لفاظی های مداخله جویانه امارات علیه توافق هسته ای ایران

به گزارش مجله فازنما، سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن با انتقاد از کوشش برای احیای برجام گفت، اکنون آمریکا اهرم فشاری در اختیار دارد که زمان انجام این توافق وجود نداشت.

لفاظی های مداخله جویانه امارات علیه توافق هسته ای ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یوسف العطیبه سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن گفت، دولت آمریکا باید از اهرم های فشار دولت قبلی برای رسیدن به توافق بهتر با ایران استفاده کند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، العطیبه در کنفرانسی ویدئویی گفت: شما (آمریکایی ها) روی جایگاه راننده هستید تا به نقطه ای برسید که ما می توانیم درخصوص کاستی های برجام نشان دهیم.

این دیپلمات اماراتی، کاستی های برجام را مدت زمان آن، در بر نگرفتن مسائل موشکی و منطقه ای ایران و تداوم غنی سازی محدود اورانیوم توسط این کشور دانست.

العطیبه در ادامه ادعاهایش گفت: چرا آن ها باید بتوانند غنی سازی داشته باشند که نهایتاً می تواند آن ها را به برنامه نظامی برساند، در حالی که شرکا و متحدان شما برنامه هسته ای بدون غنی سازی و بدون تولید مجدد را دارند؟

این مقام اماراتی اضافه کرد: فرض کنیم که به برجام بازگشتید، چه چیزی کشورهای منطقه را از این کار منع می نماید که به سراغ آمریکا بیایند و بگویند ما هم توافقی مانند آنچه ایرانی ها به دست آوردند می خواهیم؟

العطیبه مدعی شد: اولویت ها مهم هستند. شما امروز اهرم فشاری دارید که سال 2015 نداشتید، منطقه عوض شده است و تحرکات تغییر نموده اند.

پیش تر نیز یک مقام عربستان سعودی به رویترز گفته بود، هرگونه احیای برجام باید نقطه آغازی برای دخیل کردن کشورهای منطقه در گفت وگوهای بعدی باشد.

از سوی دیگر نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه (دیروز) بر ضرورت مشارکت کشورهای عضو این شورا در مذاکرات برجام تأکید کرد.

تکرار لفاظی های اماراتی ها و سعودی ها در حالی صورت می گیرد که نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و نماینده اتحادیه اروپا از ساعت پانزده امروز (پنجشنبه) در گراند هتل شهر وین پایتخت اتریش آغاز شده است.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پیش از آغاز این نشست گفت: ظرف دو روز گذشته رایزنی های فشرده ای را با هیأت های مختلف داشتیم. امروز مجددا کار را به شکل رسمی تر آغاز می کنیم. امیدواریم کارگروه ها در اسرع وقت تشکیل جلسه بدهند و فرایند را طی کنیم. بارها گفتیم ما به هیچ وجه دنبال مذاکرات فرسایشی و مذاکراتی که فقط زمانبر و هدفش مذاکره برای مذاکره باشد، نیستیم. این را امروز به روشنی خواهیم گفت و در همین جهت هم حرکت خواهیم کرد.اگر مذاکرات به سمت سازنده ای که انتظار داریم پیش برود طبیعتا ادامه می یابد وگرنه متوقف خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 997

به "لفاظی های مداخله جویانه امارات علیه توافق هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لفاظی های مداخله جویانه امارات علیه توافق هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید