صعود نیرومند دلار در معاملات جهانی

به گزارش مجله فازنما، ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم افزایش یافت.

صعود نیرومند دلار در معاملات جهانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، دلار به طور متوسط حدود هفت درصد ارزش خود را مقابل سبد ارزهای مهم دنیای از دست داد اما انتظار می رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد چرا که چشم انداز اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری نیز مخالف تضعیف دلار محسوب می گردد. بانک مرکزی آمریکا احتمالا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد نمود اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می رسد. بانک مرکزی انگلیس پیش بینی نموده است رشد سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و فرایند احیای اقتصاد تا انتها سال به طول بیانجامد.

ماریو دراگی- رییس سابق بانک مرکزی اروپا احتمالا نخست وزیر جدید ایتالیا خواهد بود. انتصاب یک فرد با سابقه بانکی در کشوری که یکی از حادترین بحران های بدهی را در قاره سبز دارد می تواند تا حدی باعث آرامش خیال بیشتر معامله گران از آینده سومین اقتصاد عظیم منطقه یورو گردد. دراگی در بحران اقتصادی سال 2012 و 2013 اروپا که ابتدا از کشورهای غربینظیر اسپانیا و پرتغال شروع شد و سپس به سراسر اروپا سرایت کرد نقشی کلیدی ایفا کرد و از وی به عنوان چهره ای توانمند در مدیریت بحران بدهی که جدی ترین مشکل اقتصاد ایتالیا نیز هست یاد می گردد.

انگلیس به کانون اصلی جهش کرونا در دنیا تبدیل شده و گونه جدید دارای مقاومت بیشتری نسبت به گونه های قبلی است. تلفات روزانه ناشی از ابتلا به کووید در بسیاری از کشورهای اروپایی بالا باقی مانده و کشورهای اروپایی باید مجددا منتظر کاهش رشد اقتصادی و طولانی تر شدن مدت زمان لازم برای بازگشت به شرایط پیش از شروع همه گیری باشند. بعضی از مقامات بهداشتی اروپایی هشدار داده اند که هدف واکسیناسیون 70 درصدی شهفرایندان اتحادیه اروپا با فرایند فعلی تا سال 2022 طول خواهد کشید.

دفتر کنترل بودجه کنترل آمریکا در ارزیابی خود از شرایط اقتصادی این کشور پیش بینی نموده رشد اقتصادی سال جاری عظیم ترین اقتصاد دنیا به 4.6 درصد برسد که اگرچه دو درصد کمتر از برآورد قبلی است اما نسبت به رشد سال قبل 8.1 درصد بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر شرایط اقتصادی اروپا کماکان ناامید کننده باقی مانده و تا انتها دسامبر 2020 نرخ بیکاری در منطقه یورو با 0.1 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 7.5 درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح 8.4 درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است.

وزارت ارتباطات و امور داخلی ژاپن اعلام نمود: نرخ بیکاری در این کشور تا انتها ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به 2.9 درصد رسیده است. این کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از ژوئیه 2020 تا به امروز بوده است. با در نظر دریافت فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و 4000 نفر برآورد می گردد که 6000 نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال 2019 بوده است.

شرایط اقتصادی کشورهای اروپایی هنوز فاصله زیادی تا سطح مطلوب دارد و رشد اقتصادی بسیاری از آن ها در محدوده صفر درصدی یا منفی قرار گرفته است. اقتصاد آلمان سال 2020 را با رشد منفی پنج درصدی به انتها رساند که اگرچه بهتر از عملکرد سال 2009 با رشد منفی 5.7 درصد است اما یکی از بدترین عملنمودهای اقتصاد این کشور در تاریخ معاصر محسوب می گردد. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان با سخت خواندن شرایط کنونی گفته است انتظار ندارد تا پیش از سال 2022 اقتصاد آلمان به شرایط قبل از بحران کرونا بازگردد. در سه ماهه چهارم سال قبل نیز رشد اقتصادی آلمان تنها 0.1 درصد بوده است.

مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام نمود در سه ماهه چهارم سال 2020، متوسط رشد اقتصادی این کشور منفی 1.3 درصد اندازه گیری شده است که 0.2 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و 19.8 درصد کمتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. بر مبنای سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در دوازده ماه منتهی به دسامبر منفی 8.3 درصد اندازه گیری شده است.

برخلاف بعضی انتظارات، چین و آمریکا در دوره بایدن هم دست کم در ابتدای راستا روابط کم تنشی را تجربه ننموده اند و اختلافات دو طرف تا حد زیادی پا بر جا مانده است. چوی تیانکای- سفیر چین در آمریکا در نخستین اظهار نظر مقامات ارشد چینی در مورد رابطه با آمریکا گفته است چین همیشه به دنبال همزیستی مسالمت آمیز با آمریکا است و واشنگتن نباید از خط قرمزها عبور کند. تیانکای با بیان اینکه آمریکا دارای سو برداشت از مناسبات با چین است اضافه نمود: این یک برداشت غلط است که بعضی مقامات آمریکایی چین را رقیب استراتژیک خود می دانند.

احتیاط معامله گران نسبت به روزهای آینده بیش از پیش بیشتر شده به ویژه حالا که شمار مبتلایان به کرونا در دنیا از رقم 100 میلیون نفر نیز فراتر رفته است. در اروپا دولت آلمان پیش بینی خود از رشد اقتصادی سال جاری این کشور را به سه درصد کاهش داده که بسیار کمتر از رشد پیش بینی شده 4.4 درصدی قبلی است. آلمان در روزهای اخیر شاهد افزایش بی سابقه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا بوده و دولت در نتیجه این اتفاق و با هدف کاستن از سرعت شیوع ویروس مجبور به اعمال بعضی محدودیت ها شده است.

تا به امروز بیش از 105 میلیون و 240 هزار و 298 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 286 هزار و 614 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 463 هزار و 529 نفر، برزیل با 227 هزار و 883 نفر، مکزیک با 161 هزار و 240 نفر، هند با 154 هزار و 841 نفر و انگلیس با 110 هزار و 250 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیستم ژانویه با ثبت از 17 هزار و 374 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از 14 هزار و 117 فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا نموده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.43 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 91.547 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.106 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت انتهای معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.12 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.366 دلار مبادله شد. یورو 0.51 درصد پایین رفت و با رفتن به کانال 1.19 به 1.196 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.41 درصد افزایش به 105.473 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.316 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.472 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 879

به "صعود نیرومند دلار در معاملات جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود نیرومند دلار در معاملات جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید