اسلامی: 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم، عده&zwnjای دوست ندارند کالاهایشان را از بنادر خارج کنند

به گزارش مجله فازنما، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود است گفت: یک عده دوست ندارند کالاهایشان را از بنادر خارج کنند که این کاهلی در تخلیه کالا از بنادر عادی نیست.

اسلامی: 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم، عده&zwnjای دوست ندارند کالاهایشان را از بنادر خارج کنند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمد اسلامی با اشاره به اتمام کار اجرایی راه آهن خواف- هرات گفت: این پروژه یکی از کریدور های مهم ترانزیتی برای منطقه خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این پروژه می تواند تحرک خوبی در توسعه زیرساخت ها در افغانستان ایجاد کنند برای این که این طرح امکان بهره برداری از معادن این کشور را برای ملت افغانستان مهیا می کند که می تواند موجب شکوفایی اقتصادشان گردد.

وی با بیان این که این طرح به تمامی با بودجه دولت ساخته شده است، با اشاره به تاریخچه طرح گفت: از 2 سال پیش ما این طرح را به صورت بسیار جدی و قاطع پیگیری کردیم و امروز تمام ایستگاه ها و خط های آن آماده شده و پس فردا (روز پنج شنبه) با حضور روسای جمهور دو کشور ایران و افغانستان افتتاح خواهد شد.

اسلامی با برشمردن مزیت های اقتصادی طرح برای کشور های منطقه گفت: طرح حدود 140 کیلومتر است و حدود 2 هزار و 800 میلیارد تومان هزینه داشته است.

وزیر راه با اشاره به برگزاری جشن خودکفایی ساخت واگن در داخل کشور گفت: با بکارگیری همه ظرفیت های شرکت های دانش بنیان امروز می توانیم همه محصولات و تجهیزات مورد استفاده در صنعت ریلی را در داخل تولید کنیم.

محمد اسلامی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن نیز گفت: از لحاظ تامین زمین و تعریف پروژه و سازنده، همه اقدامات برای 400 هزار واحد اجرا شده است که از این تعداد 140 هزار واحد را خود مردم می سازند و زمینش را گرفته اند و پیشرفت خوبی هم داشته اند.

او گفت: 230 هزار واحد دیگر از طریق مجتمع سازی و 30 هزار واحد هم به صورت مشارکتی ساخته می گردد که مراحل اجرای این ها هم جهت خودش را دارد طی می کند.

وزیر راه تاکید کرد: هرچه مردم زودتر پول و آورده اولیه را به حساب بریزند کار زودتر پیش می رود.

اسلامی در ادامه درباره موجودی کالا ها در بنادر هم گفت: در بنادر بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی وجود دارد که حدود 500 هزار تن آن روغن خوراکی و 3.5 میلیون تن آن هم کالا هایی مثل دانه های روغنی و نهاده های دام و طیور است.

وزیر راه گفت: درباره رسوب کالا در بنادر یک بحثی هست آن هم این که یک عده دوست ندارند کالاهایشان را از بندر خارج کنند شاید به دلیل مزیت های اقتصادی، اما این کاهلی در تخلیه بار، به ویژه کالا های اساسی از بندر عادی نیست و با این همه دستورات و پیگیری ها هنوز هم فرایند خروج کالا افزایش چشمگیری نداشته است.

او گفت: اکنون حدود 14 میلیون تن کالا در بنادر موجودی داریم یعنی به اندازه عملکرد یکماهه بار در بنادر است که حدود 30 درصد و از حد متعارف بیشتر است و حل این به قابلیت مدیریت دستگاه متولی برمی گردد که بتواند کالا ها را به موقع ترخیص کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 774

به "اسلامی: 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم، عده&zwnjای دوست ندارند کالاهایشان را از بنادر خارج کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم، عده&zwnjای دوست ندارند کالاهایشان را از بنادر خارج کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید