افزایش 10 درصدی نرخ شیوع اختلالات روان با شیوع کرونا

به گزارش مجله فازنما، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی نرخ شیوع اختلالات روانی در دوران کرونا نسبت به قبل از کرونا 10 درصد افزایش یافته است. وزارت بهداشت قبل از کرونا نرخ اختلالات روانی در ایران را 23/8 درصد اعلام نموده بود که با این آمار اکنون نرخ شیوع اختلالات روانی می تواند 34/5 درصد باشد.

افزایش 10 درصدی نرخ شیوع اختلالات روان با شیوع کرونا

به گزارش خبرنگاران، محمد حاتمی در جلسه اخیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در ارایه گزارشی از شرایط سلامت روان در دوران پاندمی کرونا و پساکرونا و برنامه مقابله با عوارض روانی-اجتماعی کرونا گفت: در فوریه 2020 سازمان بهداشت دنیای به علت شیوع کرونا در دنیا حالت اضطراری وضع کرد و سپس محدودیت ها، قرنطینه کامل ، تعطیلی کسب و کارها، مدارس و دانشگاه ها و بسیاری تغییرات برای اجرای پروتکل های بهداشتی انجام شد. قرنطینه کامل موجب کاهش فعالیت های روزمره ، محدودیت های سفر و عبور و مرور و کاهش روابط اجتماعی و بروز مسائل شغلی و اقتصادی شد. این امر ترس از بیماری، ترس از مرگ ، بروز افکار منفی، ایجاد شایعات و ده ها پیامد دیگر سلامت روان جامعه را تهدید نموده است.

وی با بیان اینکه سلامت از نظر ما چهار بعدی است. سلامت معنوی، سلامت جسمی، سلامت اجتماعی وسلامت روانی، اضافه نمود: متأسفانه بحران کرونا که همراه خود بحران های دیگر چون بحران دانش، بحران زندگی دیجیتالی و بحران معیشت را داشته است؛ سلامت را در ابعاد مختلف تحت تأثیر قرار داده است و برای سلامت روان مسائلی ایجاد نموده است.

به گفته وی، براساس اعلام سازمان بهداشت دنیای نرخ شیوع اختلالات روانی در دوران کرونا نسبت به قبل از کرونا 10 درصد افزایش یافته است. وزارت بهداشت قبل از کرونا نرخ اختلالات روانی در ایران را 23/8 درصد اعلام نموده بود که با این آمار اکنون نرخ شیوع اختلالات روانی می تواند 34/5 درصد باشد.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ادامه داد: بر اساس یافته های عینی و پژوهش های ملی و بین المللی مسائل واختلالاتی چون تنهایی، افسردگی، اضطراب، نگرانی، خشم ، پرخاشگری، استرس، ترس، وسواس، نا ایمنی روانی، خودکشی و آسیب اجتماعی چون اعتیاد ،فرسودگی شغلی، مهاجرت ، هویت ناپایدار مشهود است و همراه آن کاهش کیفیت زندگی، کاهش امید اجتماعی، کاهش نشاط اجتماعی، عدم آرامش روانی، رواج شایعات، کاهش سرمایه های اجتماعی، کاهش کارآمدی فردی، کاهش بهره وری ملی، کاهش اعتماد ملی و امنیت روان را در پی داشته است، این امر موجب شده سازمان بهداشت دنیای از کشورها بخواهد که برای سلامت روان سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه تحقیقات و پژوهش های کشور جملگی ارتباط بین بحران کرونا و اختلالات روانی و آسیب های اجتماعی-روانی را ثابت کردند، گفت: برای شرایط موجود ضرورت دارد، ستاد ملی برنامه ریزی و برای پیشگیری از سونامی اختلالات روانی و آسیب های اجتماعی اقدامات لازم انجام دهد در غیر این صورت هزینه این شرایط به مراتب بیشتر از دوران کرونا خواهد بود.

حاتمی برنامه مقابله با عوارض روانی-اجتماعی پیشنهادی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره را به توضیح بیان نمود:

- در اولین گام: تجربه نگاری، غربالگری و انجام پژوهش های کاربردی در رأس قرار گیرد.

- در دومین گام: آموزش سواد سلامت روان، سبک زندگی سالم، آموزش مهارت ها، خودمراقبتی

- در سومین گام: توسعه خدمات روان شناسی و مشاوره برای عموم مردم، پیوست های سلامت روان، مداخله در بحران، بازسازی سوگ کرونا

براساس گزارش روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، وی این را هم گفت: این برنامه ها باید بر اساس یک تقسیم کار ملی و با موضوع سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و استفاده از تمام سرمایه های اجتماعی کشور خصوصا روان شناسان و مشاوران تحقق یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1437

به "افزایش 10 درصدی نرخ شیوع اختلالات روان با شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 10 درصدی نرخ شیوع اختلالات روان با شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید