روشی برای درمان زانو درد، بدون احتیاج به مسکن!

به گزارش مجله فازنما، امان از زانودرد، این جمله را بارها و بارها از زبان افراد مسن می شنویم. زانودرد یکی از مسائل شایعی است که بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند و روزانه، برای تسکین دردهای ناشی از زانودرد، میزان زیادی مسکن می خورند.

روشی برای درمان زانو درد، بدون احتیاج به مسکن!

در خیلی از موارد، استفاده از مسکن ضرورتی ندارد و می توان با شیوه های دیگری این دردها را تسکین داد. دکتر فرهاد علی همتی متخصص کایروپراکتیک از دانشگاه کلیولند (Cleveland) آمریکا، درباره درمان زانودرد می گوید.

به طورکلی علت به وجود آمدن مسائل زانو و درد در این ناحیه، بیشتر به چه مواردی برمی گردد؟

بیشتر زانودردهایی که افراد به آن مبتلا می شوند، علت فیزیکی دارند و ابتلا به زانودردهایی با علت پاتولوژی (Pathology -آسیب شناسی) مثل شکستن استخوان زانو، تومور و... خیلی کمتر اتفاق می افتند. زمانی که بنا بر هر علت زانو تحت فشار قرار بگیرد، این مسئله باعث می گردد که زانو آسیب ببیند. به مرورزمان، فشار واردشده به زانو، باعث آسیب و تخریب آن خواهد شد. بعضی از عادت های افراد می تواند منجر به آسیب رسیدن به زانو گردد. برای مثال، آن دسته از افرادی که عادت دارند برای مدت طولانی روی زانوی خود بنشینند، به مرورزمان، باعث آسیب رسیدن به این بخش از بدن خواهند شد. بعلاوه مسائل زانو می تواند منشأ غیرمستقیم داشته باشد، بدین معنی که در ستون فقرات، لگن یا کمر مسائلی به وجود بیاید که این مسئله باعث ابتلا به زانودرد گردد.

آیا استفاده از مسکن ها تأثیری در درمان زانودرد دارد؟

مسکن ها عملاً کار چندانی برای درمان بیمار انجام نمی دهند و تنها به صورت موقتی، درد بیمار را تسکین می دهند و مشکل همچنان به قوت خود در بدن باقی است و تنها در شرایطی که درد بیمار آن قدر شدید باشد که زندگی عادی بیمار را مختل کند، مسکن ها باید تجویز شوند.

آیا چاقی و اضافه وزن جزو عوامل ابتلا به مسائل زانو محسوب می گردد؟

چاقی و اضافه وزن، می تواند فشار زیادی را به زانو وارد کند ولی اغلب مسائل زانو در درازمدت ایجاد شده اند و به صورت مزمن هستند، در نتیجه چاقی و اضافه وزن، علت اصلی ابتلا به مسائل زانو محسوب نمی گردد و تنها باعث تشدید آن خواهد شد.

آیا در صورت ابتلا به زانودرد، افراد باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند؟

افراد باید با مشاهده هرگونه مشکل در زانو، برای آنالیز علت به وجود آورنده مشکل، به پزشک مربوطه مراجعه نمایند. مسائل زانو به ویژه درد در این ناحیه را نباید نادیده گرفت.

متخصص کایروپراکتیک چطور اقدام به درمان مشکل زانوی بیمار می نماید؟

متخصص کایروپراکتیک با تکنیک های درمانی خاص، اقدام به تنظیم ستون فقرات بیمار می نماید و به نوعی فشار را از روی لگن و زانوی بیمار برمی دارد، با انجام این کار و به مرورزمان، بدن آغاز به ترمیم خود می نماید. یکی دیگر از کارهایی که کایروپراکتیک انجام می دهد آموزش مراقبت از بدن به بیمار است. چون بسیاری از آسیب هایی که به بدن وارد می گردد، ناشی از عدم مراقبت از بدن است.

مراقبت از زانوها باید از چه سنی آغاز گردد؟

مراقبت از زانو باید از دوران کودکی آغاز گردد، چون بسیاری از آسیب هایی که به زانو وارد می گردد در طول مدت زمان طولانی به وجود می آید. اصلاح سبک زندگی باید از همان زمان کودکی باشد تا بدن به مرورزمان دچار مسائل جدی نگردد.

آیا در شرایطی که زانو دچار مسائل جدی مثل آرتروز یا رماتیسم شده باشد هم می توان از کایروپراکتیک یاری گرفت؟

می توان از تکنیک های کایروپراکتیک برای کاهش درد ناشی از این بیماری ها یاری گرفت ولی احتمال درمان با کایروپراکتیک در این نوع از مسائل زانو، ضعیف است.

معمولاً افراد برای درمان مسائل زانو، باید چند جلسه به متخصص کایروپراکتیک مراجعه نمایند؟

این مسئله، از فردی به فرد دیگر فرق دارد ولی به طورکلی، یک دوره درمانی، بین 10 تا 15 جلسه است. چنانچه در جلسات اول، تغییرات مثبتی در شرایط بیمار ایجاد گردد، درمان ادامه پیدا می نماید ولی در شرایطی که بهبود برای فرد ایجاد نگردد، به متخصصین دیگری ارجاع داده خواهد شد. معمولاً آب درمانی، فیزیوتراپی و ورزش های خاص در کنار کایروپراکتیک به بیمار توصیه می گردد. گاهی با توجه به شرایط بیمار، ممکن است تغییراتی در تغذیه فرد نیز در نظر گرفته گردد.

آن دسته از افرادی که در زانویشان پلاتین وجود دارد هم می توانند از کایروپراکتیک برای کاهش درد زانو یاری بگیرند؟

تکنیک های درمانی کایروپراکتیک برای آن دسته از افرادی که در زانویشان پلاتین یا جسم خارجی وجود دارد، انجام نمی گردد، چون انجام این کار می تواند باعث صدمه به زانوی فرد گردد.

این مسئله در رابطه با مبتلایان به پوکی استخوان نیز مصداق دارد؟

درمان به وسیله کایروپراکتیک برای افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند به شرایط بیمار و نظر پزشک بستگی دارد و چنانچه پزشک تشخیص بدهد که کایروپراکتیک، آسیب به همراه دارد، از انجام این کار پرهیز می گردد.

به عنوان سؤال آخر، آیا این احتمال وجود دارد که برای درمان بیمار، به جای یاری گرفتن از کایروپراکتیک، به فردی که دچار مسائل زانوست، جراحی پیشنهاد گردد؟

تشخیص نوع درمان با پزشک متخصص است و در بعضی موارد به علت آسیب ها و صدمات جدی به زانو، باید حتماً جراحی انجام گردد. تمامی شیوه های درمانی برای یاری به بیمار هستند و اینکه هر فرد چطور درمان گردد، به شرایط جسمی او بستگی دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 تیر 1402 بروزرسانی: 29 تیر 1402 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1674

به "روشی برای درمان زانو درد، بدون احتیاج به مسکن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای درمان زانو درد، بدون احتیاج به مسکن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید