بازار به جهت تحلیلی و عقلایی بازگشت

به گزارش مجله فازنما، عضو هیات مدیره بانک آینده، مجموعه اقداماتی را که هفته های اخیر در حاکمیت بازار سرمایه رخ داد، در بازگشت اعتماد به بازار اثرگذار دانست و گفت: معاملات امروز روان بود و ما شاهد برقراری تعادل روی سهام مختلف هستیم.

بازار به جهت تحلیلی و عقلایی بازگشت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از سنا؛ علی سعیدی گفت: با نیم نگاهی به بازار به نظر می آید که معاملات امروز به نسبت گذشته راستا تحلیلی و عقلایی بیشتری را در پیش گرفته است.

معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه نمود: در هفته های گذشته کلیت بازار سرمایه فارغ از اینکه در این بازار چه اتفاقی در حال رخداد است، شرایط کاهش قیمت ها را تجربه می کرد ولی امروز سهم های زیادی - به ویژه سهام بنیادی - مثبت شده اند.

وی در تبیین شرایط فعلی ادامه داد: سرمایه گذاران همواره برای بازار و سهام مختلف آن یک کف را در نظر دارند ؛ از طرفی شرکت ها محصولاتی را فراوری می نمایند و در بازار می فروشند که اخیرا قیمت فروش محصول آنها حدود 50 درصد بالا رفته است .

سعیدی با بیان اینکه بعضی از این شرکت ها محصول خود را در بورس عرض می نمایند و در بورس کالا افزایش قیمت اینها مشهود است ، گفت: طبیعی است که اینها قبلا باید افزایش قیمت پیدا می کردند ولی به خاطر جو بازار و شرایط هیجانی ، این اتفاق نمی افتاد .

عضو هیات مدیره بانک آینده ابراز امیدواری کرد: شرایط امروز به عنوان آغازین روز هفته ادامه پیدا کند و آن استحکامی که مورد نظر هست، در بازار تثبیت گردد.

وی با اشاره به اهمیت نقدشوندگی و کوشش های اخیر سازمان بورس در این راستا گفت: یکی از مسایلی که برای جمیع سرمایه گذاران بسیار مهم است، موضوع نقدشوندگی است. از طرفی سازمان بورس به عنوان متولی بازار و شورای عالی بورس به عنوان سیاستگذار در زمان های مختلف، استراتژی های متفاوتی را با توجه به شرایط بازار اتخاذ می نمایند که این، هم ضروری است و هم مورد انتظار سرمایه گذاران در بازار است .

سعیدی اضافه نمود: اینکه قیمت های سهام افزایش یا کاهش پیدا کند، جزو طبیعت بازار است . بنابراین، ریسک قیمت ممکن است چندان سرمایه گذار را ناراحت نکند ؛ مساله مهم تر ، نقدشوندگی است و نقدشوندگی هم نهایتا به این معناست که سرمایه گذار هرگاه اراده کرد وارد گردد ، سهام به اندازه کافی برای خرید وجود داشته باشد ؛ از طرفی در زمان فروش هم خریدار وجود داشته باشد و این کاری است که معمولا بازارگردان ها انجام می دهند .

عضو هیات مدیره بانک آینده ، همچنین به اقدام سازمان بورس در الزام شرکت ها به بازارگردانی اشاره و اعلام نمود: اینکه سازمان بورس بار دیگر این الزام را متذکر شد قطعا به نقدشوندگی بیشتر بازار یاری کرد.

وی اضافه نمود: صندوق های اختصاصی بازارگردانی هم از گذشته در بازار بودند که اینها نیز معافیت مالیاتی دارند ؛ همین طور روی کارمزدی که به ارکان باید داده گردد، معافیت وجود دارد و فقط مختصری کارمزد برای کارگزار درنظر گرفته می گردد .

به گفته سعیدی، اگر روی فعالیت های خرید و فروش صندوق های اختصاصی بازارگردانی هم با توجه به اینکه از چنین معافیت هایی برخوردارند، نظارت بیشتری باشد تا تعهدات خود را انجام دهند، قطعا می تواند از جنبه نقدشوندگی یاری نماینده باشد و اعتماد تازه ای را به بازار و فضای ذهنی سرمایه گذاران تزریق کند.

معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان بعضی دیگر از راهکارها برای افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه گفت: در کنار این اقدامات ، گام های دیگری هم می توان برداشت که بورس های جهان هم آن را تجربه نموده اند . مثلا معاملات اعتباری یکی از مواردی است که طبیعتا می تواند به نقدشوندگی سهام یاری کند.

سعیدی اضافه نمود: در این معاملات، ناظران در مواردی که بورس ها فرایند افزایشی خارج از حد معقول را تجربه می نمایند، درصد اعتبار را کاهش می دهند تا اینکه شتاب قیمت ها کنترل گردد. در مقابل ، زمانی که بازارها حالت رکودی به خود می گیرند، درصد معاملات اعتباری بالا می رود و طبیعتا اگر در بورس ما هم این اتفاق رخ دهد، یاری نماینده خواهد بود .

وی شرح داد: به هر حال همان طور که راننده برای خودروی خود ترمز و دنده دارد، ریزساختارهای بازار سرمایه هم در اختیار سیاستگذار است و می تواند به واسطه آن سرعت را کم و زیاد کند . این البته به معنای تغییر مداوم مقررات نیست و طبیعتا مقررات باید یک ثبات نسبی داشته باشند ، ولی روی بعضی از ریزساختارها می گردد این کار را انجام داد .

سعیدی گفت: بین سرمایه گذاران باید این مفاهمه برقرار باشد تا آنها هم بدانند تنظیم ریزساختارها در اختیار سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر است و این را به حساب تغییر مقررات نگذارند. هرچند این هم حرف درستی است که مقررات نباید زیاد دستخوش تغییر گردد .بنابراین اگر این درک متقابل ایجاد گردد که چه تفاوتی بین مقررات و ریزساختارها وجود دارد ، آن موقع می گردد انتظارات را هم مدیریت کرد.

سعیدی همچنین با تاکید بر لزوم حفظ استقلال سازمان بورس گفت: با توجه به تصریحی که در قانون بازار اوراق بهادار وجود دارد مبنی بر اینکه سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر یک نهاد عمومی غیردولتی است و اینکه اعضای هیات مدیره انحصارا باید از بخش خصوصی باشند و همین طور این الزام که عمده اعضای شورایعالی بورس از بخش غیر دولتی باشند، این استقلال باید محترم شمرده گردد .

معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید نمود: همانظور که نهاد ناظر بازار پول (بانک مرکزی) احتیاج دارد که این استقلال را داشته باشد و در زمان استقلال می تواند سیاست های خود را به نحو بهتری به اجرا دربیاورد، در خصوص نهاد ناظر بورس هم حفظ این استقلال کاملا حیاتی است .

وی با بیان اینکه قانونگذار نیز در زمان تصویب قانون بازار اوراق بهادار به این مساله مهم توجه داشته که استقلال سازمان بورس رعایت گردد، اضافه نمود: اینکه این استقلال به رسمیت شناخته و بر غیر دولتی بودن این نهاد تاکید گردد، می تواند یکی از راستاهایی باشد که سازمان بورس را در ایفای وظایف به نحو عالی یاری کند و باعث گردد مداخلات کمتری در فرآیند تصمیم گیری های این نهاد شکل بگیرد .

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 702

به "بازار به جهت تحلیلی و عقلایی بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار به جهت تحلیلی و عقلایی بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید