شرکت های خدماتی باید علاوه بر مجوز فعالیت، پروانه کسب صنفی هم بگیرند

به گزارش مجله فازنما، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه وظیفه اصلی شورای گفت وگو، احصا و شناسایی قوانین مخل کسب وکار و پایش و اصلاح آنهاست، گفت: در این شورا مسائل منطقه ای و مسائل بخش خصوصی و صنوف مطرح و با مصوبات و پیشنهاد های تسهیل گر، بسیاری از موانع پیش روی بهبود فضای کسب وکار اصلاح و حل وفصل شده است.

شرکت های خدماتی باید علاوه بر مجوز فعالیت، پروانه کسب صنفی هم بگیرند

کیوان کاشفی در پنجاه و هفتمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه به مسائل عدم اجرای دادنامه دیوان عدالت اداری در خصوص جرائم ماده 169 مکرر مالیاتی اشاره نموده و اضافه کرد: مهلت زمان رسیدگی به جرائم موضوع ماده 169، پنج سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال مربوطه حسب مورد اعلام شده است که مسائل بسیاری را برای واحدهای تولیدی و صنعتی ما ایجاد نموده است.

کاشفی توضیح داد: پیشنهاد این شورا اجرای ابطال بند یک بخشنامه صادر شده سازمان امور مالیاتی کشور (مهلت مرور زمان رسیدگی به جرائم) و تأکید بر عدم صلاحیت سازمان امور مالیاتی در ابطال رأی دیوان است.

رئیس اتاق کرمانشاه به دیگر دستور جلسه این نشست که مربوط به آنالیز مسائل و مسائل عدم اجرای ماده 91 قانون نظام صنفی است اشاره و اظهار داشت: هر شرکت خدماتی که مجوز فعالیت از مراجع ذی صلاح داشته و قصد ورود به فعالیت های مالی ذی ربط کند مکلف است علاوه بر مجوز فعالیت از دستگاه مربوطه، باید مطابق این آیین نامه از اتاق اصناف و اتحادیه نیز پروانه کسب مربوطه دریافت کند که متأسفانه این امر رعایت نمی گردد.

او ادامه داد: شاهدیم مؤسسات و شرکت هایی در مناقصه ها حضور دارند و برنده می شوند که مجوز صنفی ندارند چراکه داشتن مجوز صنفی برای حضور در مناقصه ها کم رنگ یا بدون تأثیر در نظر گرفته شده است.

کاشفی در این خصوص پیشنهاد داد: باید سازوکاری در نظر گرفته گردد تا در برگزاری مناقصات، داشتن پروانه کسب و ارائه آن توسط شرکت های خدماتی از الزامات شرکت در مناقصات باشد.

آنالیز ابهامات موجود در ماده 47 قانون تأمین اجتماعی از دیگر دستور جلسه این نشست بود که موردبحث و آنالیز نهاده شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران، اظهار کرد: مفهومی که از ماده 47 قانون تأمین اجتماعی مستفاد شده صرفاً بازرسی کارگاهی و صورت برداری از کارکنان شاغل در کارگاه است؛ اما سازمان تأمین اقدام به انجام حسابرسی از دفاتر قانونی شرکت ها و مؤسسات می نماید و این در حالی است که در ماده 47 قانون تأمین اجتماعی هیچ گونه اشاره ای به انجام حسابرسی از دفاتر قانونی نشده است و این شرایط موجب نارضایتی فعالان مالی ذی ربط شده است.

او ادامه داد: پیشنهاد می گردد حدود این قانون معین گردد و استفساریه از مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه آیا سازمان تأمین اجتماعی مجاز به انجام حسابرسی به شیوه کنونی است یا خیر؟ اخذ گردد.

کاشفی در پنجاه و هفتمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با ارائه گزارشی از عملکرد این شورا در سال 98 اظهار داشت: استان کرمانشاه با کسب امتیاز 85.5 در گروه اول و با عملکرد شایسته و در حد انتظار نهاده شده و ازنظر برگزاری جلسات و جلسات به ریاست استاندار رتبه یک، ازنظر تعداد مصوبات اجرا شده رتبه دو و ازنظر تعداد کلی مصوبات رتبه چهار و درمجموع رتبه 5 کشوری را کسب نموده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 583

به "شرکت های خدماتی باید علاوه بر مجوز فعالیت، پروانه کسب صنفی هم بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های خدماتی باید علاوه بر مجوز فعالیت، پروانه کسب صنفی هم بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید