گردشگری دنیا در آستانه ورود به یک بحران عظیم

به گزارش مجله فازنما، بدون شک کروناویروس (کووید 19) بر روی گردشگری جهان اثری منفی خواهد گذاشت و پیش بینی های مقامات بر اساس تجارب گذشته از بحران های مشابهی مانند سارس یا اچ وان ان وان است.

گردشگری دنیا در آستانه ورود به یک بحران عظیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از سایت تراول دیلی نیوز، درنتیجه وحشت جهانی از ویروس کرونا، گردشگری در آستانه ورود به بحران عظیمی است که مدت زمان و محدوده اش هنوز مشخص نیست. این رخداد باعث سقوط آزاد بازار سهام به مدت یک هفته متوالی هم شده و دامان بسیاری از غول های این صنعت را گرفته است. اثر کرونا ویروس بر روی گردشگری جهانی انکارشدنی نیست.

صنعت گردشگری چین بیشتر از هر جای دیگری از این اتفاق تأثیر خواهد پذیرفت، چراکه در سال های اخیر گردشگری 11درصد از فراوری ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می داده است و این مقدار سالانه یک رشد ثابت هفت درصدی را تجربه نموده است. سازمان گردشگری جهانی (UNWTO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) به وسیله بیانیه ای مشترک از بخش گردشگری خواسته اند که واکنش آن ها به شیوع ویروس کرونا سنجیده، راسخ و متناسب با تهدیدی باشد که برای سلامت عمومی وجود دارد.

به گفته انجمن گردشگری و سفر جهانی (WTTC)، بستن مرزها، ممنوعیت سفر به شکل کلی و رویه های دولتی سخت گیرانه تر، جلوی انتشار کرونا ویروس را نخواهد گرفت.

هتل ها، خطوط هوایی و اپراتورهای سفرهای کروز تنها تعدادی از صنایع گردشگری هستند که ضربه سختی از کرونا خورده اند، مخصوصاً به این دلیل که شیوع بیماری طی سال جدید چینی که شلوغ ترین فصل سفر در آسیا به شمار می رود، رخ داد.

با لغو سفرها، رویدادهای عمومی، تعدیل نیروها و کاهش درآمدها، اثر کرونا ویروس بر روی شرکت ها از اکنون جهانی شده است. یکی از بدترین موارد در اسپانیا، شرکت بیمه زوریخ است که تمام سفرهای 2000 کارمندش در داخل و خارج از اسپانیا را لغو نموده است و آن هایی که به سفر رفته اند را وادار به بازگشت نموده است.

در اروپا، پیشنهاد شرکت لوفتانزا بسیار قابل توجه بوده است. در این بیانیه، این شرکت به کارمندان خودش مرخصی بدون حقوق پیشنهاد داده است تا با اثرات منفی لغو پروازها به چین مقابله کند. با لغو این پروازها 13 هواپیمای این شرکت زمین گیر شده اند.

سایر شرکت ها مانند BBVA سفرهای کارمندانشان به مناطق آلوده چین، ایران، کره جنوبی، سنگاپور و چین را ممنوع نموده اند. دویچه بانک هم همهٔ سفرها به ایتالیا را لغو نموده است.

انجمن حمل ونقل هوایی بین المللی (IATA) تخمین می زند که عواید حمل ونقل هوایی در جهان سال جاری پنج درصد کاهش خواهد داشت و این یعنی 3/29 میلیون دلار ضرر، این در حالی است که اوپک تقاضای جهانی نفت را به 19درصد پایین آورده و آن را به 73میلیون بشکه در روز رسانده است.

صنعت گردشگری حالا بلاتکلیف مانده است و ضررهای قابل توجهی از سراسر جهان برای آن گزارش شده است. این وحشت از ویروس کرونا در فروپاشی بازار سهام برای خطوط هوایی عظیم، اپراتورهای تور و هتل ها در امریکا، اروپا و آسیا به وضوح قابل مشاهده است.

از سوی دیگر، در چین این خوش بینی وجود دارد که همه گیری تا اواخر آوریل کنترل خواهد شد. ژونگ نانشان سرتیم متخصصان پزشکی در کمیسیون ملی سلامت چین، عنوان داشته است که کشورش از این بابت اطمینان دارد که تا اواخر آوریل، بر اساس برنامه های اجرا شده، انتشار ویروس کرونا را تحت کنترل درخواهد آورد.

ویروس کرونا شوک سختی به صنعت گردشگری جهانی داده است و هتل های زنجیره ای عظیم و پلتفرم های دیجیتالی مشهوری مانند بوکینگ (Booking) مجبور به لغو رزروها برای سفر و اقامت در کشورهای آسیایی شده اند. صنعت گردشگری با مجموعه تهدیدهای بی سابقه روبرو شده است.

هشدار سلامت جهانی، کمبود هواپیما به خاطر بحران بوئینگ 737 مکس، بد انگاشته شدن سفر در اجتماع، فجایع اقلیمی، مالیات سنگین، ورشکستگی های اپراتورها و خطوط هوایی، ناپایداری سیاسی و کند شدن اقتصاد در بازارهای عظیم همه این موارد نشانه ای برای رکود بازار گردشگری در آینده نزدیک خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 288

به "گردشگری دنیا در آستانه ورود به یک بحران عظیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری دنیا در آستانه ورود به یک بحران عظیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید