مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه

به گزارش مجله فازنما، کارت اقامت ترکیه یا کیملیک (Kimlik Kartı)، کارت شناسایی است که دولت ترکیه به اتباع خارجی دارنده یکی از انواع اقامت های این کشور اعطا می نماید تا از آن برای احراز هویت خود در مراکز دولتی و استفاده از برخی خدمات استفاده نمایند.

مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه

این کارت شباهت زیادی به کارت ملی دارد و به همه افرادی که به روش هایی مانند اشتغال به کار، ازدواج، تحصیل، خرید خانه در ترکیه و… برای اخذ اقامت این کشور اقدام نموده اند، اعطا می گردد. داشتن این کارت کاربردها و مزایای مختلفی دارد که در این مطلب می خواهیم درباره آنها صحبت کنیم.

کارت اقامت ترکیه یا کیملیک (Kimlik Kartı) چیست؟

برای جلوگیری از نقض حقوق بشر و ایجاد یک نظام شایسته، اجازه اقامت اتباع خارجی در کشور ترکیه بر اساس مبنای قانونی و در چارچوب یک سری حقوق و تعهدات اعطا می گردد. طبق قانون 6458 اتباع خارجی و حمایت بین المللی (YUKK)، کارت اقامت ترکیه به مدرک اجازه اقامت در ترکیه گفته می گردد. طبق قانون اتباع خارجی در ترکیه، اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از مدت زمان مشخص شده بین کشور خود و ترکیه را دارند، باید کارت کیملیک و شماره شناسایی یا کیملیک نوماراسی دریافت نمایند.

کیملیک کارت اقامت ترکیه دارای یک عدد 11 رقمی است که با 99 آغاز می گردد و تمامی اطلاعات شخصی فرد از جمله آدرس محل سکونت در آن ثبت شده است. این کارت به وسیله اداره امور مهاجرت استان مورد نظر متقاضی صادر می گردد و این حق را برای فرد خارجی ایجاد می نماید که برای مدت مشخص و در یک منطقه مشخص در این کشور زندگی کند. حتی افرادی که برای اخذ پاسپورت ترکیه به وسیله سرمایه گذاری ملکی اقدام می نمایند هم دولت تا زمان صدور پاسپورت، کارت اقامت صادر می نماید. کارت اقامت انواع مختلفی دارد:

✓ کارت اقامت موقت

کارت اقامت موقت زمانی صادر می گردد که یک فرد خارجی قصد اقامت در ترکیه به وسیله روش خرید ملک، ادامه تحصیل و اشتغال به کار را دارد. این کارت ها رنگ بندی مختلفی دارند:

 • کارت رنگ صورتی برای افرادی که به وسیله خرید ملک مسکونی و دانشجویی اقدام نموده اند
 • کارت آبی برای افرادی که به وسیله اقامت کاری یا چالیشما ایزین اقدام نموده اند

✓ کارت اقامت دائم

پس از اتمام دوره اقامت موقت، در صورتی که فرد خارجی پیروز به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه گردد، این کارت تغییر نموده و کارت دائمی برای فرد صادر می گردد.

مدارک مورد احتیاج و نحوه دریافت کارت اقامت ترکیه

برای دریافت کارت اقامت ترکیه و کارت کیمیلک ابتدا باید با یکی از روش های رایج برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنید. این روش ها شامل اخذ اقامت ملکی به وسیله خرید خانه به ارزش حداقل 200 هزار دلار، اخذ اقامت تحصیلی، اخذ اقامت کاری یا چالیشما ایزین و اقامت به وسیله ازدواج هستند. پس از تایید درخواست شما، باید مدارک مورد احتیاج برای درخواست کارت اقامت را فراهم کنید:

 • اصل پاسپورت و عکس پاسپورت متقاضی
 • پرینت رنگی فرم تکمیل شده درخواست اجازه اقامت (فرم راندو)
 • تصویر آخرین مهر ورود روی پاسپورت
 • اصل مدارک بیمه (sıgorta)
 • چهار قطعه عکس
 • کپی کارت اقامت برای کسانی که قصد تمدید اقامت خود را دارند
 • تایید آدرس محل سکونت از اداره نفوس
 • ترجمه و تایید سند ازدواج (برای متاهل ها)
 • گرفتن سو پیشینه از ایران (فقط برای متقاضیان دریافت پاسپورت)
 • نومارتاژ و تاپو اکتیو کایدی از شهرداری (برای متقاضیان اقامت به وسیله خرید ملک)
 • گواهی تولد از کنسولگری برای بچه ها زیر 18 سال
 • حضانت بچه ها با تایید کنسولگری (اگر والدین هر دو اقدام به گرفتن اقامت ننمایند و یکی از والدین به همراه بچه ها قصد گرفتن اقامت را داشته باشد)

داشتن کارت اقامت ترکیه چه مزایایی دارد؟

داشتن کارت اقامت و کیملیک دقیقاً مانند داشتن کارت ملی در کشور خودمان اهمیت دارد. کسانی که کارت کیملیک دریافت می نمایند، می توانند از کاربردهای مختلف این مدرک شناسایی رسمی بهره مند شوند. در ادامه رایج ترین کاربردهای شناسه ترکی برای خارجیان مقیم این کشور را شرح می دهیم:

✓ دسترسی به خدمات دولتی

کارت کیملیک برای دسترسی به طیف وسیعی از خدمات دولتی مانند دریافت شماره شناسایی مالیاتی (vergi numarası)، ثبت نام و خرید وسیله نقلیه، خرید سیم کارت، درخواست مجوز کار و غیره استفاده می گردد.

✓ انجام امور مالی و بانکی

کارت اقامت برای انجام امور بانکی و مالی مانند افتتاح حساب بانکی، درخواست وام یا انجام معاملات در دفتر اسناد رسمی مورد احتیاج است.

✓ دریافت خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی

کارت کیملیک برای دسترسی به بیمه خدمات مراقبت های بهداشتی در ترکیه از جمله بیمارستان ها، کلینیک ها و داروخانه ها استفاده می گردد.

✓ انجام امور تحصیلی

داشتن کارت کیملیک برای ثبت نام در مدارس و دانشگاه های ترکیه الزامی است. البته در مراحل اولیه پذیرش در مراکز آموزشی ترکیه فقط داشتن پاسپورت کافی است.

✓ انجام امور روزمره

استفاده از کارت کیملیک ممکن است در انجام بعضی امور روزمره هم احتیاج گردد. پس پیشنهاد می گردد هر جا که می روید کارت شناسایی ترکی خود را همراه داشته باشید.

مدت زمان اعتبار کارت کیملیک چقدر است؟

مدت زمان اعتبار کارت اقامت برای افراد مختلف، فرق دارد. به عنوان مثال، دانشجویان ابتدا با ثبت نام در دانشگاه اقامت 3 ماهه دریافت می­نمایند. بعد از گرفتن برگه حضور در کلاس­های دانشگاه، کارت اقامت آنها با توجه به مقطع تحصیلی که دارند صادر می­گردد، یعنی کاردانی 2 ساله و کارشناسی 4 ساله.

در خصوص افرادی که به وسیله دریافت اجازه کار در ترکیه کیملیک گفته اند، کارت اقامت به صورت یک ساله صادر می گردد و تمدید آن تا زمانی که کارفرما به شخص احتیاج داشته باشد و به درخواست شخص کارفرما قابل انجام است. دارندگان کارت اقامت که به وسیله خرید ملک اقدام نموده اند هم اقامت یک ساله دریافت می­نمایند، ولی می توانند هر ساله برای تمدید کارت اقامتی خود به اداره مهاجرت اقدام نمایند.

جمع بندی

از اواخر سال 2022 تا به امروز قوانین اقامتی ترکیه دستخوش تغییرات مختلفی شده است، از حذف اقامت توریستی گرفته تا افزایش مبلغ خرید خانه برای دریافت اقامت از 75 هزار دلار به 200 هزار دلار و احتمالا باز هم با آپدیت­هایی همراه باشد. اگر می­خواهید با روشی مطمئن و سریع به ترکیه مهاجرت کنید، پیشنهاد ما دریافت پاسپورت ترکیه به وسیله خرید ملک است.

شما می توانید با یاری مشاور در یکی از منطقه ها ترکیه و استانبول که برای سرمایه گذاری هم مناسب است، با توجه به قیمت خانه در ترکیه و بودجه­تان یک ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار خریداری کنید و شهروندی این کشور را بگیرید. به علاوه اینکه با پاسپورت خود می توانید مانند یک شهروند ترک از کلیه حقوق و مزایای شهروندی بهره مند شوید و محدودیت­های کارت اقامت سالیانه را نداشته باشید.

منبع: مجله سفر
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1709

به "مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید