مرگ 7 برابری واکسینه نشده ها در خوزستان

به گزارش مجله فازنما، خبرنگاران/خوزستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تاثیر چشمگیر واکسیناسیون در کاهش مرگ ناشی از کرونا، گفت: مرگ ناشی از کرونا در افرادی که واکسن دریافت نکرده اند، هفت برابر بیشتر از کسانی است که واکسن دریافت کرده اند.

مرگ 7 برابری واکسینه نشده ها در خوزستان

دکتر سیدمحمد علوی در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص تاثیر واکسیناسیون علیه کرونا در کاهش ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کووید - 19 اظهار کرد: بر اساس منابع جهانی قابل اعتماد که از طریق سازمان جهانی بهداشت منتشر می شوند، زمانی که پوشش واکسیناسیون کامل باشد یعنی دو تا سه هفته از دریافت دوز دوم (یا بر اساس نوع واکسن ها سه دوز واکسن) در جمعیت زیادی از جامعه (بالای 85 درصد) گذشته باشد، حداکثر تا 90 درصد از ابتلا به بیماری پیشگیری می شود هر چند این رقم در جوامع، گروه های سنی و واکسن های مختلف، فرق دارد.

وی افزود: واکسیناسیون کامل و 95 درصدی در یک جامعه، حدود 97 درصد مرگ ناشی از کرونا را کاهش داده است اما در کشوری مانند انگلیس که پروتکل ها را خوب رعایت نمی کنند و مسابقات فوتبال را با حضور تماشاگران بدون ماسک و با تجمع برگزار می کنند و پوشش کامل واکسیناسیون 72 درصد است، موارد بیماری 27 تا 30 درصد کاهش یافته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به پوشش متفاوت واکسیناسیون کرونا در کشورهای مختلف خاطرنشان کرد: پوشش کامل واکسیناسیون در آمریکا 65 درصد و در ارمنستان 20 درصد است؛ بسته به مقدار واکسیناسیون، در برخی کشورها موارد ابتلا حدود 30 درصد کاهش یافته اما با همین مقدار پوشش نیز، موارد مرگ حدود 87 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی در خصوص تاثیر واکسیناسیون در مقدار فوتی های کرونا در خوزستان گفت: بر اساس بررسی پرونده های موارد فوت ناشی از کرونا، بیش از 70 درصد فوتی ها واکسن دریافت نکرده اند و تنها 10 درصد فوت شدگان دو دوز واکسن تزریق کرده بودند.

علوی افزود: بنابراین مرگ ناشی از کرونا در افرادی که واکسن دریافت نکرده اند، هفت برابر بیشتر از کسانی است که واکسن دریافت کرده اند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه واکسیناسیون به صورت صددرصد از ابتلا به بیماری جلوگیری نمی کند، گفت: افراد بالای 60 سال دارای بیماری زمینه ای که واکسیناسیون کامل را انجام داده اند در صورت ابتلا به بیماری، بر اثر کرونا فوت نمی کنند اما ممکن است بیماری زمینه ای آن ها از کنترل خارج و این مساله موجب مرگ این افراد شود.

وی افزود: با تزریق واکسن برای افراد دارای بیماری زمینه ای شدید، از مرگ ناشی از کرونا جلوگیری می شود اما نمی تواند از مرگ ناشی از بیماری زمینه ای جلوگیری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1306

به "مرگ 7 برابری واکسینه نشده ها در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 7 برابری واکسینه نشده ها در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید