طرح توزیع یارانه بنزین عملیاتی نیست

به گزارش مجله فازنما، تهران (پانا) - درحالی که وزیر نفت دولت سیزدهم و معاون اول رئیس جمهوری از ارائه یارانه بنزین به افراد سخن می گویند، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس این موضوع را رد نموده و عنوان می نماید که این ایده یکی از سه راه چاره مطرح شده برای اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه بنزین است که در سال های گذشته مجلس مطرح شده و اتفاقا چندان هم عملیاتی نیست.

طرح توزیع یارانه بنزین عملیاتی نیست

گزارش های مرکز آمار ایران در سال 1395 نشان می دهد که تنها 43 درصد خانوارهای ایرانی خودروی بنزین سوز دارند و به این ترتیب یارانه بنزین اگرچه به طور غیر مستقیم بر زندگی 57 درصد خانوار فاقد خودرو اثر دارد اما به شکل مستقیم این خانوارها سودی از یارانه بنزین نمی برند.

طرح توزیع عادلانه بنزین از گذشته در مجلس بوده است

سیدمحمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهوری درباره هدف و مکانیزم اجرایی شدن این طرح از دو نوع یارانه پنهان و آشکار سخن گفته و عنوان می نماید که یارانه ها عادلانه توزیع نمی شوند و آن ها که آب، برق، گاز و بنزین بیشتری مصرف می نمایند در واقع یارانه بیشتری نصیب شان می گردد و در مقابل، آن ها که کم مصرف ترند یا مثلاً خودرویی ندارند از یارانه کمتری بهره مند می شوند و برای حرکت به سمت عدالت برای نمونه در این طرح بنزین است که به جای خودرو به افراد تعلق می گیرد.

قاسم ساعدی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پانا هدف از طرح توزیع عادلانه یارانه بنزین را توزیع عادلانه بنزین بیان کرد و گفت: چنین طرحی در سال های گذشته مورد نظر کمیسیون انرژی و مجلس بوده است و برای جلوگیری از هرگونه بی عدالتی و بی برنامگی که در جامعه تحمیل می گردد، ارائه شده است.

مصاحبه وزیر نفت بدون هماهنگی بود

ساعدی با انتقاد از وزیر نفت درباره مصاحبه اخیرش راجع به این طرح گفت: متأسفانه اخیراً وزیر نفت در مصاحبه ای عنوان نموده که ملاک در این طرح خودرو نبوده بلکه تعداد افراد خانواده است و این بنزین به صورت سهمیه های فردی داده می گردد. این در حالی است که چنین چیزی نه در مجلس مطرح شده و نه دولت طرحی با این موضوع ارائه داده است و فقط در مصاحبه وزیر نفت بیان شده است که بدون هماهنگی بوده و حالا معیار و شاخص ایشان و شیوه توزیع آن بر حسب چه سامانه و برنامه ای خواهد بود، متأسفانه در ابهام است.

آرامش جامعه مهم تر از افزایش قیمت سوخت است

قاسم ساعدی با اشاره به شایعاتی که درباره طرح توزیع عادلانه یارانه بنزین وجود دارد، اظهار کرد: در جامعه راجع به این طرح تحلیلی هایی وجود دارد که بنزین گران خواهد شد و چنین چیزی هم نه در مجلس مطرح شده و نه پیگیری خواهد شد. جامعه ما نمی پذیرد که قیمت سوخت افزایش پیدا کند و صلاح نمی دانیم بحث افزایش قیمت مطرح گردد زیرا برای ما موضوع آرامش جامعه مهم است. نباید اجازه دهیم که بازهم قیمت سوخت نوسان داشته باشد و ثبات قیمت باید مدنظر مجلسی ها و متولیان وزارت نفت باشد و چنین شایعاتی صحت چندانی در مجلس ندارد.

مکانیزم اجرای توزیع عادلانه یارانه بنزین نامشخص است

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره مکانیزم اجرای این طرح گفت: در دولت و مجلس گذشته چند سناریو از سوی دولت ارائه داده بود و یکی از سناریوها این بود که آقای اوجی، وزیر نفت مطرح کردند و ملاک تعداد افراد خانواده است. در همان زمان مجلس و دولت به این نتیجه رسید که این طرح نه قابل اجراست و نه فضای جامعه به گونه ای است که چنین طرحی اجرا گردد.

وی اضافه کرد: اکنون در دولت تازه و مجلس نسبت به تغییر فرایند کنونی قیمت سوخت صحبتی نشده و همان ثباتی که تا به امروز بوده ادامه پیدا خواهد نمود. هرچند مصاحبه آقای وزیر نفت شوکی به جامعه وارد کرد که درست نیست. باید ابتدا طرح شان را به مجلس ارائه می دادند و این در حالی است که کمیسیون انرژی اطلاعی از طرح ایشان ندارد.

اجازه نمی دهیم بدون آسیب شناسی قیمت سوخت تغییر کند

قاسم ساعدی با تأکید بر اینکه کمیسیون انرژی تا این لحظه هرگونه تغییر در فرایند کنونی مصرف سوخت و هر شیوه ای که بدون هماهنگی مجلس باشد را نمی پذیرد، گفت: به جامعه این اطمینان خاطر را می دهیم که اجازه نمی دهیم متولیان امر بدون آسیب شناسی طرح ها، تغییری در سهمیه و قیمت سوخت ایجاد نمایند. مجلس مدافع حقوق ملت است. در شرایطی که جامعه ما درگیر تحریم های شدید است نباید بدون آسیب شناسی و مشورت و تأثیر دادن نظر کارگروه ها حرفی بزنیم و اخبار غیر مطالعه شده منتشر کنیم.

هنوز طرح توزیع عادلانه یارانه بنزین در مجلس آنالیز نشده است

وی با اشاره به اینکه هنوز مجلس روی طرح توزیع عادلانه سوخت کار ننموده است، گفت: باید مرکز پژوهش های مجلس روی این طرح نظر دهد و کارشناسان حوزه سوخت و بعضی دستگاه های اجرایی روی آن نظر بدهند. مطالعه کم و کیف و ضرر و زیان و شیوه ارائه این طرح باید معین گردد. هنوز مجلس به این طرح نپرداخته است و قطعا تا اسفندماه فرایند همانی که بوده ادامه پیدا می نماید. در نهایت برای سال آینده یا دولت طرحی دارد که باید ارائه کند یا مجلس شورای اسلامی پیشنهادی در فرایند توزیع سوخت دارد که ارائه خواهد نمود. در حال حاضر طرح توزیع عادلانه یارانه بنزین حتی به کمیسیون انرژی مجلس نیامده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1445

به "طرح توزیع یارانه بنزین عملیاتی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح توزیع یارانه بنزین عملیاتی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید