گی یر پدرسن امروز به دمشق می رود

به گزارش مجله فازنما، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه پس از مشارکت در نشست های سوچی و برگزاری مذاکرات سیاسی و نظامی در مسکو پیرامون آنالیز آینده مذاکرات کمیته آنالیز و تدوین قانون اساسی در ژنو و امکان معین موعد ششمین دور مذاکرات در ماه مارس، امروز (یکشنبه) وارد دمشق می گردد.

گی یر پدرسن امروز به دمشق می رود

روزنامه الوطن سوریه نوشت، گی یر پدرسن، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه که نسبت به سفر به دمشق تردید داشت، در انتها پنجمین دور از مذاکرات کمیته آنالیز و تدوین قانون اساسی و در گزارشی که به شورای امنیت ارائه کرد، مدعی شد دلیل تعطیلی دورهای مذاکرات تدوین قانون اساسی سوریه هیئت سوریه است.

نزدیکان پدرسن هم این مساله مدعی شدند که او شخصی نامطلوب در دمشق است با این حال پدرسن هنگام موافقت دولت دمشق با درخواست سفرش به این کشور غافلگیر شد؛ دمشق در پاسخ به درخواست سفر پدرسن اظهار داشت، هر زمان که سفر کند مورد استقبال قرار می گیرد و دمشق چیزی برای ترس ندارد.

به نوشته روزنامه الوطن، پدرسن از وظایف و نقش خود خارج شده و در دور پنجم مذاکرات کوشش نموده تدوین پیش نویس قانون اساسی را آغاز کند. در حالی که این کار در دستورکار این دور نبود و هدف از این دور تنها آنالیز اصول قانون اساسی بود.

منابع دیپلماتیک در ژنو اظهار داشتند، تیمی از مشاوران پدرسن دائما او را تحت فشار قرار می دهند که دولت سوریه را در تنگنا قرار داده ومتهم کند که عامل تعطیلی این مذاکرات است. اما به گفته همین منابع، پدرسن دلایلی برای انجام این اقدامات ندارد چرا که هم خودش و هم مشاورانش می دانند که خودشان مسوول عدم پیشرفت چشمگیر در مذاکرات هستند و مداخله پدرسن در فرایند مذاکرات در نزد دولت دمشق غیر قابل قبول است.

منابع مذکور تاکید کردند که پس از انتها دور ششم نسبت به سفر به دمشق تردید داشت و فرستادن درخواست مکتوب برای سفر به این کشور را رد و تنها به درخواست شفاهی اکتفا کرد اما با استقبال دمشق روبرو شد به طوری که دولت سوریه اظهار داشت، پدرسن هر زمان که مناسب ببیند می تواند به دمشق بیاید.

این منابع در انتها گفتند، دمشق درباره مذاکرات ژنو، چیزی برای ترسیدن یا پنهانکاری ندارد، مکانیزمی وجود دارد که مورد توافق و احترام همه است و اگر پدرسن بخواهد هیئت ملی را به مانع تراشی در برابر این مذاکرات متهم کند، تبعات اظهاراتش را باید عهده دار گردد. از طرفی هم جهان از حقیقت اتفاقات این نشست ها و اینکه چطور پدرسن از دستور کار این نشست ها عدول نموده و کوشش نموده تدوین اولیه پیش نویس قانون اساسی را آغاز کند، باخبر است .

کمیته تدوین قانون اساسی سوریه شامل 50 نماینده دولت سوریه، 50 تن از مخالفان و 50 تن از گروه های جامعه مدنی و مستقلین این کشور است.

تغییر قانون اساسی سوریه یکی از اقداماتی است که در جریان حل بحران این کشور از سوی مخالفان دولت براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد همیشه به عنوان یکی از خواسته های مهم در جریان نشست های آستانه و سوچی مطرح و از سوی کشورهای ضامن برای حل این بحران دنبال شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 900

به "گی یر پدرسن امروز به دمشق می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گی یر پدرسن امروز به دمشق می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید