خبرنگاران رحمانی فضلی: موفقیت تعطیلی های کرونایی در گرو همکاری مردم است

به گزارش مجله فازنما، تهران- خبرنگاران- عبدالرضا رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا به طرح جدید محدودیت ها و تعطیلی های کرونایی اشاره نمود و گفت: این طرح تنها با همکاری مردم و کار رسانه ای برای تغییر در شیوه زندگی مردم در دوران کرونا میسر خواهد بود.

خبرنگاران رحمانی فضلی: موفقیت تعطیلی های کرونایی در گرو همکاری مردم است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، وزیر کشور دوشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح طرح جدید محدودیت ها و تعطیلی های کرونایی پرداخت.

رحمانی فضلی در شروع با بیان اینکه پس از 8 ماه اقدام های مختلف و فراز و فرودها درباره کرونا، بنا بر تشکیل یک مرکزیتی شد تا امور هماهنگی و نظارت بر حُسن اجرا در سراسر کشور را بر عهده داشته باشد، گفت: در این مرحله و در موج سوم و طوفانی که در ایران و سایر جهان اتفاق افتاده است، لازم بود که حتما این مرکز ایجاد گردد که رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و مجموعه دولت قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا را در وزارت کشور تعبیه کردند.

وی با اشاره به اینکه مقرر شده است در شرایط کنونی طرح جامعی را آماده کنیم تا براساس آن ضعف ها و نقص های تصمیم های قبل را پوشش دهیم، اضافه کرد: باید در زمینه مقابله با کرونا به صورت هوشمند، پویا و موثر عمل کنیم و در این مساله مبنا را شهرستان ها و شهرها گذاشته ایم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه مدیریت و کنترل ویروس کرونا هدف اصلی طرح محدودیت ها است، گفت: کاهش تعداد بیماران و ورودی های بیمارستانی ضامن دستیابی به هدف این طرح است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا با تاکید براینکه رسانه ها باید نقش بسیار مهمی را در این مقطع مانند مقاطع قبل ایفا نمایند، اضافه کرد: یکی از رکن های اساسی نوع تبلیغات، نوع آموزش و نوع اطلاع رسانی درخصوص بیماری کرونا است.

وی با اشاره به اینکه مردم به عنوان اصلی ترین پایه در این موضوع هستند، گفت: همه این کارها برای مردم است و همه اینها با یاری مردم محقق می گردد، اگر یاری مردم نباشد ما نمی توانیم کاری را انجام دهیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در شرایط کنونی هیچ کس راضی به ایجاد ممنوعیت نیست، اضافه کرد: اصل بر برقراری ممنوعیت نیست اما وقتی با اقلیتی روبرو می شویم که وظایف و مسئولیت های شان را انجام نمی دهند مجبور می شویم محدودیت ایجاد کنیم.

او ادامه داد: امیدواریم مردم با اعتمادی که به دولت و مسئولان دارند، باور داشته باشند که همه این کارها برای آنهاست چرا که برای ما غم انگیز است که هر روز در اخبار با خانواده هایی که عزیزانشان را از دست می دهند، روبرو شویم.

وی اضافه کرد: همه کشورها با این مساله روبرو هستند، ما متولی این مردم، مسئول و خادم آنها هستیم و مردم باید به خادمین خود توجه نمایند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: امروز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کردند که از سه شنبه تست های فوری در اختیار قرار می گیرد و تست ها را به صد هزار نفر در روز می رسانیم.

او همچنین با اشاره به اینکه مردم ما هنوز نسبت به قرنطینه آموزش کافی را ندیده اند، اضافه کرد: در ستاد مجوز گرفته شد که از هتل ها و مسافرخانه ها هم برای قرنطینه استفاده گردد. افرادی که شناسایی شده و در بیمارستان بستری نمی شوند، رصد و کنترلی روی آن ها صورت نمی گیرد اما از این به بعد با نرم افزار ماسک و با یاری وزارت ارتباطات این افراد به وسیله تلفن همراه شان رصد می شوند.

رحمانی فضلی با تاکید به احتیاجمندی برای یاری های مردمی گفت: ما مبنای ممنوعیت را سه سطح زرد، نارنجی و قرمز قرار دادیم و همچنین اعمال ممنوعیت در ادارات، بخش های عمومی و اصناف است و همه اینها که گفته شد دارای سه رکن، وزارت بهداشت، تبلیغات و آموزش و مردم است.

وی تاکید نمود: همه این کارهایی را که انجام می دهیم برای این است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمات خود را بخوبی انجام دهد.

او با بیان اینکه همه مردم قدردان کوشش مجموعه بهداشت و کادر درمان کشور هستند، گفت: باید مردم ما نسبت به زوایای این بیماری آگاهی داشته باشند و همه این کارها برای مردم و با یاری مردم است.

رحمانی فضلی ادامه داد: ما در حال حاضر بین بد و بدتر و یا بدترین و بدترین ها تصمیم می گیریم از طرفی تصمیم های ما هزینه های مالی، اجتماعی و انسانی دربر دارند لذا باید تدبیر کنیم و حین اجرای طرح مدام طرح را اصلاح کنیم.

وی در ادامه درباره طرح منع تردد شبانه گفت: در ممنوعیت ساعت 21 تا 4 صبح باید مردم هم به ما یاری نمایند و پیش بینی من این است که بین 50 تا 60 درصد خود مردم این مساله را رعایت می نمایند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه به اقشاری که احتیاج به تردد شبانه دارند از جمله خبرنگاران و پرستاران اشاره نمود و اضافه کرد: کارمندان دستگاه ها به وسیله سازمان خود شماره پلاک خودروهای خود را به نیروی انتظامی دهند تا جریمه نشوند همچنین کارفرمایان هم می توانند با تحویل لیست افراد خود به نیروی انتظامی مانع جریمه آنها شوند.

وزیر کشور با بیان اینکه مبلع جریمه برای تردد شبانه 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است، گفت: افراد نیارمند به تردد می توانند تا قبل از پرداخت جریمه این موضوع را عنوان و اگر اشتباهی جریمه برای آن ها صادر شده است را رفع نمایند، هرچند همکاران ما در نیروی انتظامی هم حتما با ترددها با حفظ کرامت مردم برخورد می نمایند.

وی همچنین درباره فعالیت تاکسی های اینترنتی و سایر تاکسی ها، اضافه کرد: فعالیت تاکسی های اینترنتی، تاکسی ها، آژانس ها و… ایرادی ندارد و جریمه ای برای این افراد صادر نمی گردد.

او در ادامه به موضوع مسافرت های بین شهری اشاره نمود و ادامه داد: در مسافرت های بین شهری با حمل و نقل عمومی باید مسافران معین شوند که کرونا ندارند و ظرفیت آن وسیله نقلیه هم بیش از 60 درصد نباشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در پاسخ به این پرسش که آیا تضادی بین ممنوعیت سفر با خودروی شخصی با مجاز بودن استفاده از حمل و نقل بین شهری وجود ندارد، گفت: در این شرایط تعداد سفرها بسیار کاهش می یابد و استفاده از خودروی شخصی قابل مقایسه با استفاده از حمل و نقل عمومی بین جاده ای نیست.

رحمانی فضلی تاکید نمود: اگر افراد ممنوعیت خروج از شهرهای قرمز را رعایت ننمایند و اگر از راه در رویی خارج و در جاده ها دیده ها شدند، در صورت خروج از شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در صورت خروج از شهرهای نارنجی 500 هزار تومان جریمه می شوند.

او همچنین به موضوع تعطیلی اداره ها اشاره نمود و اضافه کرد: باز هم می گویم ادارات تعطیل نیستند و تا یک سوم می توانند دورکار باشند و اگر با کمتر از یک سوم هم کار انجام شدنی است، ممنوعیتی برای دورکاری تعداد بیشتری از کارکنان نیست.

وی تاکید نمود: بانک ها، اداره برق، بعضی ادارات در تمامی استان ها و ... باید باز باشند و خدمت ارائه دهند، البته اگر نهادی تشخیص داد با حداقل نیرو می گردد کار را انجام داد مسئله ای نیست و باید دورکاری برقرار باشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا ادامه داد: اما بخشی خصوصی هم باید با رعایت شیوه نامه ها کارها را انجام دهند البته اگر ارباب رجوع نداشته باشند می توانند با رعایت شیوه نامه ها فعالیت نمایند ولی اگر ارباب رجوع دارند باید به لیست فعالیت مشاغل مراجعه و از آن لیست تبعیت نمایند.

رحمانی فضلی همچنین با تاکید بر اینکه کادر اداری در مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند مگر عواملی که سامانه و کارهای کامپیوتری و غیرحضوری را اداره می نمایند، اضافه کرد: ظرف 2 روز حدود 400 تا 500 نفر با نرم افزار ماسک شناسایی شدند که در حمل و نقل عمومی کار می نموده و بیمار هم بوده اند، استفاده از نرم افزار و تست های سریع می تواند یاری بسیاری در شناسایی افراد داشته باشد.

وی در ادامه گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت 70 درصد افراد مصوبات را رعایت می نمایند و البته روز به روز کم و زیاد می گردد و باید صبر کنیم تا مردم خودشان را منطبق نمایند، البته از روز شنبه اول آذر ماه مصوبات با جدیت اعمال می گردد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه و در پاسخ به این پرسش که بعد از این طرح، طرح بعدی قرارگاه چیست، اضافه کرد: ما طرح دیگری نداریم و این طرح را برای 2 هفته اجرا می کنیم و اگر شهری بعد از 2 هفته همچنان قرمز بود طرح ادامه و اگر نارنجی شد محدودیت ها کاهش پیدا می نماید.

وزیر کشور در ادامه به 4 انتخاباتی که سال آینده باید برگزار گردد اشاره نمود و گفت: انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی تجربه خوبی بود که در شرایط کرونایی برگزار گردید.

او ادامه داد: ما سال آینده باید 4 انتخابات را برگزار کنیم که کار سنگین و سختی است. کارهای انتخاباتی که در جهان در شرایط کرونایی اجرا شده را مطالعه می کنیم و از تجارب آنها بهره می بریم و قرار است تا دو ماه دیگر مجموعه ای را آماده کنیم و با شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات در شرایط کرونا صحبت کنیم.

وی با تاکید براینکه به دنبال راه هایی هستیم که انتخابات به خوبی و باشکوه برگزار گردد، اضافه کرد: کارهای ما در حال اجرا بوده و طبق زمان بندی پیش می رود اما نگرانی از بابت مشارکت در شرایط کرونا داریم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در انتها بار دیگر از کادر درمانی کشور که جانانه می کوشند و کوشش می نمایند، تشکر کرد و گفت: البته تشکر واقعی زمانی است که بتوانیم جان مردم را نجات دهیم و نگذاریم مرگ ومیرها و آلام بیش از این مردم را اذیت کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 728

به "خبرنگاران رحمانی فضلی: موفقیت تعطیلی های کرونایی در گرو همکاری مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رحمانی فضلی: موفقیت تعطیلی های کرونایی در گرو همکاری مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید