محسن هاشمی: طرح انتقال پایتخت، شعاری و غیرقابل اجراست

به گزارش مجله فازنما، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه مسائل امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست گذشته است، طرح انتقال پایتخت را پاک کردن صورت مساله خواند و گفت: نمی توان شهری را با 10 میلیون شهروند با مسائل فراوان رها کرد و سخن از مسئولیت پذیری و اخلاق مداری گفت.

محسن هاشمی: طرح انتقال پایتخت، شعاری و غیرقابل اجراست

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی صبح امروز در ابتدای جلسه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه دو عضو شورای شهر به صورت مجازی در جلسه شورا حضور دارند ادامه داد: جا دارد در ابتدا پیروزی شیرین پرسپولیس تهران بر النصر سعودی در جدالی نابرابر را به همه ایرانیان تبریک می گوییم و آرزوی موفقیت نماینده کشورمان را در فینال آسیا داریم.

وی همچنین با تبریک روز نیروی انتظامی به تمامی خدمتگزاران حوزه امنیت و نظم عمومی گفت: امیدواریم کارکرد و عملکرد پلیس که تعامل و ارتباط تنگاتنگی با مدیریت شهری نیز دارد، فرایندی مثبت و بهبودی کیفی و کمی را شاهد باشد و کمبود های زیرساختی حوزه انتظامی با همکاری مدیریت شهری رفع گردد.

هاشمی در ادامه گفت: فردا در تقویم روز تهران نامگذاری شده است، از 235 سال قبل که تهران عملا بعنوان مرکز حکومت قاجار مشخص شد، در مقیاس شهر های کهن دنیا زمان زیادی سپری نشده است، بخصوص که 113 سال قبل، در سال 1286 هجری شمسی، تهران رسما بعنوان دارالخلافه توسط مجلس مشروطه مشخص شد، شاید بتوان بخش عمده توسعه تهران را مربوط به نیم قرن اخیر، یعنی از اواخر دهه چهل و با افزایش درآمد نفتی کشور دانست.

هاشمی اضافه نمود: بنابراین تهران در مقایسه با بسیاری از کلانشهر های دنیا، شهری جوان و نوپاست، شهری با ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر، شهری که می تواند موتور محرکه اقتصاد ایران و منطقه در جهت توسعه ای پایدار باشد، ولی متاسفانه همزمان با نگاه مثبت و فرصت محور به تهران، نگاهی منفی و تهدید محور نیز به این شهر وجود دارد، نگاهی که تهران را بعنوان منبعی از تهدیدات بالقوه و بالفعل می داند، از آلاینده های فزاینده تا تاب آوری پایین در برابر سوانح، شهری پر از معضلات اجتماعی و فرهنگی.

وی با طرح این سوال که اگر با نگاهی منفی گرایانه به تهران بنگریم، با چه پیامد های روبرو خواهیم شد؟ گفت: پاسخی که داده می گردد، انتقال پایتخت از تهران است، صرف نظر از شعاری بودن و غیرقابل اجرا بودن این ایده به لحاظ تامین منابع و مسائل زیرساختی، این روش پاک کردن صورت مساله به کجا خواهد انجامید؟ آیا با این نگاه سرنوشت همه کلانشهر های ما، نابودی نخواهد بود؟، چگونه دیگر کشور ها با اصلاح و ساماندهی معضلات خود می توانند به بازافرینی و نوسازی شهر ها خود اقدام نمایند، اما باید با ایجاد مشکل در یک شهر، آن را به حال خود رها کنیم و سراغ منطقه ای دیگر و شهری دیگر برویم؟

وی با بیان اینکه در این نگاه تمدن سازی و ساخت میراثی که در کشور های توسعه یافته دنیا در لندن، پاریس، برلین، رم و ده ها و صد ها کلانشهر کهن دنیا که بعضا عمری بیش از یکهزاره را دارند، چه جایگاهی دارد؟ گفت: واقعیت آن است که در دهه های اخیر و با سیاست های نادرست و بعضا فقدان سیاستی جامع، در تهران مسائلی ایجاد نموده ایم که برخورد مسئولانه با آن راهکارحل این مسائل است نه پاک کردن صورت مساله.

هاشمی با تاکید بر اینکه نمی توان شهری را با ده میلیون شهفرایند با مسائل فراوان رها کرد و سخن از مسئولیت پذیری و اخلاق مداری گفت، گفت: مسائل امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست و عدم تصمیمات درست در پنج دهه اخیر است، اما می توان با اصلاح رویه های مدیریتی و تصمیم گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این فرایند را اصلاح کرد و شهری مدرن، بی نظیر در منطقه و کم نظیر در دنیا را از درون تهران بازآفرینی کرد.

وی ادامه داد: اینکه یک بخش بزرگی از اقتصاد ایران از تهران تغذیه می گردد، اینکه بهترین سرمایه انسانی در درون دانشگاه ها و موسسات علمی و صنعتی تهران واقع شده است، اینکه موقعیت جغرافیایی و گستردگی طبیعی تهران، ظرفیت گردشگری و کارآفرینی نامحدودی دارد، نشان از عدم استفاده ما از ظرفیت های تهران است و این ظرفیت ها، می تواند عامل مقابله با تهدید ها و حل معضلات تهران باشد، و قابلیت دارد که فرصت های بزرگی را برای ایران خلق کند، مشروط به آنکه قوانین و مسئولیت ها پاس داشته شده و مسئولان به وظایف خود درباره شهفرایندان عمل نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 649

به "محسن هاشمی: طرح انتقال پایتخت، شعاری و غیرقابل اجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محسن هاشمی: طرح انتقال پایتخت، شعاری و غیرقابل اجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید