فرمول علمی مقابله با سرطان پروستات

به گزارش مجله فازنما، استفانو تیزیانی یکی از نویسندگان این مطالعه از دپارتمان علوم تغذیه دانشگاه تگزاس در آستین به همراه همکاران خود، یافته های نو به دست آمده از پژوهش مورد نظر را به وسیله مجله Precision Oncology در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

فرمول علمی مقابله با سرطان پروستات

به گزارش عصر ایران، زردچوبه، سیب و انگور چه نقطه مشترکی با یکدیگر دارند؟ بر اساس مطالعه ای متفاوت و در عین حال معتبر، هر یک از این ترکیبات می توانند کلید پیشگیری و درمان یکی از شایع ترین انواع سرطان ها باشند.

در واقع محققان تعدادی از ترکیبات طبیعی را شناسایی نموده اند که می توانند به تومور های سرطانی پروستات اصطلاحا گرسنگی داده و به مرور مقدار آن ها را کوچک نمایند. در این میان به نظر می رسد که ترکیبات موجود در زردچوبه، انگور قرمز و پوست سیب قوی ترین اثر ممکن را روی چنین سلول هایی دارند، به ویژه اگر در ترکیب با یکدیگر استفاده شوند!

استفانو تیزیانی یکی از نویسندگان این مطالعه از دپارتمان علوم تغذیه دانشگاه تگزاس در آستین به همراه همکاران خود، یافته های تازه به دست آمده از پژوهش مورد نظر را به وسیله مجله Precision Oncology در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

پس از سرطان پوست، سرطان پروستات شایع ترین سرطان بین مردان در آمریکا به شمار می رود. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، محققان تخمین زده بودند که در سال 2017 حدود 161360 مورد تازه سرطان پروستات تشخیص داده می گردد و از میان آن ها نزدیک به 26730 مرد در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند!

در مطالعات مشابه قبلی تعداد زیادی از ترکیبات به خصوص در ارتباط با منابع گیاهی یافت شده اند که پتانسیل کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات را در اختیار دارند. در مطالعه مورد بحث نیز تیزیانی و همکارانش از یک تکنیک غربالگری مدرن و با کارایی بالا برای آزمایش 142 ترکیب طبیعی استفاده کردند. هدف از این کار شناسایی مواد موثر در راستای متوقف ساختن رشد سلول های سرطانی پروستات عنوان شد.

به منظور درک بهتر ابعاد مختلف این موضوع، ترکیبات مد نظر روی سلول های سرطان پروستات مشتق شده از موش و انسان به صورت جداگانه و ترکیبی آزمایش شدند.

این تیم سه ترکیب را شناسایی کردند که برای متوقف کردن رشد سلول های سرطانی پروستات موثرتر از بقیه بودند:

- کورکومین؛ ترکیب زرد روشن موجود در زردچوبه

- اسید اورسولیک؛ موجود در پوست سیب

- رزوراترول؛ در انگور قرمز و توت یافت می گردد

در ادامه این سه ترکیب در مدل های حیوانی سرطان پروستات مورد آزمایش قرار گرفتند و محققان دریافتند که در صورت ترکیب اسید اورسولیک با کورکومین یا رزوراترول، معجون طبیعی ایجاد شده از جذب گلوتامین به وسیله سلول های سرطان پروستات جلوگیری و رشد تومور در موش ها را مهار می نماید.

گلوتامین یک آمینواسید است که سلول های سرطانی پروستات برای رشد به آن احتیاج دارند؛ بنابراین با جلوگیری از جذب آن به طور موثر، سلول های سرطانی تا حد مرگ گرسنگی می کشند! علاوه بر این، از آنجایی که اسید اورسولیک، کورکومین و رزوراترول ترکیبات طبیعی هستند، هیچ گونه اثر سمی یا عوارض خاصی در موش ها ایجاد نکردند. تیزیانی نقطه عطف این پروژه را درمان یکی از مهم ترین و بعلاوه شایع ترین سرطان های امروزی بدون هرگونه سمیتی روی سلول های سالم می داند.

با این حال، محققان اضافه می نمایند که غلظت موثر هر یک از این سه ترکیب بالاتر از غلظتی است که به طور معمول به وسیله رژیم غذایی مصرف وارد بدن می گردد. البته همچنان یافته های این مطالعات نویدبخش یک استراتژی طبیعی و مفید برای پیشگیری و درمان سرطان پروستات هستند. از همه مهم تر هم آنکه تمامی ترکیبات نام برده به راحتی در دسترس هستند و پس از اعلام دوز پیشنهادی روزانه به وسیله محققان، می توان هر روز از آن ها در یک رژیم غذایی متعادل استفاده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 آذر 1401 بروزرسانی: 12 آذر 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1574

به "فرمول علمی مقابله با سرطان پروستات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول علمی مقابله با سرطان پروستات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید