات نمی توانند با یکدیگر پیوند تشکیل دهند.

نوشیدن آب انار

انار اغلب برای درمان شرایطی مانند اولسر ها و اسهال استفاده می گردد و به واسطه خواص آنتی اکسیدانی خود ممکن است در درمان سنگ های کلیه نیز مفید باشد.

آنتی اکسیدان ها به پیشگیری و کاهش استرس اکسیداتیو یاری می نمایند که با تشکیل سنگ های کلیه پیوند خورده است. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که میزان بیش از حد از رادیکال های آزاد، مولکول هایی با تعداد نامساوی از الکترون ها، وجود دارند. ز

مانی که آنتی اکسیدان ها در تماس با رادیکال های آزاد قرار می گیرند به آن ها یک الکترون داده و موجب پایدار شدن آن ها و کاهش استرس اکسیداتیو می شوند.

ظرفیت آنتی اکسیدانی آب انار دو تا سه برابر بیشتر از چای سبز است و آنالیزی در سال 2011 نشان داد بزرگسالانی که ابتلا به سنگ کلیه را گزارش نموده بودند، سطوح آنتی اکسیدان ها در سرم خون آن ها 8 تا 11 درصد کمتر بود. این نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها ممکن است به پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیه یاری نمایند.

طی مطالعه ای که در سال 2014 در نشریه Urolithiasis منتشر شد، بیمارانی با سنگ های کلیه عودنماینده به مدت سه ماه 1،000 میلی گرم عصاره انار در روز دریافت کردند. سپس، پژوهشگران ادرار شرکت نمایندگان را آنالیز نموده و دریافتند مصرف عصاره انار به کاهش تراکم اگزالات کلسیم در ادرار منجر شده است. همچنین، آن ها کاهش در استرس اکسیداتیو را شاهد بودند.

بنابر مقاله ای که در سال 2008 در نشریه Alternative Medicine Review منتشر شد، مطالعات نشان داده اند که آب انار هیچ اثر سمی بر انسان ندارد. اما این نوشیدنی می تواند با بعضی دارو ها مانند رقیق نماینده خون وارفارین یا مهار نماینده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین تعامل داشته باشد، از این رو، پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش مصرف سدیم

زمانی که خون از کلیه ها عبور می نماید، سدیم و کلسیم برای بازجذب در لوله های این اندام با هم رقابت می نمایند. آنچه جذب نمی گردد در نهایت راهی ادرار می گردد. زمانی که سطوح سدیم بالا است، کلسیم چندانی جذب نمی گردد که به معنای باقی ماندن آن در ادرار است. اگر کلسیم بیش از حد در ادرار وجود داشته باشد احتمال تشکیل سنگ های مبتنی بر کلسیم نیز افزایش می یابد.

افزون بر نمک آشپزخانه، غذا های بسیاری حاوی سدیم زیاد هستند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- غذا های فرآوری شده مانند چیپس، کراکر ها یا غلات صبحانه

- چاشنی هایی مانند سس قرمز

- محصولات گوشتی مانند کالباس و سوسیس

- غذا های کنسروی مانند سوپ ها یا سبزیجات

توجه به غذا های سرشار از اگزالات

اگر به سنگ های کلیه اگزالات کلسیم مبتلا هستید، بهتر است مصرف غذا های سرشار از اگزالات را کاهش دهید. میزان بیش از حد اگزالات در ادرار احتمال تشکیل پیوند بین اگزالات و کلسیم را افزایش می دهد که می تواند به تشکیل سنگ های کلیه منجر گردد.

اما همه افراد مبتلا به این نوع سنگ کلیه دارای سطوح بالای اگزالات در ادرار خود نیستند. کاهش مصرف غذا های سرشار از اگزالات برای این افراد فایده خاصی نداشته و حتی می تواند به تغذیه نامناسب منجر گردد.

به جای کاهش مصرف غذا های سرشار از اگزالات، مصرف آن ها همراه با کلسیم در یک وعده غذایی ایده بهتری است. از این طریق، کلسیم و اگزالات در معده و روده ها و نه در کلیه ها با هم پیوند تشکیل می دهند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، اگزالات کلسیم به وسیله مدفوع بدن را ترک می نماید و سنگ های کلیه شکل نمی گیرند.

از غذا های سرشار از اگزالات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- مغزدانه ها و کره مغزدانه ها، به ویژه بادام

- اسفناج یا بروکلی

- محصولات سویا

- قهوه یا چای سیاه

- نوشابه های گازدار سیاه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید به سنگ کلیه مبتلا هستید، برای آنالیز دقیق شرایط و صحبت درباره بهترین گزینه های درمان به پزشک مراجعه کنید. بیشتر اوقات، سنگ های کلیه احتیاجمند دخالت پزشکی نیستند و شما می توانید با درمان های خانگی که به آن ها اشاره شد و تغییرات غذایی دیگر به طور موثر آن ها را درمان کنید.

اما در صورت تجربه هر یک از علائم زیر در پی دریافت یاری پزشکی باشید:

- حالت تهوع یا استفراغ

- تب

- خون در ادرار

- دشواری در دفع ادرار

این موارد ممکن است نشانه هایی از آسیب کلیوی شدیدتر یا عوارض سلامت باشند و احتمالا احتیاجمند مداخله پزشکی برای درمان موثر هستند.

منبع: فرادید
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 620

به "5 روش برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید