وزیر خارجه یمن: جنایات ائتلاف سعودی در تاریخ نمونه ندارد

به گزارش مجله فازنما، وزیر خارجه دولت یمن در صنعا در سالروز یورش ائتلاف سعودی به کشورش، پیامی مکتوب برای وزرای خارجه بعضی کشورها ارسال کرد.

وزیر خارجه یمن: جنایات ائتلاف سعودی در تاریخ نمونه ندارد

به گزارش سرویس بین الملل خبرنگاران، هشام شرف وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) به مناسبت هفتمین سالروز آغاز جنگ یمن در پیامی به وزرای خارجه همه کشورها، نوشت که ائتلاف سعودی در این هفت سال جنایات بی مانندی در یمن مرتکب شده است.

به نوشته خبرگزاری سبأ نت، او نوشت: در هفتمین سالروز تجاوز نظامی و محاصره همه جانبه یمن به رهبری آمریکا، عربستان سعودی و امارات هستیم و در این هفت سال، دشمنان از روز اول مرتکب جنایات جنگی شدند که نمونه ای در تاریخ برای آن ها وجود ندارد، جنایاتی که نقض صریح قوانین انسانی و منشور سازمان ملل و معاهدات بین المللی است.

هشام شرف در ادامه نوشت که متجاوزان به یمن، شهروندان و حاکمیت یمن را در وهله اول هدف قرار داده و در راستای افزایش روز به روز رنج و مسائل غیرنظامیان و سیاست گرسنه نگه داشتن مردم یمن کوشش می نمایند.

او ممانعت از ورود محموله های سوخت به بنادر یمن و توقیف آن ها و ادامه بسته بودن فرودگاه صنعاء و بعلاوه ضربه به ارزش پول ملی یمن را موجب بروز فاجعه انسانی دانست، فاجعه ای که به گفته سازمان ملل و نهادهای بین المللی بدترین ساخته دست بشر در عصر حاضر است.

وزیر خارجه دولت صنعاء، تأکید کرد که ائتلاف متجاوز آمریکایی- سعودی و اماراتی به دلیل معیارهای دوگانه جامعه دنیای به جنایات خود ادامه می دهند.

سازمان ملل: فاجعه یمن بدترین ساخته دست بشر در عصر حاضر است.

هشام شرف در بخش دیگر نامه خود نوشت: اعتبار دلایل و انگیزه هایی که ائتلاف متجاوز به عنوان دلیل حمله به یمن از آن ها یاد می نماید، از جمله بازگرداندن دولت قانونی، از همان روز اول، زمانی که مقامات [دولت هادی] به آغوش کشورهای متجاوز فرار نموده و آغاز به توطئه علیه یمن کردند، از بین رفت. علاوه بر این با مرور زمان برای همه طرف ها تعیین و روشن شد که هدف اصلی ائتلاف سعودی نابودی یمن و بافت اجتماعی آن و اشغال بنادر و جزایر و غارت ثروت و سلب آزادی یمنی ها بوده است.

او تأکید کرد که با وجود ورود به هشتمین سال جنگ یمن، اما به اندازه قدرت و ایستادگی مردم یمن افزوده شده و آنان بیش از گذشته با رهبران خود در صنعاء همبستگی دارند.

او سپس نوشت که مردم یمن امید دارند که جامعه دنیای به مسئولیت خود در راستای کوشش برای سرانجام تجاوز نظامی و محاصره همه جانبه عمل نمایند و اعتماد از دست رفته را بازگردانده و گام هایی در راستای حل پرونده های انسانی از جمله برطرف محاصره و ورود کشتی های حامل سوخت به بنادر و بازگشایی فرودگاه صنعاء بردارند.

هشام شرف:هیچ کشوری نباید انتظار این را داشته باشد که مردم یمن از حق خود برای دفاع از خویشتن بگذرند.

هشام شرف در سرانجام خطاب به وزرای خارجه کشورهای دنیا نوشت که انجام گام های ذکر شده، گام مهمی بدر راستای حل و فصل مسالمت آمیز و سیاسی و عادلانه بحران است و همزمان هیچ کشوری نباید انتظار این را داشته باشد که مردم یمن از حق خود برای دفاع از خویشتن بگذرند.

این نامه در حالی نوشته شده است که وارد هشتمین سال آغاز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی-اماراتی به یمن می شویم، یورش نظامی که همراه با محاصره همه جانبه یمن به عنوان فقیرترین کشور عربی اجرا شده است.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق ننموده و فقط با کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت های این کشور و توسعه قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار همراه شده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1454

به "وزیر خارجه یمن: جنایات ائتلاف سعودی در تاریخ نمونه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه یمن: جنایات ائتلاف سعودی در تاریخ نمونه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید