مدیرعامل باشگاه فولاد: اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت، چرا سعودی ها همواره زودتر خبردار می شوند!

به گزارش مجله فازنما، اگر بپذیریم دو باشگاه همان در پلی آف در خارج از کشور میزبانی نمایند، AFC چه تضمینی می دهد که در دور گروهی باشگاه های ما میزبان باشند؟

مدیرعامل باشگاه فولاد: اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت، چرا سعودی ها همواره زودتر خبردار می شوند!

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان گفت: اسپانسرهای لیگ قهرمانان آسیا به خاطر انصراف چهار باشگاه ایرانی، یقه کنفدراسیون فوتبال آسیا را خواهند گرفت.

سعید آذری در گفت وگو با فارس، در خصوص پیشنهاد AFC به باشگاه های ایرانی و اینکه هر چهار باشگاه ما بیان کردند در کشور ثالث میزبان نخواهند بود، گفت: کنفدراسیون آسیا خیلی وقت است که به فوتبال ایران زور می گوید. اگر همان زمان که بحث مسابقه با تیم های عربستانی در خارج از ایران مطرح شد، محکم مقابل AFC می ایستادیم، کار به اینجا نمی رسید.

وی اضافه نمود: متأسفانه نه نحوه دفاع از خودمان را خوب بلد هستیم و نه به مبانی حقوقی بین الملل ورزش اشراف داریم. همان زمان هم می گفتند اگر خارج از ایران با عربستان بازی نکنیم، فدراسیون تعلیق می گردد؛ در حالی که این مبحث ارتباطی با فدراسیون نداشت و باشگاه ها به عنوان شرکت های خصوصی طرف حساب کنفدراسیون آسیا بودند.

مدیرعامل سابق ذوب آهن عنوان نمود: آن موقع که از AFC فرجام خواهی کردیم، به ما گفته شد هزینه های میزبانی در کشور ثالث را ترجمه کنیم تا بتوانیم ضرور و زیان مان را بگیریم؛ هزینه هایی مثل اجاره استادیوم، سفر با هواپیما و ... اما این اتفاق رخ نداد و نتوانستیم AFC را مجاب کنیم. اکنون AFC تصور می نماید هرچقدر به فوتبال ما فشار بیاورد، سر تعظیم فرود می آوریم. آنها تصور می نمایند هر امتیازی بخواهند می توانند از فوتبال ما بگیرند که این تصور باطلی است. یکی از شعارهای منشور المپیک و سازمان های جهانی فوتبال این است که سیاست دخالت نداشته باشد. فیفا و AFC روی این مسئله تأکید زیادی دارند اما بحثی که امروز مطرح می نمایند، سیاسی است.

آذری توضیح داد: اگر بپذیریم دو باشگاه همان در پلی آف در خارج از کشور میزبانی نمایند، AFC چه تضمینی می دهد که در دور گروهی باشگاه های ما میزبان باشند؟ آنها فکر می نمایند ما عروسک خیمه شب بازی هستیم در حالی که هیچ گارانتی به ما نمی دهند که ما در مرحله گروهی به طور قطع میزبان باشیم. از سویی دیگر از 5 بهمن تا 23 اسفندماه چه اتفاق خاصی قرار است بیفتد که می گویند در آن موقع میزبانی را مجدداً آنالیز می کنیم. این همه پیمانکار خارجی در کشور ما مشغول به کار هستند و هیچ مسئله ای هم ندارند.

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان با اشاره به اینکه مسابقات پلی آف از مسابقات مرحله گروهی حساس تر است، گفت: اینکه میزبانی را از باشگاه های ایرانی در پلی آف بگیرند، خیلی بد است چون اگر در مرحله گروهی دو باخت بیاورید، باز هم ممکن است شانس صعود داشته باشید اما شکست در پلی آف یعنی خداحافظی. این در حالی است که باشگاه های ایرانی می توانند با حمایت طرفداران خود حریفان را در استادیوم تحت فشار روحی و روانی هم بگذارند. برای بازی استقلال با الکویت 60- 70 هزار تماشاگر می آید و برای بازی شهرخودرو با حریفش هم 20 تا 30 هزار تماشاگر خواهد آمد. حمایت طرفداران از دو تیم در پلی آف بسیار تأثیرگذار خواهد بود. الکویت که حریف استقلال است را به خوبی می شناسم زیرا با ذوب آهن با این تیم بازی کردیم. در دقیقه 123 به این تیم گل زدیم. آنها تیم قدرتمندی هستند.

وی اضافه نمود: فکر می کنم AFC می خواهد با دریافت میزبانی تیم های ما در پلی آف به نوعی زمینه حذف استقلال و شهرخودرو را فراهم کند.

آذری با اشاره به اینکه عربستانی ها همواره زودتر از ایرانی ها از اخبار و تصمیم های AFC آگاه می شوند، گفت: برایم عجیب است چرا عربستانی ها همواره 15 روز یا یک ماه زودتر از مسائل و اتفاقات AFC خبر دارند. مگر می گردد AFC یکشبه تصمیم بگیرد ظرف سه روز باشگاه های ایرانی را از میزبانی تحریم کند؟ این مسئله باید در کمیته امنیتی مطرح شده باشد. زمانی که ما در کربلا قرار بود با حریف عربستانی بازی کنیم، حتی می دانستند این ملاقات لغو شده و به کربلا نیامدند اما بی اطلاع بودیم. وقتی از ناظر پرسیدم عربستانی ها کجا هستند و چرا به ما اطلاع ندادید بازی لغو شده، به من گفت که به فدراسیون شما این مسئله را اعلام نموده بودیم.

وی در خصوص اینکه بر فرض بپذیریم خارج از ایران میزبان حریفان باشیم چه هزینه ای به باشگاه های ما تحمیل خواهد شد، عنوان نمود: فکر می کنم حدود یک میلیارد تومان هزینه بابت میزبانی یک مسابقه در کشور سوم به باشگاه های ما تحمیل گردد. در پلی آف هر تیم هزینه های خودش را پرداخت می نماید و برای سه شب هتل بین 50 تا 60 هزار دلار پرداخت خواهد شد و برای بلیت هواپیما یک کاروان 50 نفره هم رقمی در حدود 300 میلیون تومان باید داده گردد. این در حالی است که از این هزینه یک میلیارد تومان تقریباً چیزی نصیب باشگاه های ایرانی نخواهد شد.

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان با اشاره به اهمیت مسائل مالی و اسپانسرینگ در لیگ قهرمانان آسیا بیان کرد: وقتی چهار باشگاه ایرانی لیگ قهرمانان را تحریم نمایند، تبعات ناخوشایندی برای مدیران کنفدراسیون آسیا به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است فیفا هم به این مسئله ورود کند. به طور مثال می گویم اگر چهار تیم در مرحله گروهی داشته باشیم، هر تیم 6 مسابقه خواهد داشت. در واقع چهار تیم ما 24 بازی فقط در مرحله گروهی انجام می دهند. دو پلی آف هم در پیش دارند که می گردد چهار مسابقه.

وی ادامه داد: در این 28 مسابقه اسپانسرهای تبلیغات محیطی و قراردادهای حق پخش تلویزیونی که درآمد هنگفتی هم محسوب می گردد از دست می رود. به همین دلیل می گویم که اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت و کنفدراسیون آسیا از نظر مالی متضرر خواهد شد. شاید کمتر کسی به این مساله توجه نموده باشد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 131

به "مدیرعامل باشگاه فولاد: اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت، چرا سعودی ها همواره زودتر خبردار می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل باشگاه فولاد: اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت، چرا سعودی ها همواره زودتر خبردار می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید