شرط پاشینیان برای دیدار با اردوغان

به گزارش مجله فازنما، نخست وزیر ارمنستان گفت در صورتی که گفت وگوها میان نماینده ویژه این کشور با نماینده ویژه ترکیه موفقیت آمیز باشد، احتمال دیدار با رئیس جمهور ترکیه وجود دارد.

شرط پاشینیان برای دیدار با اردوغان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت در صورتی که گفت وگوها میان نماینده ویژه این کشور با نماینده ویژه ترکیه موفقیت آمیز باشد، احتمال دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک، چند روز پیش، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود در راستای عادی سازی روابط با ارمنستان، دو کشور به زودی نمایندگان ویژه ای تعیین خواهند کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفته بود که دو کشور از خطوط هوایی خود برای پروازها میان استانبول و ایروان استفاده خواهند کرد.

پاشینیان که در جریان یک کنفرانس آنلاین صحبت می کرد، گفت: چنین ایده و توافقی وجود ندارد اما اگر فرایند مذاکرات با مشارکت آقای روبن روبینیان (معاون رئیس مجلس ارمنستان)به خوبی پیش رود می تواند با دیدار در سطح بالا و بالاتر دنبال شود.

واهان هونانیان سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان نیز چندی پیش بر آمادگی بدون پیش شرط این کشور برای عادی سازی روابط با ترکیه خبر داده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان ادامه داد: در جریان گفت و گوها با همکاران روسی مان، به آنها اطلاع دادیم که آماده عادی سازی روابط بدون پیش شرط هستیم.

آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان نیز چندی پیش در مصاحبه با نشریه فرانسوی لوموند گفت: ما همیشه اعلام کرده ایم که علیرغم حمایت های بسیار ترکیه از جمهوری آذربایجان در جریان جنگ (44 روزه بر سر قره باغ کوهستانی) چه از نظر سیاسی و چه از طریق تامین تسلیحات و همچنین استقرار هزاران مزدور خارجی، آماده عادی سازی روابط خود بدون پیش شرط هستیم. ما سیگنال های مثبتی از ترکیه برای بازگشایی گفت وگو دریافت کرده ایم، اما شرایط همچنان پیچیده است. آنکارا شرایط جدیدی را مطرح می کند. از جمله کریدور اتصال جمهوری آذربایجان و نخجوان.

اوایل مهر ماه بود که ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت که ترکیه در پی عادی سازی روابط با ارمنستان پس از سرانجام جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

کالین اضافه نمود: در اصل، ما در پی عادی سازی روابط با ارمنستان هستیم. دلیل اصلی سرانجام روابط دیپلماتیک ما با ارمنستان و بستن مرزهای ما در سال 1992، حمله به قره باغ بود. از آنجا که این مشکل حل شده است، در واقع هیچ مانعی در برابر عادی سازی ما با ارمنستان وجود ندارد. اما هنوز مسائلی وجود دارد که باید درباره قره باغ حل شود.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1340

به "شرط پاشینیان برای دیدار با اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط پاشینیان برای دیدار با اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید