حقایق تغذیه ای زرده تخم مرغ

به گزارش مجله فازنما، ارزش تغذیه ای زرده تخم مرغ حقیقتاً بسیار قابل توجه بوده و بنابراین خوردن آن (در حد اعتدال) قطعاً مورد قبول و پذیرش خواهد بود. اطلاعات بیشتر را در این مقاله بیابید...

حقایق تغذیه ای زرده تخم مرغ

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

ارزش تغذیه ای زرده تخم مرغ حقیقتاً بسیار قابل توجه بوده و بنابراین خوردن آن (در حد اعتدال) قطعاً مورد قبول و پذیرش خواهد بود. اطلاعات بیشتر را در این مقاله بیابید...

زرده تخم مرغ، یعنی قسمت زرد تخم مرغ مجهز به انواع مواد مغذی است. مهم نیست که زرده تخم مرغ به چه صورتی مصرف شود. خوردن آن چه به صورت خام و چه پخته شده، مواد مغذی بدن را به اندازه قابل توجهی تأمین می سازد. از همه مهمتر اینکه، محتوای نمک آن پایین بوده یعنی در حدود 8 میلی گرم سدیم در 1 عدد زرده تخم مرغ وجود دارد. جای تعجب نیست که، حقایق تغذیه ای زرده تخم مرغ نشان می دهند که این بخش زرد از تخم مرغ انتخاب سالمی به تعداد میرود.

ارزش تغذیه ای زرده تخم مرغ

زرده یک تخم مرغ خام حاوی مواد مغذی ذیل می باشد:

ویتامین: اگر چه ویتامین C در زرده تخم مرغ وجود ندارد، اما این بخش از تخم مرغ حاوی ویتامین B12 و ویتامین E در مقادیر قابل توجهی است. گفته می شود که زرده تخم مرغ خام 331ر0 میکروگرم ویتامین B12 و 684ر0 میلی گرم ویتامین E دارد. محتوای ویتامین A آن هم قابل توجه است ((واحد بین الملل) IU 245) و در نتیجه مصرف زرده تخم مرغ می تواند از چشم در برابر اختلالات وابسته به سن محافظت کند. با این حال، تعیین شده است که محتوای ویتامین B6 و ویتامین K آن کم می باشد که به ترتیب در حدود 1ر0 میلی گرم و 1ر0 میکروگرم است.

اگر فکر می کردید که نور خورشید تنها منبع طبیعی ویتامین D است، بهتر است که دوباره فکر کنید. به این دلیل که زرده تخم مرغ یکی از معدود مواد غذایی است که همچنین ویتامین D را به طور طبیعی دارا می باشد. بنابراین، اگر به دلیل برنامه پرمشغله ای که دارید قادر به رفتن به زیر نور خورشید نبوده و نگرانید دچار کمبود ویتامین D شوید، در این صورت تمام نگرانی های مربوط به سلامتی را به کناری گذاشته و هرروز تخم مرغ را وارد صبحانه خود نمایید. زرده یک عدد تخم مرغ میانه حدود 18واحد ویتامین D را تأمین می سازد. با این حال به هنگام مقایسه آن با ماهی هایی مانند ساردین و ماهی تن، متوجه خواهید شد که این اندازه، منبع بالایی از ویتامین D به حساب نمی آید، با این وجود 10% از ویتامین مورد نیاز بدن را فراهم می سازد. بنابراین، می توان گفت که زرده تخم مرغ ویتامین D را به اندازه و در حد اعتدال تأمین می سازد.

پروتئین:

یک راه آسان جهت افزایش مصرف پروتئین در طول ناهار یا صبحانه، خوردن زرده تخم مرغ است. اندازه قابل توجهی پروتئین در زرده تخم مرغ وجود دارد، از اینرو خوردن تخم مرغ برای سلامتی مفید خواهد بود. به این دلیل که منبع خوبی از پروتئین بوده و قطعاً می تواند به حفظ سلامتی کمک کند. زرده یک عدد تخم مرغ می تواند به طور تقریبی 7ر2 گرم پروتئین را تأمین سازد. بنابراین، با در نظر گرفتن محتوای پرتئین، ارزش تغذیه ای زرده تخم مرغ قطعاً بالا می باشد.

کلسترول:

یکی از عیب های زرده تخم مرغ محتوای بالای کلسترول آن است. بنابراین، افرادی که از سطوح بالای کلسترول رنج می برند، هیچ چاره ای جز اجتناب از مصرف این ماده غذایی ندارند. هیچ شکی نیست که زرده تخم مرغ سرشار از کلسترول می باشد اما افرادی که دارای سطوح سالم کلسترول می باشند می توانند روزانه 1 عدد زرده تخم مرغ مصرف کنند. زرده 1 عدد تخم مرغ حاوی حدوداً 210 میلی گرم کلسترول می باشد. به دلیل آنکه تخم مرغ سرشار از کلسترول است، نبایستی بیش از یک عدد تخم مرغ خام یا آب پز در روز خورده شود.

کلسیم:

زرده تخم مرغ همچنین منبع خوبی از کلسیم است. وارد نمودن کلسیم در رژیم غذایی به منظور حفظ سلامت استخوان ها و تقویت آنها ضروری است. در صورت مصرف 1 زرده تخم مرغ در صبحانه خود، بدنتان حدود 22 میلی گرم کلسیم دریافت می دارد. بنابراین، می توان گفت که اندازه کلسیم موجود در زرده تخم مرغ قابل توجه می باشد.

فسفر: با پیش رفتن به سوی حقایق تغذیه ای زرده تخم مرغ، با خواندن سطوح فسفر در یک عدد زرده تخم مرغ ناامید نخواهید شد. به این دلیل که 1 عدد زرده تخم مرغ خام حدود 3ر66 میلی گرم فسفر را تأمین می سازد.

کربوهیدرات:

زرده تخم مرغ همچنین منبع خوبی از انرژی است به گونه ای که زرده 1 عدد تخم مرغ حاوی 61ر0 گرم کربوهیدرات می باشد.

اسیدهای آمینه:

زرده تخم مرغ خام همچنین منبع بسیار خوبی از اسیدهای آمینه ای مانند لوتئین (leutin) و زیگزانتین است که می توانند به جلوگیری از ابتلاء به انواع مختلف سرطان کمک کنند.

چربی: یک زرده تخم مرغ خام حاوی 51ر4 گرم چربی است. تعیین شده است که محتوای چربی ناسالم آن 624ر1 گرم بوده اما خبر خوب این است که زرده حاوی چربی های خوب (اشباع نشده پلی یا با چند پیوند دوگانه و اشباع نشده مونو یا با یک پیوند دوگانه) در مقادیر خوب است. بنابراین، از میان محتوای چربی کل (51ر4 میلی گرم)، چربی های خوب موجود در زرده تخم مرغ خام حدود 75ر2 گرم می باشد. جزء سازنده دیگر زرده تخم مرغ خام چربی های سالمی مانند اسیدهای چرب ضروری امگا 3 (8ر38 میلی گرم) بوده که سلامت قلب را تضمین می سازند.

پتاسیم:

کمبود پتاسیم که موجب قرار گرفتن فرد در منطقه فشار خون بالا می شود، قطعاً می تواند با خوردن زرده تخم مرغ در زمان صرف غذا جلوگیری شود. یک زرده تخم مرغ خام تازه حاوی تقریباً 19 میلی گرم پتاسیم می باشد. مطالعات اجرا شده نشان می دهند که سطوح پایین پتاسیم اغلب با فشار خون بالا همراه است. بنابراین راه ساده ای که می توان خود را از علائم فشار خون بالا مصون داشت، افزایش مصرف پتاسیم است، که می تواند به راحتی با خوردن روزانه زرده تخم مرغ حاصل شود.

سلنیوم:

سلنیوم که مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند، هم در زرده تخم مرغ موجود می باشد. افزایش سطح سلنیوم در خون، احتمال ابتلاء به بیماری های مخوفی مانند سرطان پوست و پروستات را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند که محتوای سلنیوم موجود در زرده تخم مرغ خام حدود 5ر9 میکروگرم است.

آهن:

زرده تخم مرغ همچنین غنی از آهن می باشد که می تواند به جلوگیری از کم خونی فقر آهن در بچه ها و بزرگسالان کمک کند. به منظور افزایش سطوح آهن خون که فوائد بسکمک در سلامت دارد، زرده تخم مرغ قطعاً انتخاب خوبی خواهد بود. تعیین شده است که یک زرده تخم مرغ خام حاوی حدوداً 4ر0 میلی گرم آهن می باشد.

کالری های موجود در زرده تخم مرغ: یک عدد زرده تخم مرغ خام حاوی چه اندازه کالری است؟ محتوای کالری زرده تخم مرغ بالا می باشد و این کالری عمدتاً از چربی نشأت می گیرد. یک عدد زرده تخم مرغ خام حدود 60-55 کالری عرضه می کند.

اگر چه، زرده تخم مرغ حاوی سطوح بالایی چربی های اشباع شده و کلسترول است، اما نبایستی شما را از خوردن این بخش زرد تخم مرغ بازدارد. با انجام تمرینات ورزشی روزانه، همیشه می توان آن کالری ها و چربی هایی که با خوردن زرده تخم مرغ دریافت می دارید را بسوزانید. این بخش زرد ضروری تخم مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین و ویتامین بوده که در صورت مصرف آن در حد اعتدال سلامتی را بهبود می بخشد.

منبع: راسخون
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1235

به "حقایق تغذیه ای زرده تخم مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق تغذیه ای زرده تخم مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید