ابلاغ بسته حمایت از کسب و کارهای گردشگری

به گزارش مجله فازنما، خبرنگاران : به دنبال موافقت کارگروه مقابله با پیامدهای مالی کرونا و تصویب نهایی در ستاد ملی مدیریت کرونا، تمدید بسته حمایت از کسب و کارهای به شدت آسیب دیده در سال 1400 از سوی رییس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به تمام دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ شد.

ابلاغ بسته حمایت از کسب و کارهای گردشگری

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به دنبال ابلاغ این مصوبه به ادارات کل استانی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور برای اجرا، اظهار کرد: پیرو کوشش به منظور متقاعدسازی ستاد ملی مدیریت کرونا برای اعمال حمایت های بیشتر و استمرار پشتیبانی ها بسته حمایتی تلفیقی جدیدی مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال محور و بنگاه محور برای کسب وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه آنالیز آثار مالی کرونا تنظیم شد و بخش هایی از جمله حمایت های بانکی، مالیاتی و بیمه ای مربوط به کسب و کارهای حوزه گردشگری را پوشش داد که بخش اول این حمایت ها در قالب تمدید بسته حمایت از کسب وکارها و مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا در سال 1400 تصویب و ابلاغ شد. همچنین بخش دوم در دستور کار ستاد ملی نهاده شده است.

او اضافه نمود: تا کنون بیش از یک هزار و صد میلیارد تومان تسهیلات در قالب دو بسته حمایتی اشتغال محور و بنگاه محور به کسب وکارهای گردشگری آسیب دیده پرداخت شده است و پفراینده بیش از 900 میلیارد تومان نیز تکمیل و هم اکنون در بانک ها در دست اقدام است.

تیموری ادامه داد: در بخش بانکی با تصویب دستورالعمل مربوطه مواردی نظیر امهال تسهیلات فعالان گردشگری تا خاتمه شهریورماه اجرایی شده و کوشش نموده ایم که هیچ گونه جریمه و سودی نیز به امهال انجام شده تعلق نگیرد. از سوی دیگر در بخش بانکی برطرف سوءاثر چک برگشتی و نیز ادامه پرداخت تسهیلات 12 درصد در دستور کار نهاده شد تا هم متقاضیان جدید و هم افرادی که پفراینده شان نزد بانک بود و فرایند آن متوقف شده بود، از این امکان بهره مند شوند. بر این اساس بانک ها و موسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی اعم از تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا خاتمه آبان 1400 هستند.

او ادامه داد: مهلت ثبت نام کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی کرونا در بخش های گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگ و هنر و حمل و نقل ریلی و هوایی تا خاتمه شهربورماه 1400 مطابق همان دستورالعمل و شرایط ابلاغی قبلی تمدید می گردد.

معاون گردشگری تاکید نمود: بر اساس ابلاغ انجام شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این مصوبات را ظرف مدت 48 ساعت برای اجرا به شبکه بانکی کشور باید ابلاغ کند.

تیموری یادآور شد: در بخش بیمه ای بسته حمایتی جدید، امهال حق بیمه سهم کارفرمایی نیز در دستور کار نهاده شده است، از این رو اعطای یارانه حق بیمه برای بنگاه های بالای 10 نفر اشتغال و ارائه یارانه دستمزد برای بنگاه های کمتر از 10 نفر اشتغال، پیش بینی شده است. این در حالی است که در کنار بحث های سه گانه بانکی، بیمه ای و مالیاتی اقداماتی نظیر تمدید مجوزها و بخگرددگی اجاره بهای اماکن اجاره ای تحت تملک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز محقق شده است.

او ادامه داد: بر اساس این مصوبه برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خرداد 1400 به مدت دو ماه امهال می گردد. همچنین برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا، شمول بند (ث) تبصره 5 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، موکول به رعایت شرط حفظ یا افزایش سطح اشتغال نیروی انسانی نخواهد بود.

معاون گردشگری همچنین در تشریح حمایت های مالیاتی بسته جدید حمایت از کسب وکارها و مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا در سال 1400 گفت: برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا، بدهی های مالیاتی قطعی شده مالیات های عملکرد و ارزش اضافه نموده که تاریخ سررسید پرداخت آن ها تا خاتمه سال 1399 بوده است تا 1400/06/31 بدون محاسبه جریمه دیرکرد برای مدت مذکور امهال می گردد.

تیموری گفت: سازمان امور مالیاتی مجاز است تمام یا قسمتی از جرایم مقرر در قوانین مالیات های مستقیم و ارزش اضافه نموده برای مودیان مالیاتی را مطابق دستورالعملی که به تایید وزیر امور مالی و دارایی می رسد، در سال 1400 مورد بخگرددگی قرار دهد.

او اضافه نمود: بخگرددگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض برای مؤدیان مالیاتی به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا تاریخ 1400/6/31 تمدید می گردد.

به گفته معاون گردشگری، طبق کوشش ها و پیگیری های به عمل آمده، صنعت گردشگری در کنار چهار رسته شغلی آسیب دیده از بحران انتشار ویروس کرونا شامل مشاغل مربوط به حمل ونقل، ورزش و هنر و سینما که ضرورت بر استمرار حمایت داشت، نهاده شد. این در حالی است که پیش از این گردشگری در گروه گسترده تر 14 رسته شغلی قرار داشت و این ارتقا، امکان و الزام کسب حمایت های بیشتر را سبب شد.

تیموری گفت: بخش جدیدی از موضوعات حمایتی مورد نظر که در بسته های اول و دوم قرار نداشت و احتیاج به بحث و طرح جزییات در صحن ستاد ملی کرونا را داشت، به زودی پس از تصویب در ستاد ملی کرونا ابلاغ خواهد شد. این مصوبات برای تمام دستگاه ها لازم الاجرا بوده و در صورت اجرا نشدن به عنوان تخلف محسوب شده و با آن برخورد قانونی خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1080

به "ابلاغ بسته حمایت از کسب و کارهای گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ بسته حمایت از کسب و کارهای گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید