کاوشگر تیان ون-1 چین با موفقیت وارد مدار مریخ شد

به گزارش مجله فازنما، فضاپیمای تیان ون-1 چین با فاصله یک روز از مدارگرد امارات، وارد مدار سیاره سرخ شد تا گام مهمی از این مأموریت بلندپروازانه به مریخ با موفقیت برداشته گردد.

کاوشگر تیان ون-1 چین با موفقیت وارد مدار مریخ شد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

این پیروزیت چین را به ششمین کشوری تبدیل می نماید که به مریخ دست یافته است. پیش از این آمریکا، شوروی، آژانس فضایی اروپا، هند پیروز به انجام این کار شده بودند و دیشب هم کاوشگر امید (مسبار الأمل) امارات با پیروزیت به مدار مریخ دست یافت.

فضاپیمای تیان ون-1 چین یک مأموریت بلندپروازانه به مریخ محسوب می گردد. زیرا این کشور تا کنون به مریخ دست پیدا نکرده بود و اکنون با مأموریتی کامل راهی این سیاره شده است. تیان ون-1 شامل یک مدارگرد، یک سطح نشین و یک مریخ نورد است و سلامت رسیدن به مدار مریخ مقدمه ای برای فرود سطح نشین و مریخ نورد در ماه های آینده و احتمالا در ماه می (اردیبهشت) است.

تیان ون-1 (Tianwen-1) به معنای کاوش آسمان ها پس از آن برنامه ریزی شد که کاوشگر مریخ قبلی این کشور که با همکاری روسیه پرتاب شد، از رسیدن به خارج از مدار زمین بازماند و بازنده شد. این بار اما فضاپیمای چینی از خاک چین و توسط موشک لانگ مارچ 5 راهی مریخ شد.

این مأموریت بلندپروازانه به وسیله ابزارهای گوناگونی به آنالیز ویژگی های مریخ می پردازد. برای نمونه مدارگرد توسط یک دوربین با وضوح بالا، یک طیف سنج، یک مغناطیس سنج و یک ابزار راداری نقشه برداری از یخ در کنار دیگر ابزارهای علمی این سیاره را مطالعه خواهد نمود. این مدارگرد همچنین وظیفه برقراری ارتباط با سطح نشین و مریخ نورد را بر عهده دارد. اما این مأموریت پیش از این هم داده های جالبی به زمین فرستاده است. از جمله یک سلفی که در راه مریخ از خود گرفت و یک تصویر سیاه و سفید که مریخ را از فاصله 2.2 میلیون کیلومتری نشان می دهد.

مریخ نورد تیان ون-1 هم دارای دوربین ها، ابزارهای سنجش آب وهوا و زمین شناختی است و از یک رادار نفوذپذیر به خاک برای آنالیز سفره های آب زیرزمینی بهره می برد. سفره هایی که به گفته انجمن سیاره ای می توانند میزبان حیات میکروبی باشند و شناسایی آن ها در مریخ گام مهمی در جست وجوی حیات در نقاط دیگر خواهد بود.

اگر مجموعه سطح نشین و مریخ نورد در ماه های آینده با پیروزیت بر سیاره سرخ بنشینند، چین پس از آمریکا دومین کشوری خواهد بود که برای مدت زمانی قابل توجه، یک کاوشگر را روی خاک مریخ به کار می گیرد. پیش از این کاوشگر اتحاد جماهیر شوروی در سال 1971 میلادی نخستین برخورد نرم را روی خاک این سیاره انجام داد اما کمتر از 2 دقیقه پس از برخورد برای همواره خاموش شد.

طبق برنامه ریزی مدارگرد تیان ون-1 حداقل برای یک سال مریخی یا حدود 687 روز زمینی به فعالیت بپردازد و طول عمر مریخ نورد این مجموعه هم 90 روز مریخی یا 93 روز زمینی برآورد شده است.

مأموریت تیان ون-1 گام آغازین چین برای آنالیز دقیق مریخ است و این کشور میخواهد تا سال 2030 میلادی، نمونه هایی از خاک مریخ را به زمین بیاورد و آن ها را برای آنالیز نشانه های حیات و علت تبدیل مریخ از سیاره ای گرم و مرطوب به سیاره ای سرد و خشک مطالعه کند.

علاوه بر چین، ناسا هم برنامه های مشابهی را دنبال می نماید و کاوشگر پشتکار (Perseverance) آمریکا در 18 فوریه (30 بهمن) برای فرود بر سطح مریخ برنامه ریزی شده است. بدین ترتیب شمار کشورهای فعال در زمینه کاوش منابع فرازمینی، رو به افزایش است و این طور که انجمن سیاره ای می گوید این فعالیت ها به معنای فرصت های بیشتر برای همکاری های جهانی است. کاوش های فضایی بهترین ها را برای ما به همراه دارد و وقتی ملت ها با هم همکاری می نمایند، همه برنده اند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از رسیدن کاوشگر تیان ون-1 چین به مدار مریخ

Credit: CNSA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 888

به "کاوشگر تیان ون-1 چین با موفقیت وارد مدار مریخ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر تیان ون-1 چین با موفقیت وارد مدار مریخ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید