موافقت با تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد 18 سال به بالا

به گزارش مجله فازنما، تهران (پانا) - دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت تمامی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در جلسه امروز خود بر تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از 18 سال در کشور تاکید کردند و چگونگی انجام و زمان بندی این کار به وسیله معاونت بهداشت وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری های واگیر این وزارتخانه، اطلاع رسانی خواهد شد.

موافقت با تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد 18 سال به بالا

به گزارش وبدا، حمیدرضا جماعتی اظهار کرد: امروز در پنجاه و یکمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، در مورد آخرین شرایط واکسیناسیون در کشور و لزوم تصمیم گیری سریع در مورد تزریق دُز اضافه و یادآور واکسن کرونا بحث و آنالیز شد.

وی اضافه نمود: مواردی از واریانت اُمیکرون در کشورهای مختلف شناسایی شده و به علت سرایت بالای این نوع جهش، نگرانی هایی وجود دارد و در مطالعات مختلف نشان داده شده که در کشورهای آفریقایی، اندازه واکسیناسیون خیلی پایین و کمتر از 40 درصد بوده، این جهش در کرونا اتفاق افتاده البته جهش های متعددی در کرونا ایجاد شده و شاید بیش از 50 نوع جهش ایجاد و باعث به وجود آمدن جهش اُمیکرون شده باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا توضیح داد: مهمترین راه مقابله با واریانت های تازه ویروس از جمله اُمیکرون، واکسیناسیون، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت در مبادی مرزی کشورها به ویژه کشورهایی است که با کشورهای آفریقایی رفت و آمد و داد و ستد دارند. در حال حاضر بعضی کشورهای اروپایی، محدودیت هایی را در مرزهای خود ایجاد نموده اند و این موارد در کمیته علمی آنالیز و بر افزایش پوشش واکسیناسیون، لزوم رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی و تزریق دُز اضافه یا یادآور تاکید شد.

جماعتی یادآور شد: تا به امروز حدود 85 درصد از جمعیت هدف برای واکسیناسیون، دُز اول و حدود 70 درصد نیز دُز دوم واکسن کرونا را تزریق نموده اند. افرادی که واکسن نمی زنند باعث افزایش ویروس در گردش در جامعه می شوند و موج اپیدمی ها، پاندمی ها و موج های کرونا از افراد غیرواکسینه ایجاد می شوند.

وی گفت: مطالعاتی که در جهان و ایران اجرا شده نشان داده افرادی که واکسن تزریق نموده اند، نسبت به واکسن نزده ها، خیلی ایمن تر بوده اند و اندازه بستری در بیمارستان و مرگ و میر غیرواکسینه ها خیلی بیشتر از افرادی بوده که واکسن تزریق نموده اند بنابراین توصیه می گردد که حتما، واکسیناسیون با پوشش بالا انجام گردد. مطالعات هم نشان داده اند که تزریق واکسن کرونا در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی از مهمترین روش های کاهش بستری در بیمارستان و مرگ و میر بیماران کرونایی گردد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: ستاد ملی مقابله با کرونا و قرارگاه اجرایی این ستاد می توانند در مورد افرادی که واکسن تزریق ننموده اند، تصمیم گیری و محدودیت هایی را اعمال نمایند چون این افراد می توانند منشا ایجاد موج های بیماری در کشور شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1323

به "موافقت با تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد 18 سال به بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت با تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد 18 سال به بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید