غار نیاسر کاشان؛ جاذبه ای مخوف اما دیدنی

به گزارش مجله فازنما، غار نیاسر کاشان در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا و در نزدیکی کاشان قرار داشته و باعث شده اند که این منطقه بسیار رمزآلود شود. در مقاله غار نیاسر کجاست ما را همراهی کنید تا شما را از زیبایی ها و اسرار غار نیاسر در کاشان آشنا کنیم.

غار نیاسر کاشان؛ جاذبه ای مخوف اما دیدنی

فهرست مطالب

غارهایی دست ساز با هویتی مبهمقسمتهای دیدنیاطلاعات تکمیلی

غارهایی دست ساز با هویتی مبهم

هدف از ساخت غار نیاسر در کاشان همچنان برای پژوهشگران مبهم است. بیشتر مدارک کشف شده نشان می دهند که هدف از ساخت این غارها فعالیتهای مذهبی بوده است تا کاربری مسکونی یا نظامی. برخی از چیزهایی که نشان دهنده این هستند که این غارها برای اهداف مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته اند، محلهای نشستن و این نکته هست که غار نیاسر کاشان تنها 400 متر از آتشکده نیاسر فاصله دارد. برخی از دست ساخته هایی که در این غارها پیدا شده اند، عبارتند از کوزه های مربوط به دوران ساسانی و پارت ها، سکه هایی متعلق به سلجوقیان و ایلخانان، مجسمه ای از سر یک قوچ و سنگهای آسیاب.

بیشتر بخوانیدآشنایی کامل با آتشکده نیاسر در کاشان

براساس مقاله غار نیاسر کجاست، باید بدانید که باستان شناسان معتقدند که این غارها حدود 2000 سال پیش و در زمان پارتها کنده شده اند، علیرغم اینکه برخی از چیزهایی که در آنها پیدا شده، مربوط به عصر ساسانیان و سلجوقیان هستند. قسمتهای عمده ای از سازه این غارها دست نخورده باقی مانده و ورودیشان بسیار وسیع است. جالب هست بدانید که یک ورودی بسیار بزرگ وجود داشته که با زمین لرزه ای در سال 1980 از بین رفته و برخی آثار زمین لرزه هنوز هم دیده می شوند.

قسمتهای دیدنی

طول و عمق این غار مجموعا چیزی حدود 950 متر و 60 متر بوده و با دقت بسیار بالایی طراحی و مهندسی شده اند. در عمق غارها، راههایی تونل مانند برای اتصال قسمتهای مختلف طراحی شده و به راهروهای متعددی نیز می رسند. علاوه بر پیچیدگی در طراحی غارهای نیاسر، جهتهای شیبدار آنها نیز که راه باران را مسدود کرده و از وقوع سیل جلوگیری می کنند، قابل توجه هستند .علاوه بر اینها، دریچه های هوایی است که به دقت در این غارها کنده شده تا کار تهویه هوا را انجام دهند.

درون این تونلها بازدیدکنندگان با دوراهی و سه راهی هایی روبه رو می شوند که تنها یکی از آنها به انتهای تونل می رسد و بقیه راهها افراد را به بیراهه می برند. یک قسمت بسیار جالب از معماری این غارها، نشیمن گاه های کوچکی بوده که در کنار چاه ها وجود دارند. آیا اینها برای بازدیدکنندگان ساخته شده اند؟ خاتمه، وقتی یک بازدیدکننده به انتهای یک تونل می خزد، با فضایی روبه رو می شود که در آن، فاصله بین زمین و سقف بیشتر است. در اینجا، بازدیدکنندگان سنگ آسیاب گردی را می بینند.

اطلاعات تکمیلی

ساعات بازدید و غواصی در غار برای بازدیدکنندگان یکشنبه و دوشنبه ساعت 8 صبح تا 18 است. نگران سفر ماجراجویانه خود نباشید. گشت و گذار در این غارها به تجهیزات ویژه ای نیاز ندارد. عمیق ترین غارها 9 متر عمق دارند و در تمام طول جهت، دستگیره ها و نردبانهای آهنی قرار داده شده اند. بسیار مهم است که بدانید جهتهای این غارها ارتفاعی حدود 90 سانتیمتر و عرضی برابر با 60 سانتیمتر دارند؛ به خاطر اینکه برای رفتن باید در بسیاری از جاهای تنگ دولا شوید. ما این غارها را به افرادی که ترس از جاهای تنگ و تاریک داشته یا مشکل فیزیکی دارند، توصیه نمی کنیم. خوشبختانه، در غارهای نیاسر تهویه بسیار مناسب و اکسیژن فراوانی وجود دارد.

در ادامه بخوانیدکاشان گردی | راهنمای جامع جاذبه های گردشگری کاشان برای سفر به کاشانمنبع: همگردی
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 721

به "غار نیاسر کاشان؛ جاذبه ای مخوف اما دیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار نیاسر کاشان؛ جاذبه ای مخوف اما دیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید