ایجاد شبکه معلمان و تقویت گروه های آموزشی برای ارتقای کیفیت ارائه دروس

به گزارش مجله فازنما، تهران (پانا) - دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت راهبردها و برنامه های ارتقای کیفیت آموزش دروس فارسی، علوم و ریاضی مبتنی بر تحلیل نتایج مطالعات بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید.

ایجاد شبکه معلمان و تقویت گروه های آموزشی برای ارتقای کیفیت ارائه دروس

محمود امانی در گفت وگو با پانا با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش اظهار کرد: بر اساس سند تحول بنیادین (راه چاره 19/4) و اجرای ماده واحده مصوب جلسه 785 خود با عنوان طراحی و مشارکت در مطالعات ملی، منطقه ای و بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و اجرا و کاربست نتایج آن، راهبرد و رئوس برنامه های ارتقای کیفیت آموزش دروس فارسی، علوم و ریاضی در چارچوب برنامه ملی و اهداف دوره های تحصیلی در جلسه 1009 شورا به تصویب رسید.

امانی اضافه کرد: این مصوبه شامل سه راهبرد توانمندسازی معلمان، مبنا قرار دادن استانداردهای ملی و بین المللی برای ارتقای عملکرد درس فارسی، علوم ریاضی و سنجش و نظارت مستمر آن و بسط عدالت آموزشی پایدار است.

وی با اشاره به راهبرد یک این مصوبه یعنی توانمندسازی معلمان معطوف به ارتقای ظرفیت های آنان در ارائه دروس فارسی، علوم و ریاضی و سنجش دانش موضوعی آنان به ویژه در موضوعات درسی مربوط، اظهار کرد: سازماندهی معلمان به ویژه در دوره ابتدایی متناسب با صلاحیت های تخصصی و حرفه ای آنان و توانمندسازی آنان در جهت تحقق اهداف برنامه های درسی مربوط یکی دیگر از این راهبردهاست.

ایجاد شبکه معلمان و تقویت گروه های آموزشی

امانی بیان نمود: ایجاد شبکه معلمان و تقویت گروه های آموزشی در سطح منطقه ای، استانی و ملی برای ارتقای کیفیت ارائه دروس مربوط و به روز آوری و اجرایی با کیفیت برنامه های درسی تربیت معلم (دانشگاه فرهنگیان) متناسب با ظرفیت های مورد نیاز برای ارائه دروس فارسی، علوم و ریاضی نیز از دیگر راهبردهای مهم این امر است.

وی با اشاره به راهبرد 2 این مصوبه گفت: این راهبرد شامل 4 محور مهم و اساسی مانند مبنا قرار دادن استانداردهای ملی و بین المللی برای ارتقای عملکرد درس فارسی، علوم ریاضی و سنجش و نظارت مستمر آن؛ نظارت و ارزشیابی مستمر عملکرد معلمان مبتنی بر شاخص های مرتبط با ارتقای کیفیت از قبیل عملکرد تحصیلی دانش آموزان، استفاده بیشینه از وقت و زمان آموزش، تدریس مشترک تیمی در کلاس، مشاهده کلاس های معلمان دیگر، مشارکت در یادگیری حرفه ای مبتنی بر همکاری؛ اجرای دقیق زمان مصوب آموزش با تاکید بر دروس مذکور برای افزایش بهره وری؛ تدوین استانداردهای ملی سواد ریاضی، علوم، خواندن و درک مطلب دوره ابتدایی و ماز طریقه اول بر اساس اهداف دوره های تحصیلی است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به راهبرد 3 این مصوبه یعنی بسط عدالت آموزشی اظهار کرد: این راهبرد دارای 5 محور مهم است؛ اولویت تخصیص منابع به منطقه ها، مدارس و دانش آموزان کم برخوردار برای حمایت از خدمات اساسی آموزشی و تغذیه ای (تغذیه رایگان دانش آموزان در مدارس و منطقه ها کم برخوردار)؛ تعمیم دوره پیش دبستانی به ویژه در منطقه ها محروم و دو زبان؛ طراحی ساز و کارهای ویژه برای ارتقای عملکرد مدارس لازم التوجه از جمله تقویت انگیزه برای مدیران پیروز در این مدارس و اولویت بخشی به اختصاص معلمان اثربخش و باکیفیت به کلاس ها و دانش آموزان کم پیشرفت؛ از جمله این محورهاست.

آموزش و پرورش می تواند برای اجرای برنامه ها با توجه به ضرورت از ظرفیت بخش غیردولتی، سازمان های مردم نهاد، جامعه خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار، مراکز علمی و پژوهشی و سایر عوامل سهیم و موثر استفاده کند

وی در ادامه شناسایی دانش آموزان کم پیشرفت و تدوین و اجرای برنامه آموزش ترمیمی و جبرانی (مانند فوق برنامه و آموزش در گروه های کوچک خارج از ساعت جاری مدرسه)؛ تقویت فرایندهای ارائه آموزش دروس در منطقه ها دو زبانه به زبان فارسی را از دیگر محورهای این مصوبه خواند.

استلزامات اجرایی مصوبه

امانی با اشاره به استلزامات اجرایی این مصوبه اضافه کرد: هر یک از برنامه های فوق الذکر در قالب پروژه با اولویت استان ها، منطقه ها و مدارسی که عملکرد زیر میانگین ملی داشته اند از طریق سازمان ها و معاونت های ذیربط با همکاری پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش تدوین و با اولویت ویژه در برنامه سالانه وزارت آموزش و پرورش در سطوح مختلف سازمانی منظور و اجرا می شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش می تواند برای اجرای برنامه ها با توجه به ضرورت از ظرفیت بخش غیردولتی، سازمان های مردم نهاد، جامعه خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار، مراکز علمی و پژوهشی و سایر عوامل سهیم و موثر استفاده کند.

وی شرح داد: وزارت آموزش و پرورش موظف است گزارش پایش سالانه از و فرایند اجرای پروژه ها را به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه و با استفاده از ظرفیت مراکز علمی نسبت به طراحی و اجرای مطالعات ملی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی اقدام کند.

امانی در پایان اضافه کرد: ترمیم و به روز رسانی راهبردها و برنامه ها با توجه به نتایج پژوهش ها و مطالعات تکمیلی و تازه به صورت مستمر از طریق پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام و به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش خواهد رسید. منابع و اعتبارات مورد نیاز اجرای این مصوبه از محل اعتبارات وزارت آموزش و پرورش تامین و پرداخت می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1430

به "ایجاد شبکه معلمان و تقویت گروه های آموزشی برای ارتقای کیفیت ارائه دروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد شبکه معلمان و تقویت گروه های آموزشی برای ارتقای کیفیت ارائه دروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید