4 خاصیت اعجاب انگیز آب و لیموترش!

به گزارش مجله فازنما، خوردن آب حاوی تکه های لیمو می تواند فواید زیادی برای سلامت بدن داشته باشد.

4 خاصیت اعجاب انگیز آب و لیموترش!

بر این اساس، فواید نوشیدن آب با لیمو بسیار بیشتر از فواید دیگر آب های طعم داری است که با میوه ها درست می گردد. محققان معتقدند خوردن آب حاوی لیموترش به صورت روزانه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن دارد.

4 مورد از مهمترین فواید این نوشیدنی از این قرار است:

1- تامین شدن ویتامین C بدن

موسسه ملی سلامت آمریکا تایید نموده است با خوردن آب حاوی لیمو ترش بخش زیادی از احتیاج روزانه بدن به ویتامین C تامین می گردد. یک لیموترش به طور معمول حاوی 30 میلی گرم ویتامین C است. از همین رو مصرف آن 33 درصد از ویتامین C مورد احتیاج روزانه یک فرد عظیمسال مرد و 40 درصد احتیاج یک زن را تامین می نماید.

ویتامین C برای ترمیم بافت آسیب دیده بدن، تقویت سیستم ایمنی و ارتقای جذب آهن در بدن لازم است.

2- کاهش وزن

آب و لیموترش به دلیل آنکه طعم دار و در عین حال کم کالری است، بهترین جایگزین برای نوشیدنی های ناسالم همانند نوشابه، چای سرد و آب میوه های صنعتی است. این نوشیدنی ها حاوی شکر، مواد مصنوعی و نگه دارنده هستند که علاوه بر چاقی، برای سلامت بدن نیز مضر هستند. با مصرف آب و لیموترش می توان با جذب کمتر کالری در بدن باعث کاهش وزن شد.

در تحقیقاتی که در مجله علمی سلامت آمریکا به چاپ رسیده است، معین شد افرادی که به جای نوشیدنی های پرکالری از آب و نوشیدنی های بدون کالری استفاده نموده اند، در مدت 6 ماه بیش از 2 درصد وزن کم نموده اند.

3- جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه

اسید های موجود در لیموترش می تواند مانع از ایجاد سنگ کلیه گردد. اسید سیتریک موجود در لیموترش با شکستن کلسیم در کلیه ها، آن را با ادرار دفع می نماید. مطالعاتی که در سال 2014 انجام شد، نشان می دهد سطح اسید سیتریک در ادرار افرادی که از مخلوط 4 لیمو با دو لیتر آب استفاده نموده اند به صورت قابل توجهی بالا رفته است.

سطح بالای اسید سیتریک در ادرار باعث جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه شده و یا دستکم مانع از عظیم شدن سنگ های موجود در کلیه می گردد.

4- تازه شدن تنفس

اسید سیتریک موجود در لیمو ترش می تواند باعث از بین رفتن باکتری هایی گردد که باعث تنفس بد می گردد. اگر چه مصرف زیاد آب و لیمو می تواند برای سیستم تنفسی مضر باشد، اما مصرف اندازه این نوشیدنی با از بین بردن باکتری های مضر، بوی بد تنفس را از بین می برد.

لازم به ذکر است نباید در مصرف آب و لیموترش زیاده روی کرد. باید بین یک تا دو لیوان از این محلول در هر وعده غذایی و یک لیوان در بین هر وعده مصرف کرد. ضمناً، لزومی ندارد به هر آبی که قرار است در طول روز بنوشید، لیمو اضافه کنید. اسید سیتریک موجود در لیموترش می تواند عوارض منفی برای سلامت بدن داشته باشد، از این رو نباید در خوردن آن زیاده روی کرد.

سازمان دندانپزشکی آمریکا تایید نموده است اسید سیتریک موجود در لیموترش می تواند به دندان ها آسیب بزند. به همین دلیل هم تاکید می گردد بهتر است محلول آب و لیمو را با نی بنوشید. همچنین اگر زخمی در دهان خود دارید باید از خوردن لیموترش خودداری کنید، زیرا می تواند منجر به بدتر شدن زخم گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 626

به "4 خاصیت اعجاب انگیز آب و لیموترش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 خاصیت اعجاب انگیز آب و لیموترش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید