6 ورزش مفید و موثر برای کاهش کلسترول خون

به گزارش مجله فازنما، اضافه وزن موجب تمایل بدن به افزایش LDL در خون می گردد. این نوع از کلسترول با بیماری های قلبی ارتباط مستقیم دارد که می توانند سلامت بدن را به خطر اندازند.

6 ورزش مفید و موثر برای کاهش کلسترول خون

دقیقا اینکه چه اندازه ورزش برای کاهش کلسترول خون مورد احتیاج است، هنوز مورد بحث است. به طور کلی سازمان جهانی بهداشت حداقل 30 دقیقه ورزش را با شدت میانه به بالا در طول روز توصیه می نماید.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، موثرترین فعالیت های بدنی برای کاهش سطح کلسترول بد شامل موارد زیر است:

- وزنه برداری: تمرینات قدرتی می تواند سلامت قلب را از چند راه ممکن از جمله با کاهش کلسترول بد، افزایش کلسترول خوب و کاهش فشارخون بهبود بخشد. با افزودن تمرینات قلبی عروقی به روال ورزشی خود می توانید از فواید بیشتری بهره مند شوید.

- یوگا: تنفس پیوسته و منسجم می تواند یاری شایانی به دفع کلسترول خون کند. در این تمرین شما بر روی تنفس خود (دم و بازدم) تمرکز می کنید. تمرین منظم تنفس موجب افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی و نیز رساندن مواد غذایی به ارگان های بدن خواهد شد. همین امر موجب کاهش تشکیل پلاک در شریان ها شده و سلامت قلبی عروقی را در پی خواهد داشت.

- پیاده روی: انجمن قلب آمریکا اعلام نموده که پیاده روی موثرترین ورزش برای کاهش سطح کلسترول است. ورزشی که هر کسی می تواند آن را انجام دهد. ورزش های هوازی باعث بهبود استفاده از اکسیژن و افزایش سلامت قلب و ریه ها می شوند. از آنجا که این ورزش ها صرف بیشتر انرژی را به همراه دارند، منجر به کاهش کلسترول نیز خواهند شد. پیاده روی سریع خود عاملی برای پیشگیری از تصلب شرائین و لخته شدن خون است.

- دویدن: دقیقا مانند پیاده روی، با افزایش ضربان قلب منجر به کاهش سطح کلسترول می گردد. اینکه دویدن 2.5 برابر راه رفتن انرژی مصرف می نماید، دور از انتظار نیست و واضح است که هرچه انرژی بیشتری بهره ببرید کالری بیشتری نیز خواهید سوزاند.

- دوچرخه سواری: تحقیقان نشان داده است که دوچرخه سواری یک ورزش هوازی بی خطر و موثر برای سوزاندن کالری و کاهش کلسترول بد است. کارشناسان توصیه می نمایند که از دوچرخه به عنوان یک ابزار برای رفتن به محل کار و انجام امور روزمره بهره ببرید. با این حال اگر این کار برایتان مقدور نیست، می توانید از دوچرخه های ثابت برای سود بردن از منافع آن ها بهره ببرید. هدف انجام حداقل 30 دقیقه دوچرخه سواری برای 5 روز در هفته است و این اندازه را می توانید به 45 تا 60 دقیقه در بیشتر روز های هفته افزایش دهید.

- شنا: تنها نیم ساعت شنا 240 کالری می سوزاند. شنا باعث افزایش اندازه کلسترول خوب می گردد. به ازای هر یک درصد افزایش HDL در خون، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی تا 3.5 درصد کاهش می یابد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 21 شهریور 1402 بروزرسانی: 21 شهریور 1402 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1692

به "6 ورزش مفید و موثر برای کاهش کلسترول خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ورزش مفید و موثر برای کاهش کلسترول خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید