آیا می توان از شربت هیدروکسی زین برای نوزادان استفاده کرد؟

به گزارش مجله فازنما، شربت هیدروکسی زین برای نوزادان در موارد نادر توسط پزشک تجویز می گردد. مصرف شربت هیدروکسی زین برای نوزادان زیر 6 ماه ممنوع است و برای بچه ها زیر 2 سال با تجویز پزشک، صورت می گیرد. در این مقاله توضیحاتی درباره سن مناسب کودک برای مصرف این شربت، موارد منع مصرف و عوارض مصرف این دارو بیان شده است.

آیا می توان از شربت هیدروکسی زین برای نوزادان استفاده کرد؟

خبرنگاران | سرویس مادر وکودک - شربت هیدروکسی زین یک آنتی هیستامین است. پزشک این شربت را در شرایط خاص برای کاهش علائمی که ممکن است ناشی از آلرژی باشد برای کودک تجویز می نماید. خواب آلودگی از عوارض شاخص مصرف آنتی هیستامین ها است.

شربت هیدروکسی زین چیست؟

هیدروکسی زین فعالیت سیستم عصبی بدن را کاهش می دهد. از این دارو به عنوان آنتی هیستامین نیز استفاده می گردد. شربت هیدروکسی زین (Hydroxyzine) برای درمان آلرژی و خارش تجویز می گردد. در واقع هیدروکسی زین در بدن دو کار انجام می دهد. اول اینکه موجب کاهش فعالیت سیستم اعصاب مرکزی شده و دوم اینکه موجب کاهش هیستامین شیمیایی طبیعی در بدن می گردد. هیستامین ها می توانند موجب بروز علائمی از قبیل عطسه و آبریزش بینی یا ایجاد کهیر بر روی پوست شوند؛ بنابراین این دارو می تواند در درمان آبریزش بینی موثر باشد.

هیدروکسی زین به صورت کپسول، قرص، شربت و سوسپانسیون موجود است. میزان و نحوه مصرف هیدروکسی زین توسط پزشک تعیین می گردد و باید از مصرف مقدار بیشتر یا کمتر خودداری گردد.

از چه سنی می توان از شربت هیدروکسی زین برای نوزادان استفاده کرد؟

محدودیت استفاده از دارو ها به سن کودک بستگی دارد. دادن بعضی از دارو ها در بچه ها کمتر از 6 ماه به طور کامل ممنوع است. به عنوان مثال شربت های سرماخوردگی، قطره فنیل افرین و آنتی هیستامین ها اصولاً نباید برای نوزادان زیر 6 ماه استفاده گردد. البته در زیر 3 ماهگی مصرف این دارو ها کاملاً ممنوع و در 3 تا 6 ماهگی به طور نسبی ممنوع است و بین 6 ماه تا 2 سال هم توصیه می گردد که از آن ها استفاده نگردد، مگر اینکه پزشک با توجه به شرایط خاص نوزاد آن تجویز کند.

بنابراین آنتی هیستامین هایی مانند دیفن هیدرامین، پرومتازین و هیدروکسی زین، باید در سنین بالای 2 سال و با احتیاط مصرف شوند، چون ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای کودک داشته باشد.

اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا اعلام نموده است مصرف داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه به خصوص آنتی هیستامین ها، در بچه ها کم سن، به ویژه در بچه ها زیر دو سال می تواند منجر به عوارض ناگوار و حتی مرگبار گردد.

موارد مصرف شربت هیدروکسی زین برای نوزادان چیست؟

 • درمان آلرژی
 • در درمان آبله مرغان در بچه ها، گاهی آنتی هیستامین نیز تجویز می گردد. یکی از شاخص ترین آنتی هیستامین ها شربت هیدروکسی زین است که باید با توجه به سن و وزن کودک با نظر پزشک از آن استفاده گردد.
 • درمان کهیر
 • کنترل حالت تهوع و استفراغ

عوارض شربت هیدروکسی زین برای نوزادان چیست؟

 • این دارو سبب خواب آلودگی در نوزادان می گردد؛ به همین دلیل به هیچ عنوان نباید برای بچه ها زیر دو سال این دارو را تجویز کرد.
 • این دارو ممکن است روی اعصاب کودک تاثیر داشته باشد. مسائل رفتاری، تربیتی، نوسان قند خون و بیماری های تیروئید نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی عصبی شدن کودک هستند.
 • حرکات بی قرار در چشم، زبان یا فک و گردن
 • گیجی
 • تشنج

موارد منع مصرف شربت هیدروکسی زین برای نوزادان چیست؟

 • در حساسیت کودک به نوعی از شیر خشک، نباید از شربت هیدروکسی زین استفاده کرد، بلکه باید نوع شیر خشک را تغییر دهید.
 • در مواردی که کودک تب و اسهال دارد، بدون معاینه پزشک و خودسرانه شربت هیدروکسی زین مصرف نگردد.
 • در صورت گرفتگی بینی نوزاد و خلط و سرفه، بدون معاینه پزشک و خودسرانه شربت هیدروکسی زین مصرف نگردد.
 • در موارد اگزما و خشکی پوست نوزاد
 • در موارد دل درد و یبوست در نوزادان

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها ...

گاهی مادر ها برای آرام کردن نوزاد خود به دلیل بی قراری های او و گریه های مداوم، به نوزاد خود شربت هیدروکسی زین (بدون تجویز پزشک) می دهند. والدین در نظر داشته باشند مصرف خودسرانه دارو ها برای نوزادان زیر شش ماه کاملاً ممنوع است و دادن دارو به نوزادان شش ماهه تا دو سال باید زیر نظر پزشک انجام گیرد.

بنابراین برای اینکه نوزاد خود را آرام کنید و اندکی خستگی خود را برطرف کنید، به کودک شربت خواب آور ندهید، زیرا ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. آنگاه دیگر افسوس و حسرت برای بازگرداندن سلامتی کودک، سودی ندارد.

منبع: setare.com
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 857

به "آیا می توان از شربت هیدروکسی زین برای نوزادان استفاده کرد؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "آیا می توان از شربت هیدروکسی زین برای نوزادان استفاده کرد؟" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان از شربت هیدروکسی زین برای نوزادان استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید