بیماری ناشی از دستگاه تهویه هوا چیست؟

به گزارش مجله فازنما، اگر در ماه های تابستان سوزش یا گرفتگی بینی دارید یا عطسه و سرفه می کنید، بدانید که مقصرش دستگاه تهویه هوا است.

بیماری ناشی از دستگاه تهویه هوا چیست؟

به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، نیویورک پست با اشاره به پژوهشی که در سال 2004 در نشریه اپیدمیولوژی منتشر شد، می نویسد: این مطالعه نشان داد که عارضه ای به نام بیماری ناشی از دستگاه تهویه هوا وجود دارد.

درباره این بیماری چه می دانیم؟

متخصصان دریافتند که قرار گرفتن در معرض دستگاه تهویه مطبوع (چنانچه از دستگاه درست نگهداری نشده یا در ساختمانی با تهویه نامناسب کار گذاشته شده باشد) ممکن است مسائلی برای سلامتی ایجاد کند.

سازمان محیط زیست ایالات متحده آمریکا پیش تر در گزارشی در این باره تشریح می نماید: کار کردن یا زندگی در ساختمانی که دستگاه تهویه هوا دارد، اما نحوه تهویه هوا نامناسب است، خطر ابتلا به سندرم ساختمان بیمار افزایش می یابد. این عبارت برای توصیف نشانه های مشترک عارضه ای استفاده می گردد که ساکنان یک ساختمان بر اثر سپری کردن زمان طولانی در ساختمانی خاص به آن دچار می شوند.

به طور کلی، این بیماری مجموعه ای از نشانه های عصبی، تحریکی، تنفسی، پوستی و حسی است که دقیقا نمی توان ناشی از بیماری دیگری دانست و در فرد مبتلا نشانه هایی از قبیل سردرد، سرفه خشک، سرگیجه، حالت تهوع، مشکل در تمرکز، خستگی و حساسیت به بو دیده می گردد.

ساینس ای بی سی بعلاوه در گزارش مشابهی در این باره آورده است که وقتی دستگاه تهویه هوا به درستی نگهداری یا تعمیر نگردد، احتمالا پر از باکتری و کپک می گردد و در نتیجه ممکن است هوای آلوده را در محیط منتشر کند.

دستگاه های گرمایشی، تهویه هوا و تهویه مطبوع طوری طراحی شده اند که آلاینده های هوای داخل ساختمان را تصفیه نمایند، اما چنانچه فیلتر آن ها به درستی تمیز نگردد به فضای مناسبی برای تکثیر ذرات هوا و باکتری ها تبدیل می شوند. این امر ممکن است باعث بروز آسم، آلرژی و سایر علائم تنفسی گردد.

نماینده اداره بهداشت عمومی در کالیفرنیا در این زمینه گفت: فیلتر های آلوده دستگاه تهویه مطبوع ممکن است به کپک، قارچ یا سایر ریزموجودات، آلوده باشد؛ بنابراین محتمل است در بعضی ساکنان ساختمان به ویژه در آن هایی که به کپک حساس هستند، مسائل تنفسی ایجاد کند.

نوعی ذات الریه که به وسیله دستگاه تهویه ایجاد می گردد

سال گذشته بعلاوه دکتر نیتان اسپنس در خصوص علت وقوع این پدیده در ویدیویی شرح داد: نوعی ذات الریه هست که به وسیله دستگاه تهویه مطبوع ایجاد می گردد. دستگاه های آلوده تهویه در اتاق های هتل شرایطی ایجاد می نمایند که به نوعی بیماری به نام لژیونر منجر می گردد. این بیماری بر اثر عفونت نامعمول قفسه سینه پدید می آید و درمان آن به آنتی بیوتیک احتیاج دارد.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، بیماری لژیونر نوع جدی ذات الریه است که بر اثر باکتری لژیونلا پدید می آید و با استنشاق قطرات آب از جا هایی مثل دستگاه تهویه هوا یا حوضچه های آب گرم (جکوزی) منتقل می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1402 بروزرسانی: 13 تیر 1402 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1668

به "بیماری ناشی از دستگاه تهویه هوا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری ناشی از دستگاه تهویه هوا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید