کرونا چوخه کاران را خانه نشین کرد، سکوت در اسفراین

به گزارش مجله فازنما، به گزارش خبرنگاران، کشتی با چوخه، ورزش سنتی اهالی خراسان است که همه ساله در ایام نوروز شاهد مسابقات آن در شهرها و روستاهای مختلف این استان به وفور دیده می گردد. جوانان علاقمندان و حتی پهلوانان پا به سن گذاشته بنابر یک آداب سنتی گردهم می آیند و کشتی می گیرند.

کرونا چوخه کاران را خانه نشین کرد، سکوت در اسفراین

جهت دریافت خدمات در ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

کشتی در ایران از قدمت زیادی برخوردار است، کشتی با چوخه یکی از معروف ترین ورزش های محلی ایران زمین است که از تاریخجه کهنی در خراسان بزرگ برخوردار است و به نوعی با سرنوشت بومیان این منطقه از کشور گره خورده و در بسیاری از مراسم های محلی به خصوص جشن عروسی رایج بوده است. از قدیم بومیان این استان برای این کشتی اهمیت خاصی قائل بودند و در پرورش پهلوانان این رشته می کوشیدند.

واژه چوخه در اصل واژه ای کردی- کرمانجی و به معنای شنل کوتاه است که ورزشکاران این رشته آن را با شال سفیدرنگی محکم می نمایند.

یکی از رویدادهای این رشته ورزشی، مسابقات 14 فروردین ماه است که از قدیم در این روز با حضور نزدیک به 70 هزار تماشاگر در گود زینل خان شهرستان اسفراین برگزار می گردد و علاقمندان زیادی از جای جای کشور برای تماشای آن راهی این شهرستان می شوند.

اما برای اولین بار علاقمندان و کشتی گیران با چوخه به دلیل شیوع ویروس کوید -19 نمی توانند برای برگزاری این مسابقات به گود زینل خان بروند و به قولی سکوت سنگینی این شهرستان را فرو برده و همه باید در خانه بمانند.

به امید ریشه کن شدن این کرونا و برگزاری مسابقاتی از این دست در جای جای میهن عزیز اسلامی در ایام نوروز.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 197

به "کرونا چوخه کاران را خانه نشین کرد، سکوت در اسفراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چوخه کاران را خانه نشین کرد، سکوت در اسفراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید