کدام گروه ها از پرداخت مالیات مسافران معاف شدند؟

به گزارش مجله فازنما، برای خروج هر مسافر ایرانی به جز در موارد استثنای ذکر شده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات خروج از کشور دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز شود. این خبر پیرامون سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور نگارش شده است.

کدام گروه ها از پرداخت مالیات مسافران معاف شدند؟

جریان از چه قرار است؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس ماده 33 لایحه مالیات بر ارزش افزوده را آنالیز نموده و آن را به تصویب رساندند. براساس این ماده سازمان مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره 3 این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند.

میزان مالیات مذکور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می گردد

براساس تبصره 1 این ماده دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، خدمه وسائل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می گردند و دارنده پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگری اعزام می شوند، زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی به مقصد عراق از کشور خارج می شوند و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند از پرداخت مالیات موضوع این ماده مستثنی هستند. براساس تبصره 2 این ماده گردشگران، ساکنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری - صنعتی که صرفا از مبدا مناطق مذکور به خارج از کشور عزیمت می نمایند مشمول عوارض خروج از کشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران و آئین نامه های اجرایی مربوطه می شوند. براساس تبصره 3 این ماده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است پرداخت مالیات خروج از کشور مسافران ایرانی که راهی خارج از کشور هستند را به روشی که سازمان معین می کند کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت ننمودند، جلوگیری نمایند. همچنین با تصویب ماده 34، اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیت در داخل کشور با وسائل نقلیه زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می نمایند مکلفند پنج درصد بهای بلیت را با درج در بلیت و یا قرارداد حسب مورد به عنوان عوارض شهرداری از مسافران اخذ و هر ماه تا حداکثر تا پانزدهم ماه به حساب شهرداری مبدا سفر واریز نمایند. واریز عوارض مذکور بعد از موعد مقرر موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد به ازای هر ماه تاخیر خواهد بود. اختلاف و استنکاف از پرداخت عوارض موضوع این ماده مشمول ماده 77 قانون شهرداری ها مصوب 1334.4.11 با اصلاحات و الحاقات بعدی خواهد بود. نمایندگان در ادامه ماده 35 این لایحه را آنالیز نموده و آن را به تصویب رساندند. براساس این ماده مالیات و عوارض موضوع این فصل به عنوان اعتبار مالیاتی محسوب نمی گردد. مالیات و عوارض موضوع مواد 30 و 32 این قانون به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می گردد.

با مجموعه مسافرتی دور زمین همراه باشید.

منبع: همگردی
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 67

به "کدام گروه ها از پرداخت مالیات مسافران معاف شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام گروه ها از پرداخت مالیات مسافران معاف شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید