افتتاح طرح های برطرف محدودیت در 3 نیروگاه مهم کشور

به گزارش مجله فازنما، خبرگزاری خبرنگاران- مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی، از افتتاح طرح های عظیم برطرف محدودیت در سه نیروگاه مهم کشور اطلاع داد.

افتتاح طرح های برطرف محدودیت در 3 نیروگاه مهم کشور

به گزارش خبرنگاران؛ آقای علیرضا نصرالهی در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه افتتاح این طرح ها در سه استان و سه نیروگاه مختلف موانع فراوری را برطرف خواهد نمود اضافه کرد: نیروگاه نکاء با 4 واحد و 440 مگاواتی یکی از بزرگترین نیروگاه های شمال کشور است که باوجوئد قرار داشتن در کنار آب دریا، با مشکل تامین آب روبرو بود که این مسئله با احداث یک آب شیرین کن در این نیروگاه برطرف خواهد شد.

وی با بیان ا ینکه 85 میلیارد تومان صرف ساخت این آب شیرین کن شده است گفت: احداث این آب شیرین کن، سبب افزایش فراوری در نیروگاه نکاء خواهدشد.

نصرالهی ادامه داد: ظرفیت بخش بخار نیروگاه نکاء 1760 مگاوات است که با سیکل ترکیبی این رقم به 2 هزار مگاوات افزایش می یابد بعلاوه این نیروگاه با 40 سال عمر، بطور کامل و در برترین شرایط درحال فعالیت است.

وی با اشاره به احداث نخستین نیروگاه زغال سنگ سوز کشور در طبس گفت: جامع ترین و بزرگترین مطالعات نیروگاهی کشور برای این نیروگاه صورت گرفته و عملیات اجرایی این نیروگاه هم از یک سال پیش شروع شده است که بازگشایی معدن تامین کننده سوخت آن هم از فردا انجام خواهد شد.

مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت مادر تخصصی فراوری برق حرارتی با بیان اینکه نیروگاه طبس 650 مگاوات ظرفیت فراوری دارد و سوخت آن فقط زغال سنگ است ادامه داد: زغال سنگ حرارتی برای نخستین بار در کشور استخراج می گردد و سالانه 2 میلیون تن زغال سنگ حرارتی به نیروگاه تحویل خواهد داد که با استفاده از این سوخت در نیروگاه از مصرف 1.7 میلیارد تن گاز صرفه جویی خواهد شد بعلاوه محل تامین سوخت این نیروگاه در 5 کیلومتری آن قرار گرفته است و با توجه به ظرفیت بالای تامین زغال سنگ در طبس این منطقه میتواند تا 2 سال آینده به قطب انرژی تبدیل گردد.

نصرالهی با اشاره به اینکه این نیروگاه هیچ گونه آلایندگی ندارد و از دودکش آن بیش از 90 درصد گاز co2 خارج می گردد اضافه کرد: همه استاندارد های زیست محیطی موجود برای فعالیت این نیروگاه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه استخراج زغال سنگ از معدن به علت نگرانی از خام فروشی این سوخت با تاخیر صورت گرفته است گفت: البته خام فروشی این ماده معدنی هم عایدی زاست، اما ارزش اضافه کرده بیشتری در تبدیل به برق خواهد داشت ضمن اینکه از پسماند زغال سنگ هم می توان استفاده های بسیار خوبی داشت.

مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت مادر تخصصی فراوری برق حرارتی ادامه داد: درحال حاضر 28 درصد برق آمریکا, 36 درصد در چین و 90 درصد در کشور لهستان از زغال سنگ فراوری می گردد.

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه زغال سنگ سوز در آینده اضافه کرد: اندازه اشتغالزایی معدن زغال سنگ طبس در دوسال نخست 1000 نفر و در خاتمه 4 سال تا دو هزار نفر خواهد بود که البته نیروگاه آن هم بطور جداگانه در حال جذب نیرو است.

نصرالهی طرح سوم را در مورد نیروگاه شازند اراک دانست و ادامه داد: این نیروگاه به لحاظ جغرافیایی در منطقه بسیار مناسبی قراردارد که البته وجود باد مانع از فعالیت مناسب برج خنک کن آن شده است که برای برطرف این مشکل با یاری دانشگاه تهران نخستین سامانه خنک کن کشور بصورت یک طرح دانش بنیان در نیروگاه شازند نصب شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای سامانه خنک کن 110 میلیارد تومان هزینه شده است اضافه کرد: این سامانه در کنار برج هلر نصب شده و با کاهش تاثیر باد، این برج تا 28 مگاوات، اندازه فراوری برق را در نیروگاه شازند افزایش می دهد البته اگر این سامانه نبود باید از آب برای خنک سازی نیروگاه استفاده می شد که با نصب آن هم 27 هزار مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1121

به "افتتاح طرح های برطرف محدودیت در 3 نیروگاه مهم کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح طرح های برطرف محدودیت در 3 نیروگاه مهم کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید