جهش های هندی و آفریقایی در جنوب کشور، مدارس از مهر حضوری می گردد؟

به گزارش مجله فازنما، خبرنگاران : سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ارائه توضیحانی پیرامون فرایند بیماری و واکسیناسیون کرونا در کشور، کمبود دارو، جهش های ویروس و...گفت: آرزوی ما این است که همه چیز حضوری گردد زیرا مباحث آموزشی آسیب جدی دیدند. بحث این را داریم که انشالله از اول مهر مدارس و دانشگاه ها بازگشایی گردد و برنامه ریزی کردیم از مرداد ماه معلمین و اساتید دانشگاهی هم واکسینه شوند که بتوانند کلاس برگزار نمایند.

جهش های هندی و آفریقایی در جنوب کشور، مدارس از مهر حضوری می گردد؟

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی، گفت: شرایط کشور به شکلی است که از قله بیماری عبور کردیم اما باید بدانیم از نظر زمانی بستری ها و فوتی ها معمولا تاخیر 12 روزه دارند یعنی حتی اگر کاملا سیر نزولی طی کنیم و به کف برسیم بازهم تا چند روز بعد مرگ و میر ادامه خواهد یافت به همین دلیل هم است که تعداد شهر قرمز کم شده است اما تعداد شهر نارنجی اضذفه شده و هنوز خطر وجود دارد. انتطار داریم طی هفته های آینده این سیر نزولی ادامه پیدا کند و به مرحله ای برسیم که تعداد ورودی به بیمارستان و مرگ و میر کاهش یابد. تعداد ورودی بیمارستان ها کاهش یابد.

وی اضافه کرد: ما چند شهر کوچک داریم که هنوز به قله بیماری نرسیدند و 46 شهر قرمز داریم که میزان بستری آنها نسبت به 100 هزار جمعیت بالا است. نکته خوب این است که 26 استان از قله عبور کردند و سیر نزولی طی می نمایند. از 5 استان دیگرهم 2 یا 3 استان سیر نزولی آغاز شده و 1 یا دو استان هم به قله رسیدند. ما در طی فرایندی که داشتیم و تجربه خوزستان به این شکل بود که اهواز و جنوب خوزستان به قله رسید ولی بعد از یک هفته چون سایر شهرها به قله رسیدند، دوباره پیک زد. بنابراین نباید دچار ساده انگاری شد.

وی درباره شیوع موارد ویروس جهش یافته کرونا در کشور، اظهار کرد: موارد تایید شده سوش هندی در جنوب کشور در استان بوشهر و هرمزگان داریم و سوش آفریقای جنوبی تایید شده در هرمزگان و آذربایجان غربی داریم. با هوشیاری و تجربه ای که دانشگاه ها کسب کردند توانستند بیماری را کنترل نمایند. بیشتر مبتلایان شناسایی شده خارجی هستند و قرنطینه کامل شدند این افرادی هم که تا به امروز مبتلا بودن و قرنطینه شدند مرگ و میر نداشتند.

رئیسی تاکید نمود: وقتی میگوییم ویروس هندی فکر نکنیم ویروس فقط از هند آمده است و فکر نکنیم جهش ها تنها مربوط به کشورهای دیگر است، حتی در ایران هم احتمال بروز جهش وجود دارد. اگر مثلا یک جهشِ حتی آفریقایی در ایران پیدا کردیم به معنای آن نیست که الزاما از آفریقا آمده، ممکن است ویروس ایرانی باشد که جهشی مشابه ویروس آفریقایی داشته است. تا زمانی که ایمن سازی جامعه تا 70 درصد کامل نگردد در هر برخورد با ویروس احتمال بروز جهش وجود دارد.هر زمانی که در معرض ویروس قرار بگیریم و پروتکل رعایت نکنیم احتمال افزایش تعداد بیماران وجود دارد. با افزایش تعداد مبتلایان و تجمع آنها پیک رخ می دهد.

وی اضافه کرد: علی رغم اینکه ویروس در کشور رصد می گردد اما جهشی مخصوص کشور که باعث بیماری زایی بیشتر باشد مشاهده نشده است و اگر هم بوده مشابه ویروس های آفریقا، هند و برزیل بوده است .

رئیسی، اظهار کرد: با واکسیناسیون 70 درصد افراد جهان زنجیره انتقال قطع می گردد اما واکسن سازهای جهان آمادگی دارند که بر اساس ویروس های جهش یافته واکسن را تغییر دهند مانند واکسن آنفلوآنزا که جهش های شایع آن سال را انتخاب نموده و بر علیه آن واکسن میسازند. الان واکسن کووایران برکت در برابر ویروس جهش یافته انگلیسی کاملا موثر است و امروز هم درخواست داشتند که اگر سوش هندی و آفریقای جنوبی را در اختیارشان بگذاریم می توانند امتحان نمایند که واکسن در مقابل جهش ها چقدر کارا است.

راهکارهای مدیریت پیک چهارم کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت، ادامه داد: در کشور ما با آغاز علائم پیک چهارم تصمیماتی بسیار خوب اتخاذ شد و هیچ بیماری پشت درب بیمارستان نماند. با آغاز پیک چهارم عمل های غیراورژانسی لغو شد و بیشترین تجهیز مراکز سرپایی را داشتیم و روزانه 250 تا 300 هزار بیمار در سطح 1 ویزیت کردیم. در وهله سوم بستری موقت راه اندازی شد به این صورت که فرد برای دریافت رمدسیویر به بیمارستان می آمد و دارو را دریافت میکرد و در خانه استراحت میکرد و یک تخت به ده ها بیمار اختصاص یافت. در اوج پیک سوم 23 هزار بیمار بر تخت ها بستری می شدند و در پیک چهارم پیش بینی کردیم 60 تا 65 هزار تخت آماده باشد. راهکار دیگری هم اندیشیده شد که البته عملی نشد و آن هم این بود که بیمارستان صحرایی را به حیاط بیمارستان ها بیاوریم زیرا مهم ترین دارو برای این بیماران اکسیژن درمانی خوب است. علی رغم این که به 45 هزار بیمار در پیک چهارم رسیدیم اما نیازی به تخت اضافه نداشتیم.

گزارش هایی از کمبود رمدسیویر و دستور واردات آن

وی درباره گزارش هایی از کمبود داروی رمدسیویر، اعلام کرد: اولا تعداد بیماران در این پیک افزایش یافت دوما در هنگام درمان سرپایی داروها را می دهیم و بیمار به خانه می رود اما بعضی دیگر هم بدحال نیستند که بستری شوند اما صرفا برای دریافت رمدسیویر بستری می شوند اما اگر در مرحله اولیه رمدسیویر دریافت نمایند بسیار موثر خواهد بود. یکی از افتخارات ما فراوری داخلی رمدسیویر بود. هر آمپول رمدسیویر خارج از ایران 390 دلار است و در ایران با 20 دلار فراوری می گردد. حدود 8000 نفر در روز بستری در بیمارستان ها داریم چه رمدسیویر دریافت می نمایند و معادل 150 هزار بیمار بستری، بیماران سرپایی رمدسیویر دریافت کردند. کمبود دارو در این پیک عظیم داشتیم و با توجه به حجم بالای رمدسیویر که از فراوری داخل استفاده می شد، وزیر دستور دادند تا رمدسیویر از خارج از کشور هم وارد گردد.

وی درباره تجویز داروهای درمان کرونا، گفت: در عالم پزشکی، هر پزشک تشخیص خود را دارد البته درمورد کرونا ویروس راهنمای بالینی به بیمارستان ها ارائه شده است. با توجه به شرایط هر بیمار دارو تجویز می گردد، مثلا فاویپیراویر را نمی توان به همه بیماران داد. پزشکان و تجویز نمایندگان باید فرایند یکسانی داشته باشند.

رئیسی ادامه داد: سایت salamat.gov.ir برای این راه اندازی شده است که آن دسته افراد بالای 80 سال که تا به امروز واکسن دریافت نکردند و با آنها تماس گرفته نشده است در این سامانه با ثبت کد ملی و شماره تلفن ثبت نام نمایند تا همکاران من برای واکسیناسیون با آنها تماس بگیرند. در سامانه های ما اسامی بیشتر افراد وجود دارد، در صوتی که پس از یک هفته از آغاز واکسیناسیون آن گروه سنی با آنها تماس نگرفتیم می توانند به سایت مراجعه نمایند. این صف هایی که برلی واکسیناسیون در تهران شکل گرفت به این دلیل است که افراد بدون تماس قبلی خودشان به مراکز مراجعه کردند. از هفته آینده قرار است واکسیناسیون 75 سال به بالا آغاز گردد و این به معنای آن نیست که سهمیه واکسن 80 سال به بالا سوخت می گردد و هنوز فرصت وجود دارد. با ورود به سامانه مذکور مراکز نزدیک به محل زندگی فرد پیشنهاد می گردد و او انتخاب می نماید و مراقب سلامت آن مرکز آگاه خواهد شد. کسانی که امروز در سامانه ثبت نام کردند، از روز سه شنبه نوبت تزریق واکسن دریافت خواهند کرد.

واکسن بیماران خاص چه زمانی تزریق می گردد؟

وی درباره واکسیناسیون بیماران خاص، اظهار کرد: فاز دوم قسمت گروه های سنی است و قسمت دوم بیماران خاص هستند. اواخر خرداد نوبت واکسیماسیون بیماران خاص شامل مبتلایان سرطان فعال، افراد پیوند عضو شده، دیالیزی، مبتلایان تالاسمی، هموفیلی و... است. ما بانک اطلاعاتی این افراد را از بیمه تامین اجتماعی و سلامت داریم و به آنها پیامک می دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد: اولین واکسن، بهترین واکسن است. اطمینان زمانی کسب می گردد که واکسن مراحل خود را طی نموده و مجوز دریافت نموده است. نمی توان گفت یک واکسن خاص برای همه خوب است، واکسن ها ممکن است عوارض متفاوتی در افراد ایجاد داشته باشند یا هیچ عارضه ای هم دیده نگردد. واکسن زیادی در اختیار نیست که بخواهیم انتخاب شخصی داشته باشیم اما خب تصمیم گیری های موردی وجود دارد که مثلا ما اعلام کردیم واکسن آسترازنیکا به زیر 50 ساله ها تزریق گردد. واردات واکسن بسیار فرایند سخت و پیچیده دارد. یکی از برنامه های ما استفاده از سالن های عظیم و ورزشی برای واکسیناسیون است. یکی از برنامه های تهران این است که در پارکینگ فروشگاه های عظیم و یا مراکز شماره گذاری پلاک خودرو برای واکسیناسیون ماشینی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در خصوص آزمون های تحت نظر وزارت آموزش پرورش نیز آزمون پایه نهم حضوری و از تاریخ 27 اردیبهشت تا 24 خرداد ماه و آزمون پایه دوازدهم نیز به شکل حضوری از تاریخ 27 اردیبهشت تا 24 خرداد ماه خواهد بود. آزمون سنجش ملی پایه ششم در 25 اردیبهشت به شکل حضوری برگزار می گردد و آزمون سمپاد در تاریخ 20 و 21 خرداد برگزار می گردد و آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی دانش آمپزان در تاریخ 24 تا 26 اردیبهشت و مرحله دوم آن 23 تا 25 خرداد به صورت خضوری خواهد بود. آزمون های استخدامی و آزمون ها با تعداد کم نیز در موعد خودش برگزار می گردد.

رئیسی درمورد برگزاری آزمونها، گفت: آزمونها را باید به 2 قسمت تقسیم کنیم، آنها که زیر نظر آموزش پرورش هستند و آنها که زیر نظر وزارت علوم هستند. کنکور سراسری در تاریخ 9و 10و 11و 12 تیر ماه برگزار خواهد شد در واقع وزیر علوم و آموزش پرورش نظراتی دادند و ستاد این تصمیم را گرفت. سایر آزمون ها مانند کارشناسی ارشد ناپیوسته در 6و 7و 8 مرداد ماه برگزار می گردد ، آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 22 مرداد، آزمون کانون وکلا 25 تیرماه، آزمون نظام مهندسی 13و 14 و 15 مرداد ماه برگزار می گردد.

وی اضافه کرد: درمورد آزمون ها مسائل در کمیته تخصصی مطرح شد و همه نظر دادند. در خصوص امتحانه پایه نهم و دوازدهم و کنکور سراسری قرار است وزاری آموزش و پرورش و علوم توضیحات بیشتری به مردم بدهند.

وی درباره احتمال بروز پیک پنجم کرونا تاکید نمود: آرزوی ما این است که همه چیز حضوری گردد زیرا مباحث آموزشی آسیب جدی دیدند. بحث این را داریم که انشالله از اول مهر مدارس و دانشگاه ها بازگشایی گردد و برنامه ریزی کردیم از مرداد ماه معلمین و اساتید دانشگاهی هم واکسینه شوند که بتوانند کلاس برگزار نمایند.

وی درباره سفرهای عید فطر تاکید نمود: این بار ممنوعیت اعمال خواهد شد یعنی پلیس حصور دارد و جرایم صورت میگیرد و دیگر رنگ بندی مهم نیست و ممنوعیت از سه شنبه این هفته تا شنبه هفته بعد اعمال می گردد.

وی اضافه کرد: درباره فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه 1 و در شهرهای نارنجی مشاعل گروه 1 و 2 فعال بودن که تصمیم گرفته شد مشاغل گروه 1 و 2 در شهرهای نارنجی و قرمز به مدت 2 هفته فعال باشند اما اگر صنفی دوار تخلف گردد جریمه شدیدتر شده است به این صورت که تخلف صنف در شهر قرمز موجب می گردد به مدت 3 هفته پلمب گردد که این مدت برای شهر نارنجی 2 هفته است . یادمان نمی رود که اصناف چگونه با ما همراهی کردند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1096

به "جهش های هندی و آفریقایی در جنوب کشور، مدارس از مهر حضوری می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش های هندی و آفریقایی در جنوب کشور، مدارس از مهر حضوری می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید