روسیه پای آفریقا را به بازی قدرت می کشاند؟

به گزارش مجله فازنما، سند محرمانه وزارت امور خارجه آلمان (طبقه بندی VS- محرمانه) که در اختیار نشریه بیلد قرار گرفته است با این جمله شروع می گردد: رئیس جمهور پوتین، آفریقا را به مسألهای بسیار مهم تبدیل می نماید. این سند طرح های بلند پروازانه جدید روسیه در آفریقا را مفصل تشریح می نماید و طرح های شک برانگیز رهبری روسیه در رابطه با این قاره را افشا می نماید. این نشریه مهمترین بندهای این سند که در پاییز سال 2019 تهیه شده است را منتشر می نماید.

روسیه پای آفریقا را به بازی قدرت می کشاند؟

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از نشریه بیلد آلمان، بعد مهم پیشبرد روسیه در آفریقا همکاری نظامی با رژیم هایی است که بعضی از آنها دیکتاتوری هستند. طبق اطلاع وزارت امور خارجه [آلمان]، از سال 2015 روسیه با 21 کشور توافقنامه همکاری نظامی منعقد نموده است. پیشتر در سرتاسر این قاره تنها با چهار کشور چنین توافقنامه های وجود داشت. علاوه بر این کرملین بر مبنای توافق حق ایجاد پایگاه های نظامی در شش کشور را برای خود تضمین نموده است. این کشورها جمهوری آفریقای مرکزی، مصر، اریتره، ماداگاسکار، موزامبیک و سودان هستند.

همچنین ارتش روسیه در بخش هایی بصورت محرمانه و در بخش هایی به صورت رسمی سربازان کشورهای مربوطه را آموزش می دهد. برای نمونه در جمهوری آفریقای مرکزی 180 مستشار ارتش روسیه فعالیت می نمایند. در بخش دیگری از سند گفته می گردد: هر ساله حدودا 20 سرباز مالی در روسیه آموزش می بینند.

نشریه بیلد می گوید در عین حال در بسیاری از کشورها تنها ارتش رسمی روسیه نیست که بکار گرفته می گردد و در آموزش برای استقرار بلند مدت مشارکت می نماید. پیش از هر چیز روی ارتش های خصوصی، برای نمونه گروه واگنر حساب باز می گردد. (...) کارشناسان وزارت امور خارجه این گروه را به عنوان ابزار هیبرید روسیه برای اعمال نفوذ سیاسی، مالی و نظامی توصیف می نمایند.

تحلیلگران آلمانی شرح می دهند که مزدوران بی رحم کرملین چه سودی می توانند برای دیکتاتورهای آفریقایی داشته باشند: بکارگیری شرکت های نظامی خصوصی که از جمله در سوریه تجربه رزمی کسب نموده اند، در صورت احتیاج به بعضی از رژیم ها امکان می دهند تا ثبات سیستم خود را تقویت نمایند.

(...) روسیه با سهم 37,6 درصد بزرگترین تأمین نماینده تسلیحات برای قاره آفریقا است. بعد از آن آمریکا (16 درصد)، فرانسه (14 درصد) و چین (9 درصد) قرار دارند.

با این حال در سند گفته می گردد که مسکو منابع کافی برای ادامه حفظ فعالیت خود در آفریقا را ندارد. به همین خاطر کرملین تبلیغات ضد غربی که روی واکنش های استعماری آفریقایی ها حساب می نماید را مورد استفاده قرار می دهد.

تحلیلگران دولت فدرال با جمع بندی مطلب اظهار می نمایند که روسیه پوتین تضمین امنیت در مقابل انقلاب های رنگین را می تواند به دیکتاتورهای آفریقایی بدهد. به همین خاطر بعضی از ملت ها آن را هم سطح با آمریکا تلقی می نمایند: این یکی از اهداف اصلی رژیمی است که تمایل به عظمت پیشین دارد.

کرملین در چشم انداز کوتاه مدت به یک هدف دیگر نیز می تواند برسد: کشورهایی که نظر مثبت به روسیه دارند می توانند موجب آن شوند که روسیه بتواند برای نمونه در سازمان ملل متحد، با کسب حمایت آفریقا از سیاست خود، نقش خود را تقویت کند.

به نوشته نشریه بیلد: در مجموع علاقه فزاینده حکومت پوتین به فقیرترین قاره دنیا مشهود است. با این حال تحلیلگران وزارت امور خارجه آلمان معتقدند که بسیاری از طرح های جدید (...) سیاستی سمبلیک باقی خواهند مانند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 464

به "روسیه پای آفریقا را به بازی قدرت می کشاند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه پای آفریقا را به بازی قدرت می کشاند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید