علت شیوع سالک در حاشیه تهران چیست؟

به گزارش مجله فازنما، بهزاد امیری رئیس اداره مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت در ارتباط با مشاهده مواردی از بیماری سالک در روستا های اطراف استان تهران به خبرنگار ایلنا گفت: این بیماری جدیدی نیست و در 18 استان کشور از جمله اصفهان، خراسان رضوی، گلستان، سمنان، خوزستان و... از بیماری های بومی است و هرساله مواردی از ابتلا به این بیماری در این استان ها مشاهده می گردد.

علت شیوع سالک در حاشیه تهران چیست؟

به گزارش ایلنا، وی گفت: آمار کلی این بیماری نسبت به گذشته افزایش پیدا ننموده و حتی فرایند آن نسبت به سال های گذشته سیر نزولی دارد، اما همچنان به عنوان یک مشکل در کشور وجود دارد. در سال گذشته تعداد موارد شناسایی شده ابتلا به بیماری سالک در کشور 14 هزار و 171 مورد بوده است که نسبت به یک دهه قبل بسیار کاهش پیدا نموده است برای مثال در سال 89 رقم مبتلایان به این بیماری چیزی در حدود بیش از 20 هزار مورد بوده که در سال گذشته به 14 هزار مورد رسیده است؛ بنابراین با فرایند افزایش قابل ملاحظه در آمار سالک روبرو نیستیم.

امیری درارتباط با زمینه بروز این بیماری گفت: عامل این بیماری انگل است که به وسیله نیش پشه خاکی به انسان انتقال پیدا می نماید. در جایی که نیش می زند می تواند باعث بروز یک زخم گردد و بعضا این زخم به صورت مزمن تا مدت ها باقی می ماند و ممکن است باعث عفونت ثانویه نیز بگردد.

رییس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان گفت: ما دو نوع سالک داریم، یک نوع سالک نوع مرطوب یا روستایی و یک نوع سالک خشک و شهری. مخزن نوع مرطوب آن، جوندگان یا موش های صحرایی هستند. این انگل در بدن این جانوران است و پشه خاکی هنگام خونخواری این انگل را دریافت می نماید و اگر زمانی که آلوده است انسانی را مورد گزش قرار دهد، می تواند به بدن انسان هم انتقال یابد. در نوع روستایی معمولا چندماه طول می کشد که زخم انگل بروز کند. برای مثال مواردی که اخیرا دیده شده است، مربوط به زمان فعالیت پشه ها، یعنی تابستان است که درحال حاضر زخمش بروز پیدا نموده است.

او اضافه کرد: ممکن است جسته و گریخته در بعضی از نقاط کشور و در بعضی سال ها موارد بروز این بیماری افزایش پیدا کند. موضوعی که اخیرا اتفاق افتاده است، مربوط به شهرستان ورامین و روستای محمدآباد است که 38 مورد از این بیماری گزارش شده است که به نظر می رسد نسبت به سال قبل افزایش پیدا نموده است.

امیری گفت: در تهران مورد نو شناسایی شده ای که نگران نماینده باشد، نداشتیم، اما همچنان این بیماری به عنوان یکی از معضلات سلامت در کشور مطرح است، به این خاطر که نوع کنترل و پیشگیری این بیماری بسیار سخت است. کاری که مردم می توانند انجام دهند این است که از گزش پیشگیری نمایند. از جمله اینکه در مناطقی که این بیماری بومی است از پشه بند و توری در محل پنجره ها و درب ورودی به خصوص در فصول فعالیت پشه ها استفاده نمایند. لباس های پوشیده و آستین بلند بپوشند و از دور نماینده حشرات استفاده نمایند.

او اضافه کرد: از طرفی باید بهداشت محیط را ارتقا دهند که محل رشد و نمو پشه ها نباشد. برای مثال در روستا ها زباله ها را به صورت بهداشتی جمع آوری و دفع نمایند و فضولات دامی را جمع آوری نمایند. دامداری ها را از محل زندگی شان دور نمایند که فاصله تجمع پشه ها با محل زندگی افزایش پیدا کند. از طرفی در طرح های توسعه ای باید قبل از ایجاد طرح های توسعه آنالیز گردد که کلونی و لانه جوندگان در آن محل وجود دارد یا خیر. اگر وجود دارد، طرح توسعه را در آن محل ها مستقر ننمایند که باعث تماس بیشتر انسان ها با عامل آن انگل گردد.

امیری گفت: اگر هر فردی دچار زخمی گردد که بیش از ده روز طول بکشد و بهبود پیدا نکند، حتما به مراکز بهداشتی و درمانی ما که در سراسر کشور است مراجعه کند. پزشک این افراد را معاینه می نماید و چنانچه شک پیدا نمایند که افراد مبتلا به سالک شده اند، از آن ها آزمایش به عمل می آید و با آزمایش نمونه گیری تعیین می نمایند که آیا این زخم می تواند سالک باشد یا خیر. اگر سالک باشد افراد تحت درمان قرار می گیرند.

او اضافه کرد: خوشبختانه باید گفت درحال حاضر خدمات تشخیصی و درمانی برای سالک در مراکز دولتی سراسر کشور رایگان است و مردم از این بابت حتی یک ریال پول پرداخت نمی نمایند. ما در حد کفایت هم داروی درمان اختصاصی این بیماری را در اختیار داریم و آمپول گلوکانتین را برای درمان بیماران تامین نموده ایم و در دسترس مراکز بهداشتی و درمانی قرار داده ایم.

او اضافه کرد: بیماریابی فعال، ارتقا بهداشت محیط با همکاری سایر سازمان هایی که به نوعی در این امر موثر هستند. بهسازی محیط، جمع و دفع بهداشتی زباله ها، جمع آوری مناسب روان آب ها و فاضلاب ها هم از جمله اقداماتی است که از سوی دستگاه های مرتبط در دست انجام است.

امیری اضافه کرد: فعالیت های ما روی قطع زنجیره انتقال به وسیله ناقلین که همان پشه خاکی است و از طرفی کنترل مخازن از راه مبارزه با جوندگان که موش های صحرایی هستند. هماهنگی برای بهسازی محیط اقداماتی است که باید انجام گردد. بعلاوه آموزش و اطلاع رسانی به مردم برای پیشگیری از گزش از دیگر اقداماتی است که در دست انجام است و خدمات درمانی و تشخیصی نیز در اختیار مردم قرار گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1378

به "علت شیوع سالک در حاشیه تهران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت شیوع سالک در حاشیه تهران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید