مارمولک بریتانیایی که نه دست دارد و نه پا!

به گزارش مجله فازنما، وقتی برانگیخته می شوند گاز می گیرند، وقتی می ترسند پوست می اندازند و حتی می توانند دم خود را برای فرار از مرگ بیاندازند. در خصوص این موجودات مجذوب کننده و چگونگی افزایش شانس خود برای تماشا آنها در این گزارش بخوانید.

مارمولک بریتانیایی که نه دست دارد و نه پا!

به گزارش خبرآنلاین، اگر یک کرم آرام (Anguis fragilis) را در باغ خود ببینید، فکر می کنید مار است اما در واقع یک مارمولک بدون پا، تنها موجود بومی بریتانیا است.

کرم های آرام احتمالاً رایج ترین خزنده در بریتانیا هستند. دکتر مارک ویلکینسون، محقق موزه متخصص در خزندگان و دوزیستان، علت این امر را شرح می دهد: اگرچه مارمولک معمولی (Zootoca vivipara) احتمالاً در بریتانیا شایع تر است، کرم های آرام بیشتر در باغ ها و محوطه های پشتی رشد می نمایند و بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که به وسیله افراد بیشتری دیده شوند.

کرم های آرام بعلاوه در هنگام آشفتگی برای فرار بسیار آهسته عمل می نمایند، در حالی که مارمولک های معمولی اگر متوجه شوند کسی خیلی نزدیک شده است، خیلی سریع ناپدید می شوند.

کرم های آرام (Anguis fragilis) یکی از سه گونه مارمولک بومی انگلستان و یکی از گونه هایی هستند که به احتمال زیاد در یک باغ یا محوطه با آن روبرو می شوید.

از میان تفاوت های این مارمولک با مارها می توان گفت که این مارمولک ها پلک می زنند و این سریع ترین و ساده ترین راه برای کشف این تفاوت است چراکه مارها پلک ندارند.

از طرف دیگر این مارمولک ها زبانه بریده ای دارند. زبان مارها دوشاخه تر است و سرش از بدنش متمایز به نظر نمی رسد.

کرم های آرام معمولاً کوچک تر از مارهای بومی بریتانیا هستند. بزرگسالان تا 50 سانتی متر طول دارند. در مقایسه، مار صاف - کوچکترین مار - می تواند به 70 سانتی متر برسد. اما این گونه بسیار نادر است. مارهای چمنی بیشترین احتمال یافتن در زیستگاه های مشابه کرم های آرام را دارند و در صورت رشد کامل 90 تا 150 سانتی متر طول دارند.

نرهای کرم آرام قهوه ای مایل به خاکستری و ماده ها قهوه ای با ضلع های تیره هستند. مارهای صاف (همانطور که در اینجا نشان داده شده است) رنگ عمومی مشابهی دارند، اما فلس های آنها واضح تر به نظر می رسد و علائم آنها فرق دارد. آنها اغلب نوارهای تیره یا ردیف هایی از نقاط در پشت خود دارند و تقریباً همواره یک لکه تیره روی سر خود دارند.

مارهای چمنی دارای طرح سفید یا کرم و سیاه در انتهای سر خود هستند. مانند مارهای صاف و کرم های آرام، برای انسان بی ضرر هستند. کرم های آرام مانند مارها فلس دارند. اما در حالی که کرم های آرام احساس صافی می نمایند، بسیاری از مارها بر روی فلس های خود کیل هایی دارند که در لمس آن ها را خشن می نماید. مار صاف یک استثناست.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1602

به "مارمولک بریتانیایی که نه دست دارد و نه پا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارمولک بریتانیایی که نه دست دارد و نه پا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید