منظور ایران از لغو کل تحریم ها چیست؟

به گزارش مجله فازنما، سفارت ایران در بلژیک در رشته توییتی به تبیین منظور ایران از همه تحریم هایی که باید به منظور احیای برجام از سوی آمریکا برداشته شود، پرداخت.

منظور ایران از لغو کل تحریم ها چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سفارت ایران در مقر اتحادیه اروپا در خصوص تحریم هایی که باید برای احیای برجام از سوی آمریکا لغو گردد، توضیحاتی ارائه داد.

این سفارتخانه در رشته توییتی نوشت: منظور ایران از این که همه تحریم های آمریکا باید برداشته گردد، چیست؟.

سفارت ایران اضافه کرد: ترامپ سِیلی از 1600 تحریم را علیه ایران اعمال کرد (طبق گزارش نیویورک تایمز). هدف اساسی هر تحریم جدید از بین بردن برجام و مجبور کردن ایران به مذاکره مجدد بود.

در توییت دوم کنندگی ایران ذکر شده است: همه تحریم ها بعد از هشتم مه 2018 هسته ای هستند، فارغ از برچسب های آن ها هر چه که باشد. آن ها زمانی برای سرانجام دادن به توافق مورد استفاده قرار گرفتند؛ حالا برای احیای آن (برجام)، همه آن ها (تحریم ها) علاوه بر تحریم های مرتبط با برجام که لغو خواهد شد، باید برداشته گردد.

پیشتر سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه گفت: موضع ما این است که همه تحریم ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آنها که در دوره ترامپ با برچسب های دیگری تحمیل شده اند و چه تحریم هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته گردد و آمریکایی ها خودشان بهتر می دانند باید چه کنند.

شبکه پرس تی وی هم به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به تیم ایرانی حاضر در گفت وگوهای وین گزارش داد برداشته شدن تحریم های برجامی کافی نیست و همه تحریم های اعمال شده از سوی ترامپ تحت برچسب های دیگر هم باید برداشته گردد، در غیر اینصورت کننده آمریکا از وین دست خالی بازمی گردد.

طبق گزارش پرس تی وی، منبع مذکور گفت: برداشته شدن تحریم های برجامی کافی نیست. تحریم های اعمال شده از سوی ترامپ تحت برچسب های دیگر هم باید برداشته گردد.

وی تاکید کرد: علاوه بر تحریم های دوره ترامپ، ایالات متحده همچنین باید تحریم های دوره اوباما که نقض برجام است را هم لغو کند. تحریم های موسوم به ISA و Visa Program از دوره اوباما هم باید لغو گردد.

عراقچی همچنین در یک مصاحبه دیگر گفت: برای ما مهم است که وقتی این تحریم ها برداشته می گردد، آثار آن را در عمل ببینیم. اگر تحریم نفتی برداشته می گردد، اینکه یک دستوری امضا گردد کفایت نمی کند و باید نفت در عمل هم فروش برود و خریداران نفت ایران بدون هیچ مسئله ای بتوانند نفت را بخرند.

وی اضافه کرد: راستی آزمایی یعنی دیدن رفع تحریم در عمل و برای ما باید مسجل گردد که این تحریم برداشته می گردد، چون عده ای دارند از موضوع استفاده می کنند. اگر این راستی آزمایی صورت بگیرد آن موقع است که ما تعهدات خود را انجام خواهیم داد.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و بررسی ها را انجام دهد.

نتایج بررسی های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم خواهند آمد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1004

به "منظور ایران از لغو کل تحریم ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منظور ایران از لغو کل تحریم ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید