گزارش، چرا آمار مرگ ومیر کرونا در ایتالیا با وجود شدت مقررات منع رفت وآمد بالاست؟

به گزارش مجله فازنما، مقررات منع رفت وآمد در ایتالیا از اغلب کشورهای اروپایی از جمله آلمان بسیار شدیدتر است، اما با وجود این، میزان افرادی که به واسطه ویروس کرونا جان خود را در ایتالیا از دست داده اند، قابل توجه بوده است.

گزارش، چرا آمار مرگ ومیر کرونا در ایتالیا با وجود شدت مقررات منع رفت وآمد بالاست؟

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش خبرنگاران، اوضاع در ایتالیای 60میلیونی در سایه شیوع ویروس کرونا (کووید 19) همچنان بحرانی است و شمار افرادی که هر روز جان خود را به دلیل بیماری ناشی از این ویروس از دست می دهند برای مدت قابل توجهی در حال افزایش بوده است.

شمار افرادی که بر اثر بیماری کووید 19در ایتالیا جان باخته اند به حدود 25 هزار نفر و شمار مبتلایان به بیش از 185 هزار نفر رسیده است. ایتالیا پس از ایالات متحده آمریکا و اسپانیا در رتبه سوم فهرست مبتلایان به کرونا واقع شده است، این در حالی است که محدودیت ها در ایتالیا بسیار شدید است و حتی تردد در سطح شهرها احتیاجمند مجوزهای خاصی است.

در این یادداشت که به قلم نوید رسولی، کارشناس اداره کل اروپا و آمریکا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به رشته تحریر درآمده است تلاش شده است به این پرسش پاسخی متقن داده شود که؛ چرا با گذشت 8 هفته از قرنطینه و علی رغم تمامی محدودیت ها و کندشدن شیوع بیماری، همچنان تعداد مرگ ومیر در سرزمین چکمه شکل تا این اندازه بالاست و تا چه میزان، ایتالیا می تواند در خروج از این بحران پیروز شود؟

بیماری عفونی جدید ناشی از سندرم حاد تنفسی با شناسایی دو دنیاگرد چینی مبتلا در 31 ژانویه 2020 (11 بهمن 1398) آغاز شد. دو بیمار با جداسازی از سایرین در بیمارستانی در رم بستری شدند. در ادامه یک هفته بعد، یک مرد ایتالیایی از شهر ووهان چین به ایتالیا بازگشت و در بیمارستان بستری شد و به عنوان سومین مورد در ایتالیا تأیید شد، اما به طور رسمی شیوع بیماری از 20 فوریه (اول اسفند) آغاز گشت، هنگامی که مرد 38ساله ای در یک بیمارستان محلی در شهرکودونیو دراستان مرفه نشین لومباردی واقع در شمال ایتالیا با آزمایش مثبت ویروس، شناسایی و به اولین بیمار ثبت شده با ویروس کووید 19 در ایتالیا تبدیل شد.

در این استان، کارخانه های فراوری برندهای مشهور پوشاک، کیف و کفش و خودروسازی قرار دارند که صاحبان آن برای کاهش هزینه ها اقدام به استفاده از نیروی کار ارزان چینی نموده بودند.

بخشی از نیروها در تعطیلات سال نوی چینی راهی چین شدند و به محض بازگشت، ویروس کووید 19 را با خود به ایتالیا وارد کردند، با این حال بعضی از مقامات بهداشتی نظیر فلاویا ریکاردو محقق گروه بیماری های عفونی در مؤسسه ملی بهداشت ایتالیا بر این باورند که ویروس مدت ها قبل از کشف اولین مورد به ایتالیا وارد شده و در حال گردش بوده است.

قبل از گزارش اولین مورد، تعداد غیرعادی از بیماران با علائم ذات الریه در بیمارستانی در کودونیو شناسایی شدند که بنا به اظهارات رئیس اورژانس استفانو پالیا به روزنامه لارپوبلیکا احتمالاً بیماران با تشخیص آنفلوآنزای فصلی، گسترش ویروس را موجب شده اند.

استان های شاقتصادی لومباردی، ونتو و امیلیا رومانیا بیشترین تأثیر را از شیوع این بیماری پذیرفتند. 85 درصد از بیماران آلوده مربوط به این مناطق می باشند که تا به امروز 92 درصد از مرگ و میرها را در خود جای داده اند. البته، شیوع این ویروس در هر 20 استان کشور تأیید شده است.

کرونا در ایتالیا از نگاه آمار

براساس آمارهای دنیای تا تاریخ 25 فروردین، شمار افرادی که در ایتالیا براثر بیماری کووید 19در ایتالیا جان باخته اند بیش از 25 هزارنفر و شمار مبتلایان بیش از 185 هزار نفر رسیده است.ایتالیا در مقطع زمانی پس از چین در رتبه دوم فهرست مبتلایان به کرونا قرار داشت، اما در زمان حاضر، این کشور پس از ایالات متحده آمریکا و اسپانیا در رتبه سوم فهرست واقع شده است.البته بعضی نیز تعداد مبتلایان را بیش از آمارهای رسمی می دانند.

ماسیمو گالیرئیس واحد عفونی بیمارستانساکو در میلان مرکز استان لومباردی می گوید: واقعیت این است که تعداد مبتلایان در ایتالیا بسیار بیشتر از آمار رسمی است که اعلام شده است. ما هر 5 دقیقه یک بیمار جدید کووید-19را در بیمارستان بستری می کنیم. این متخصص بیماری های عفونی می افزاید: ما تنها آمار کسانی را اعلام نموده ایم که مورد آزمایش کرونا قرار گرفته اند. در حالی که بسیاری دیگر از افراد که به کرونا هم مبتلا شده اند هیچ آزمایشی نداده اند یا در منزل خود به سر می برند و ما از وجود آنها اطلاعی نداریم.

دکتر گالی می افزاید: ما در استان لومباردی روزانه از حدود 5 هزار نفر که مشکوک به کرونا هستند تست می گیریم، این در حالی است که این عدد بسیار پایین تر از حد لازم بود؛ چرا که هزاران نفر در منازل خود در انتظار تشخیص بودند.

کلمنز وندتنر رئیس تیم پزشکی کلینیک بیماری های عفونی شوابینگ مونیخ نیز با توجه به آمار زیاد مرگ و میر بر اثر کرونا در ایتالیا نتیجه می گیرد که آمار غیررسمی ابتلا به کرونا در ایتالیا ده برابر آمار واقعی است چون که شمار مرگ و میر بالای پنج درصد آمار رسمی است.

دکتر گالی رئیس واحد عفونی یکی از بزرگ ترین و مجهزترین بیمارستان های ایتالیا همچنین با هشدار به دیگر کشورها می افزاید: سیستم بهداشت و مراقبت های پزشکی ایتالیا یک نمونه بسیار خوب در دنیا ارزیابی می شود. این سیستم در شمال و به ویژه در لومباردی پیشرفته تر و کامل تر نیز هست؛ با این وجود کرونا نشان داد ما نتوانستیم به اندازه لازم در مقابل این خطر ایستادگی کنیم. در نتیجه کشورهای دیگر باید بسیار مراقب باشند و خود را برای مقابله با کووید 19 آماده نمایند.

مبتلایان ویروس کرونا براساس گروه سنی

سازمان دنیای بهداشت هشدار داد که جوانان و افراد کم سن و سال از ویروس کرونا مصون نیستند. آخرین آمار قربانیان و افراد مبتلا به ویروس کرونا نشان می دهد که جوانان زیادی به کرونا ابتلا پیدا نموده ا ند. براساس آنالیز پزشکان سازمان دنیای بهداشت و دیگر کشورها، افراد مسن با سابقه بیماری، بیشتر در معرض خطر کرونا هستند اما اکنون تعیین شده است که ویروس کرونا به سراغ افراد جوان و کم سن و سال هم رفته و این خطر تا به حال جدی گرفته نشده است.

در ایتالیا که پس از آمریکا بیشترین مرگ و میر ویروس کرونای دنیا را دارد، ثابت شده است که تعداد زیادی از جوانان مبتلا به این بیماری تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند.

توزیع شیوع بیماری کرونا بر اساس گروه سنی در ایتالیا که در 11 آوریل 2020 (23 فروردین) منتشر شده حاکی از آن است که سنین صفر الی 18 سال 6، 1.%، 19 الی 50 سال 27%، 51 الی70 سال نزدیک به 35 درصد و بالاتر از 70 سال بالغ بر 36 درصد بیماران کووید-19 را تشکیل داده اند.

مرگ و میر مبتلایان ویروس کرونا براساس گروه سنی

توزیع میزان مرگ و میر در ایتالیا بر اثر بیماری کرونا براساس گروه سنی که در 11 آوریل 2020 (23 فروردین1399) منتشر شده حاکی از آن است که از بین 17916 بیمار فوت شده 2075 نفر دارای سنین 69-60 سال، 5669 نفر 79-70 سال، 7270 نفر 89-80 سال و 1998 نفر 90 سال به بالا، بوده اند.

مؤلفه های مرگ و میر بالا در ایتالیا

یکی از مؤلفه های مرگ و میر بالاتر در ایتالیا، جمعیت بالای سالخوردگانش می باشد. ایتالیا مسن ترین جمعیت اروپا را دارد و حدود 23 درصد از ساکنان آن 65 ساله و بالاتر هستند. ایتالیا بعد از ژاپن، بیشترین تعداد افراد مسن و کهنسال دنیا را دارد.

بر این اساس، ایتالیا نیز نرخ مرگ و میر بالاتر از 4 درصد را گزارش می نماید. طبق اعلام انستیتوی ملی بهداشت، میانگین سنی بیماران کرونا ویروس که در ایتالیا جان خود را از دست داده اند، 81 سال است.

آبری گوردون استاد اپیدمیولوژی دانشگاه میشیگان در این خصوص می گوید: میزان مرگ و میر در اثر بیماری های این چنینی به طور طبیعی تابعی از میانگین سنی آن جامعه است.

گوردون می افزاید: به دلیل تعداد بالای افراد کهنسال در ایتالیا انتظار می رود میزان مرگ و میر هم در این کشور به طور متوسط بالاتر باشد و این اتفاقی است که در حال حاضر در ایتالیا اتفاق افتاده است. زیرا افراد مسن که قدرت سیستم ایمنی بدن آن ها با افزایش سن کاهش می یابد در معرض تهدید بیشتری قرار دارند.

کریس جانسون اپیدمیولوژیست کالج بهداشت عمومی دانشگاه تمپل نیز می گوید: به یاد داشته باشید که با افزایش سن، احتمال وجود حداقل یک بیماری مانند سرطان یا دیابت در سیستم بدنی افراد افزایش می یابد و در نتیجه افراد نسبت به تشدید عواقب ناشی از کووید- 19 مستعدتر می شوند.

مؤلفه دیگری که ممکن است بر میزان مرگ و میر تأثیر بگذارد، شمار مبتلایان در یک ناحیه تعیین است که به مراقبت پزشکی احتیاج دارند- وجود شمار بیش از حد افرادی با بیماری شدید در یک منطقه واحد بالقوه ممکن است سیستم پزشکی آنجا را از کار بیندازد.

جانسون در این مورد تاکید دارد: ابتلای ناگهانی تعداد زیادی از افراد در یک منطقه می تواند بر سیستم درمانی آن منطقه هم تأثیر منفی بگذارد که افزایش شدید تعداد جان باختگان در استان لومباردی ایتالیا می تواند این مسئله باشد.

از مؤلفه های دیگر احتاقتصادی در تفاوت میزان مرگ و میر، فرایند شیوع ویروس کرونا می باشد. در کشورهایی نظیر ایتالیا که همه گیری بیماری کرونا زودتر آغاز شده است چون از آغاز ابتلا به این ویروس تا زمانی که یک فرد در اثر بیماری شدید ناشی از آن می میرد، مدتی سپری می شود، میزان مرگ و میر نیز در سرانجام اپیدمی بار دیگر افزایش می یابد.

از دیگر مؤلفه ها این که ایتالیا آزمایش خود را فقط بر روی افرادی که علائم شدید دارند و در مناطقی با شدت اپیدمی بالا زندگی می نمایند، متمرکز نموده بود. نتیجه چنین اقدامی، این است که اعداد موجود به نوعی مصنوعی به نظر برسند. چنین رویکردی طبیعتاً باعث افزایش میزان مرگ و میر می شود چرا که نه کل افراد آلوده که تنها شدیدترین بیماران آزمایش می شوند.

بعضی کارشناسان ایتالیایی اتخاذ برنامه ریاضت اقتصادی در ایتالیا و اعمال فشار از سوی کشورهای شاقتصادی و قدرتمند اروپا از جمله آلمان و هلند را عامل مرگ و میر بیشتر به علت شیوع ویروس کرونا به عنوان یک مؤلفه می دانند.

هرگاه وسایل و تجهیزات کافی برای مبارزه با گسترش سریع ابتلا به ویروس کرونا موجود نباشد و نظام درمانی قادر نباشد از عهده آن برآید، رسیدگی لازم به همه بیماران ناممکن می شود. این امر طبعاً در میزان مرگ و میر نیز تأثیرگذار خواهد بود که به آن می توان به عنوان یکی دیگر از مؤلفه های مرگ و میر بالا در ایتالیا اشاره نمود.

ایتالیا و انتقاد از رویکرد اتحادیه اروپا در روبروه با کرونا

جوزپه کُنته نخست وزیر ایتالیا از عملکرد بعضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخصوص بحران اقتصادی ناشی از ویروس کووید 19 انتقاد نموده است. نخست وزیر ایتالیا با انتقاد از سیاست های اتحادیه اروپا در آغاز بحران کرونا، خاطرنشان کرد که عدم توافق اروپا بر سر بسته یاری های اقتصادی در شرایط بحرانی اخیر به نوعی سرانجام اتحادیه اروپا خواهد بود.

وی گفت: اگر اروپا نتواند از لحاظ اقتصادی به این بزرگ ترین چالش از زمان جنگ دنیای دوم تا به امروز پاسخ مناسب بدهد، نه تنها شهفرایندان ایتالیایی که تمام اروپایی ها از اتحادیه اروپا، ناامید و سرگردان خواهندشد.

کُنته خاطر نشان کرد: اگر اتحادیه اروپا از این بحران با پیروزیت بیرون نیاید، اجتناب ناپذیر است که احزاب راستگرا در اروپا بسیار قوی تر از آن چه شوند که در حال حاضر هستند..

ایتالیا و سایر کشورهای جنوب اروپا که بیش از سایرین از شیوع ویروس کرونا ضربه خورده اند خواستار یاری های اقتصادی بیشتر بروکسل برای احیای فعالیت های اقتصادی، یاری به مؤسسات و جبران هزینه های بیکاری هستند.

جلسه ویدئویی وزیران اقتصاد 27 کشور عضو روز چهارشنبه 20 فروردین و پس از 16 ساعت بحث تند بین بعضی اعضا از جمله هلند بدون نتیجه سرانجام یافت. دولت هلند در طول مباحث هفته های اخیر همیشه تأکید نموده است کشورهایی که خواستار دریافت یاری اقتصادی هستند باید شروط سخت از جمله کاهش هزینه های عمومی و ریاضت اقتصادی را بپذیرند.

مذاکرات در این جلسه درخصوص واکنش اقتصادی اتحادیه اروپا به این بیماری همه گیر حاکی از اختلافات عمیق بین کشورهای شمال و جنوب اروپا بود و احساس خصومت تلخی را به نمایش گذاشت که آخرین بار در جریان بحران اقتصادی تجربه شده بود.

هلندی ها مثل دهه گذشته و پس از بحران اقتصادی سال 2008، می خواهند که بار دیگر اروپایی ها در صورت موافقت با بسته های اقتصادی برای بعضی کشورهای عضو اتحادیه نظیر ایتالیا، تدابیر سختگیرانه تر اقتصادی را اتخاذ نمایند. بسیاری از کشورهای به اصطلاح جنوبی عضو اتحادیه اروپا که بیشترین خسارات را از بحران اقتصادی سال 2008 متحمل شدند با فشار کشورهای شاقتصادی و قدرتمند اروپا از جمله آلمان و هلند، تدابیر سختگیرانه اقتصادی در پیش گرفتند که امروز منتقدان و تحلیلگران، آنها را عامل مرگ و میر بیشتر به علت شیوع ویروس کرونا می دانند.

با موضع گیری شدید مقامات ایتالیا و بعضی کشورهای دیگر اتحادیه اروپا، آلمان نیز با تغییر رأی، نسبت به ارائه بسته یاری های اقتصادی به ارزش 500 میلیارد یورو به کشورهای بحران زده از کرونا اعلام آمادگی کرد. با توجه به اعلام توافق آلمان، ابرقدرت اقتصادی اروپا به نظر می رسد این توافق اجرایی شود.

لازم به ذکر است؛ از زمان شیوع ویروس کرونا در ایتالیا که با بی توجهی کشورهای اروپایی روبرو شد، نشریه فارن پالیسی در مقاله ای به قلم الیزابت برا بیان می نماید متحدان ایتالیا نشان داده اند که در بحران های شدید قابل اعتماد نیستند. هیچ کشوری به شدت ایتالیا از این ویروس متأثر نشده با این وجود حتی یک کشور اتحادیه به یاری ایتالیا نیامده است.

بر همین اساس، بیزاری از اتحادیه اروپا در میان ایتالیایی ها افزایش پیدا نموده است در حدی که حرکت سوزاندن پرچم اتحادیه اروپا میان کاربران ایتالیایی شبکه های اجتماعی به راه افتاد. فابیو رمپلی نایب رئیس مجلس ایتالیا در صفحه توئیتر خود ویدیویی منتشر کرد که در آن پرچم اتحادیه اروپا را بر می دارد و پرچم کشورش را جایگزین می نماید.

بی توجهی سیاست ها و عملکرد اتحادیه اروپا درخصوص بحران اقتصادی ناشی از ویروس کووید 19در ایتالیا موجب شده است که 41 درصد از پاسخ دهندگان براساس نتایج نظرسنجی شرکت تحقیقاتیپیه پولی اعلام نموده اند که اتحادیه اروپا هیچ کاری در این بحران انجام نداده است و 42 درصد اقدامات اتحادیه را بسیار ناکافی دانسته اند. تنها 14 درصد از آنها اقدامات اتحادیه اروپا در این خصوص را کافی عنوان نموده اند.

اقدامات دولت ایتالیا

در روزهای گذشته فرایند پرشتاب موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایتالیا تا حدودی کند شده است، اما تعداد قربانیان همچنان بالا می باشد. دولت ایتالیا از دهم مارس (20 اسفند) به منظور کندکردن فرایند پرشتاب شیوع بیماری کرونا، شدیدترین تدابیر پیشگیرانه در اروپا را در دستور کار قرار داد.

محدودیت های اعمال شده در ایتالیا نظیر ممنوعیت برگزاری تجمعات و توقف تمامی رویدادهای فرهنگی و ورزشی، قرار بود با سرانجام عید پاک (25 فروردین) پایان یابد اما با تصمیم دولت به ریاست جوزپه کُنته نخست وزیر ایتالیا به مدت سه هفته دیگر(سوم ماه مه) تمدید شد.

وی در نطق تلویزیونی خود گفت: مسئولیت این تصمیم را به طور کامل به عهده می گیرم زیرا در غیر این صورت، ایتالیا در معرض خطر از دست رفتن پیروزیت های اولیه در مقابله با شیوع بیماری کووید 19 قرار می گیرد.

مقررات منع رفت و آمد در ایتالیا از اغلب کشورهای اروپایی از جمله آلمان بسیار شدیدتر است. در ایتالیا شهفرایندان فقط اجازه دارند برای موارد محدودی نظیر رفتن به سرکار، مراجعه به مراکز درمانی و یا خرید آن هم تنها با مجوز کتبی از خانه خارج شوند. هر فردی که بخواهد حتی برای خرید نان بیرون برود، باید صبح همان روز به وسیله تلفن یا ای میل به پاسگاه یا اداره پلیس مربوطه اطلاع دهد و مجوز تردد بگیرد. بلافاصله به وسیله ای میل با وی تماس گرفته می شود و مجوز خروج برای ساعت محدودی به وی داده می شود.

سرانجام سخن

بی توجهی مردم ایتالیا در روز های اول شیوع ویروس کووید 19به هشدارها، باعث شد که این کشور در اروپا بیش از همه تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گیرد. مطالعه مقایسه ای میان شرایط ایتالیا با دیگر کشورها بویژه در میان همسایگان اروپایی نشان می دهد شیوع کرونا در دیگر کشورها با یک بازه زمانی10روزه از این کشور به دیگر کشورهای اروپایی منتقل شده است.

همه گیری ویروس در ایتالیا موجب شد تا دولت تدابیر سفت و سخت و محدودیت های لازم را در دستور کار خود قرار دهد، دولت و در رأس آن نخست وزیر ایتالیا برای یک ماه مقررات منع رفت و آمد صادر کرد، اما علی رغم قرنطینه عمومی، با توجه به وجود مؤلفه های مختلف و کمبود تجهیزات بیمارستانی و کادر درمانی و از همه مهم تر بی توجهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ایتالیا، که پیش تر به آنها اشاره شد، میزان مرگ و میر در ایتالیا به ویژه در بین سالمندان به شدت افزایش یافت.

درخواست یاری ایتالیا از کشور های اروپایی برای دستگاه تنفس و سایر موارد مشابه نیز با پاسخ منفی این کشور ها روبه رو شد. با افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا، دولت به تدابیری باز هم شدیدتر در سراسر ایتالیا متوسل شد و رعایت محدویت تردد برای همه 60 میلیون جمعیت این کشور را الزامی دانست.

دولت همچنین با استفاده از راهکارهایی نظیر استفاده شهفرایندان از کارت های اعتباری برای خرید، فاصله گذاری اجتماعی، محدودیت ورود افراد (چهارنفر) به فروشگاه ها برای خرید، درخواست از هنرمندان و چهره های مشهور و محبوب برای یادآوری توصیه های وزارت بهداشت به مردم به وسیله شبکه های تلویزیونی به دفعات زیاد، جلوگیری از افزایش قیمت مواد غذایی، تشویق مردم به خواندن سرود ملی کشور در ساعتی تعیین برای بالابردن روحیه، پیروز گشت موجب کند شدن فرایند شیوع بیماری شود.

البته در چنین شرایطی، مطبوعات و رسانه های ایتالیا با انعکاس واقعیات جامعه، ارائه آمار صحیح و اطلاعات درست، افزایش سطح آگاهی و حفظ روحیه مردم توانستند به وظیفه اجتماعی خود به خوبی عمل نمایند. این فرایند کاهشی شیوع بیماری کرونا نخست وزیر ایتالیا را بر آن داشت تا تدابیر سختگیرانه را برای مدت سه هفته دیگر(سوم ماه مه) تمدید و اظهار کند: با توجه به این که علائم منحنی اپیدمیولوژیک دلگرم نماینده و اقدامات مهار آن ثمربخش است، ما نمی توانیم تلاش های صورت گرفته تا به امروز را نادیده بگیریم.

اقدامات دولت موجب گشته است که براساس نتایج نظرسنجی شرکت تحقیقاتیپیه پولی اعتماد مردم به جوزپه کُنته، نخست وزیر ایتالیا و دولت وی پس از شیوع کرونا افزایش یابد، به طوری که 68 درصد از مردم ایتالیا اعلام نموده اند که به کُنته اعتماد دارند.

اعتماد مردم به سیاست ها و اقدامات اقتصادی و مقابله ای دولت ایتالیا با کرونا حاکی از آن است که دولت با عملکرد درست خود توانسته به میزان قابل توجهی در فرایند کند شدن شیوع بیماری مؤثر باشد، با این وجود نگرانی هایی وجود دارد که با توجه به طولانی شدن مدت قرنطینه و عدم حمایت اتحادیه اروپا و مسائل اقتصادی که از گذشته ایتالیا با آن درگیر بوده است این فرایند کاهشی نتواند تداوم یابد و شیوع کرونا بار دیگر در ایتالیا شدت پیدا کند، اما ایتالیا همچنان به آینده امیدوار است که با اقدامات خود و استمرار آن بتواند موجب توقف شیوع این ویروس خانمان سوز شود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 387

به "گزارش، چرا آمار مرگ ومیر کرونا در ایتالیا با وجود شدت مقررات منع رفت وآمد بالاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، چرا آمار مرگ ومیر کرونا در ایتالیا با وجود شدت مقررات منع رفت وآمد بالاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید