مضرات مصرف طولانی مدتِ ضدعفونی کننده ها

به گزارش مجله فازنما، استفاده بیش از حد از ضد عفونی کننده های بر پایه الکل موجب آسیب و ترک پوستی شده که اجازه می دهد ویروس های مضر و آلوده به بدن نفوذ پیدا کند.

مضرات مصرف طولانی مدتِ ضدعفونی کننده ها

استفاده از مواد ضدعفونی نماینده دست و سایر محصولات ضد باکتری و ضد ویروسی از زمان شیوع همه گیری کووید-19 در دنیا به شدت افزایش یافته است.

بدون شک استفاده از مواد ضدعفونی نماینده به کاهش انتقال کروناویروس یاری نموده، اما همچنین می تواند در طولانی مدت مسائلی برای سلامت انسان و محیط زیست ایجاد کند.

در دوران همه گیری بیماری و به ویژه در شرایطی که شرایط شستشوی دست ها وجود ندارد استفاده از مواد ضد عفونی نماینده بهترین راه حل است. هرچند ضروری است در استفاده از این محصولات دقت لازم را داشت چرا که مصرف مداوم آن ها با آسیب هایی برای سلامت همراه است.

سایت مدیکال اکسپرس در این مطلب به بعضی از تاثیرات مخرب مواد ضدعفونی نماینده دست و سایر محصولات ضد باکتری و ضد ویروسی اشاره نموده است:

احتمال مسمومیت: ضد عفونی نماینده های دست بیشتر از الکل- اتانول یا ایزوپروپانول- با غلظت 60 تا 95 درصد ساخته شده اند و در صورت سوء مصرف ممکن است سمی باشند. نتایج یک مطالعه نشان داد که استفاده منظم از ضد عفونی نماینده های دست حاوی اتانول منجر به انباشت اتانول در خون می گردد که میزان آن به نسبت کم، اما قابل اندازه گیری است.

اگرچه این میزان از اتانول کمتر از سطح مسومیت حاد است، اما استفاده مداوم می تواند منجر به مسمومیت مزمن گردد و خطر مسائل سلامتی مانند اگزما یا سرطان پوست را افزایش دهد و گاهی اوقات ممکن است کشنده باشد. در بچه ها نیز مسمومیت به راحتی به وسیله پوست اتفاق می افتد. همچنین آنان در معرض خطر مصرف خوراکی این مواد به صورت تصادفی هستند.

مقاومت ضد میکروبی: استفاده مکرر از ضد عفونی نماینده های بر پایه الکل نیز به افزایش عوامل بیماریزا یاری می نماید، زیرا میکروب ها در برابر این مواد به تدریج مقاوم می شوند. مقاومت آنتی بیوتیکی به شرایطی گفته می گردد که باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و می تواند کشنده باشد.

تغییر میکروبیوم: استفاده بیش از حد از ضد عفونی نماینده های بر پایه الکل موجب آسیب و ترک پوستی شده که اجازه می دهد ویروس های مضر و آلوده به بدن نفوذ پیدا کند. علاوه بر این، مواد ضدعفونی نماینده دست باکتری های مفید و طبیعی موجود در پوست را از بین می برد.

بعضی از محققان بر این باورند که ضد عفونی نماینده های دست و افراط در شستشوی دست ها می تواند به میلیارد ها میکروب موجود در روده آسیب وارد کند هرچند این موضوع تایید نشده است.

افزایش موارد ابتلا به سایر عفونتها: اگرچه ضد عفونی نماینده های دست علیه کروناویروس ها موثر هستند، اما سایر پاتوژن ها را از بین نمی برند. موارد استثنا شامل انگل هایی مانند Cryptosporidium، باکتری هایی از جمله Clostridium difficile و ویروس هایی مانند Norovirus است که همگی باعث اسهال و استفراغ می شوند.

شستن دست تنها روش بهداشتی موثر در برابر این عوامل بیماری زاست. اگر افراد به جای شستن دست ها با آب و صابون، در بیشتر مواقع استفاده از ضد عفونی نماینده های دست را جایگزین نمایند ممکن است در معرض خطر ابتلا به این میکروب ها قرار گیرند که بعضی از آن ها برای افرادِ حساس و آسیب پذیر، کشنده است.

پیامد های زیست محیطی: الکل شامل اتانول یا ایزوپروپانول می تواند تاثیر مستقیمی بر محیط زیست داشته باشد. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده که ریختن اتانول به دریاچه ها، حوضچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها می تواند به گونه های آبزی آسیب برساند.

منبع: فرادید
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 943

به "مضرات مصرف طولانی مدتِ ضدعفونی کننده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات مصرف طولانی مدتِ ضدعفونی کننده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید