همکاری نزدیک امارات با دولت اسد

به گزارش مجله فازنما، امارات که از توطئه گران و شورشیان علیه دولت های دموکرات به خاطر از دست ندادن نفوذ منطقه ایش حمایت می کند، طی دو سال گذشته همکاری نزدیکی با دولت دمشق داشته است.

همکاری نزدیک امارات با دولت اسد

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه در گزارشی با بیان این مطلب می نویسد: پس از آنکه امارات در سال 2011 میلادی به دنبال بهار عربی تمامی روابط دیپلماتیک خود را با دولت بشار اسد، رئیس جمهور روسیه قطع کرد، مداخله روسیه در حمایت از اسد باعث شد تا امارات علی رغم آنکه برای مدتی از مخالفان سوری حمایت می کرد، در سیاست خود نسبت به سوریه تجدید نظر کند.

حالا دولت ابوظبی به جای آنکه علیه دولت اسد موضع گیری کند، تصمیم گرفته تا حمایت و جانبداری از دولت اسد را برگزیند.

در زیر به تحولات صورت گرفته در روابط دیپلماتیک، تجاری و نظامی میان ابوظبی و دولت اسد به ویژه در دو سال گذشته پرداخته می شود.

تغییر موضع امارات پس از مداخله روسیه

نخستین نشان از تغییر در موضع ابوظبی نسبت به دولت اسد حمایت محتاطانه انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه از مداخله نظامی روسیه در نوامبر سال 2015 میلادی بود.

در آوریل 2018 میلادی، قرقاش در بیانیه ای ادعا کرد که جنگ داخلی در سوریه میان اسد و گروه های افراط گرا بود.

او درباره حذف سوریه از اتحادیه عرب شکایت کرده و به این ترتیب بر تغییر رویکرد کشورش نسبت به دولت اسد تاکید کرد.

بازگشایی سفارت امارات در دمشق

در 27 دسامبر سال 2018 میلادی، دولت ابوظبی سفارتش در دمشق را که نزدیک به هفت سال آن را بسته بود، بازگشایی کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات WAM، امارات با بازگشایی سفارتش قصد دارد روابطش با سوریه را عادی سازی کند و به از بین بردن خطر مداخله منطقه ای در مسائل میان جهان عرب و سوریه کمک کند.

قرقاش در توییتر گفت: این بازگشایی ثمره این عقیده است که مرحله بعدی نیازمند حضور جهان عرب و ارتباط با سوریه برای مراقبت از مردم، حکومت و تمامیت ارضی اش است.

تحسین اسد

عبدالحکیم ابراهیم النعیمی، کاردار امارات در دمشق در جریان سخنرانی در مراسمی در دمشق به مناسبت چهل و هشتمین سالروز استقلال کشورش در دوم دسامبر سال 2019 میلادی علنا دولت اسد را تحسین کرد.

النعیمی به این تغییر در سیاست کشورش نسبت به دولت اسد اشاره کرد و گفت، روابط قوی، محکم و ویژه ای میان سوریه و امارات وجود دارد.

او همچنین گفت: دولت اسد یک دولت باهوش است.

تجار امارات علی رغم هشدار آمریکا به دمشق سفر می کنند

امارات که نزدیک به 60 درصد از واردات تسلیحات خود را از آمریکا دریافت می کند، به عنوان یکی از مهم ترین متحدان واشنگتن در این منطقه محسوب می شود. با این حال به رغم هشدارهای آمریکا، امارات در اعزام هیاتی متشکل از 40 تاجر به دمشق برای شرکت در یک نمایشگاه در اوت سال 2019 میلادی تردید نکرد.

پیش از این نمایشگاه، سفارت آمریکا در سوریه هشدار داد که براساس گزارشاتش برخی تجار و اتاق های بازرگانی در این منطقه در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد و تمامی افراد و نهادهایی که با دولت اسد همکاری اقتصادی داشته باشند در لیست سیاه آمریکا قرار خواهند کرد.

اما هیچ تحریمی از سوی آمریکا علیه این هیات اماراتی که در این نمایشگاه شرکت داشتند، اعمال نشد.

امارات می خواهد با تجاری که به دمشق اعزام می کند، روابط تجاری و اقتصادی خود را قوی نگه دارد و گردشگری و سرمایه گذاری های خود در بخش املاک و مستغلات را همانند آنچه که پیش از سال 2011 میلادی داشت، از سر بگیرد.

امارات سه میلیارد دلار به اسد برای شکستن آتش بس ادلب پیشنهاد داد

وبسایت میدل ایست آی مستقر در لندن در مقاله ای که در تاریخ هشت آوریل منتشر کرد گفت که محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات سه میلیارد دلار به دولت اسد برای شکستن آتش بس ادلب که در شش مارس میان ترکیه و روسیه امضا شده بود، پیشنهاد داد.

منابع وبسایت میدل ایست آی در این مقاله گفتند که مقامات ارشد به دمشق رفتند تا درباره این پیشنهاد با اسد مذاکره کنند و 250 میلیون دلار به عنوان پیش پرداخت داده شد.

با این حال برنامه امارات به خاطر موضع جدی مسکو و آنکارا در خصوص این آتش بس ناکام مانده است.

نخستین تماس تلفنی میان آل نهیان و اسد

در تاریخ 27 مارس سال جاری میلادی، آل نهیان در توییتر اظهار داشت که پس از سال ها تماس تلفنی با اسد در سایه پاندمی کرونا داشته است.

او گفت: من با بشار اسد درباره کووید 19 صحبت کردم. من به او نسبت به حمایت امارات و تمایلش برای کمک به مردم سوریه اطمینان دادم. همبستگی انسان محبت آمیز در این دوران بر همه چیز غلبه می کند و سوریه و مردمش تنها نخواهند بود.

امارات ماموران اطلاعاتی دولت دمشق را آموزش داده است

براساس تحقیقات 23 ژوئن توسط پایگاه خبری و تحقیقاتی Orient XXI مستقر در فرانسه تحت عنوان ابوظبی چطور به دمشق کمک می کند؟، امارات پس از از سر گیری روابط دیپلماتیک با دولت اسد، حمایت نظامی نیز برای دولت دمشق فراهم کرده است.

در این تحقیقات آمده است که امارات از 15 ژانویه برای مدتی بین دو ماه تا یک سال افسران اطلاعاتی دولت دمشق را آموزش داده است.

بر اساس این تحقیقات، علاوه بر آموزش افسران اطلاعاتی سوری توسط امارات، 31 سرباز اماراتی و هشت مهندس سیستم اطلاعات و ارتباطات غیرنظامی نیز به طرف سوری در زمینه های لجستیکی نیز آموزش دادند.

در این گزارش همچنین اشاره شده که امارات از سال 2018 میلادی حمایت دارویی و کمک غذایی برای بیمارستان های متعلق به دولت اسد فراهم کرده است.

در پاییز سال 2017 میلادی، هیاتی از ابوظبی به مناطق تحت کنترل اسد در سوریه سفر کرد و پیشنهاد کمک در زمینه بازسازی را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، امارات بازسازی ساختمان های دولتی از جمله بازسازی دفاتر دولتی و زیربناها به ویژه زیربناهای تامین آب در دمشق را انجام داده است.

تجهیزات نظامی از کمپانی اماراتی به اسد

در ژوئیه سال 2016 میلادی، وزارت خزانه داری آمریکا اظهار داشت که یک کمپانی از امارات و مالکش به خاطر نقض تحریم تسلیحاتی اعمال شده بر دولت اسد در لیست سیاه قرار گرفتند.

این وزارتخانه افزود که این کمپانی موسوم به یونا استار که در دوبی و دمشق دفتر دارد به عنوان یک آژانس حمل و نقل برای نیروی هوایی، مرکز تحقیقات و مطالعات علمی، بخش اطلاعات نیروی هوایی و اداره تامین ارتش دولت اسد فعالیت می کند.

ادعا شده که این کمپانی اماراتی همچنین در تلاش است تا چرخ برای هواپیماهای متعلق به دولت اسد تامین کند.

تحریم آمریکا؛ هشداری برای امارات نسبت به سوریه

جیمز جفری، کننده آمریکا در سوریه 18 ژوئن سال جاری میلادی به امارات هشدار داد که اگر به تلاش هایش برای عادی سازی روابط با دولت اسد ادامه دهد، هدف تحریم های واشنگتن تحت قانون تازه تصویب سزار در کنگره آمریکا قرار خوهد گرفت.

جفری گفته بود که می داند امارات به شدت مخالف اقدامات آمریکا برای باز کردن سفارتی در دمشق و عادی سازی روابطش با دولت اسد است.

او افزود: آنها کشورهای مستقلی هستند. آنها می توانند این تصمیمات را اتخاذ کنند. اما ما صریحا اعلام کرده ایم که معتقدیم این ایده بدی است. این ایده برای اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و خاتمه دادن به جنگی که برای کل منطقه دردسرساز است، موثر و سازنده نخواهد بود.

جفری درباره شهروندان و کمپانی های اماراتی که با دولت اسد کار می کنند، گفت: در رابطه با فعالیت های اقتصادی که فردی در امارات یا در کشورهای دیگر با دولت اسد دارد و این فعالیت ها در این تحریم ها و قانون مذکور ممنوع اعلام شده اند، بدون شک آنها هدف تحریم های بالقوه قرار خواهند گرفت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 521

به "همکاری نزدیک امارات با دولت اسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری نزدیک امارات با دولت اسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید