عکس ، برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش !

به گزارش مجله فازنما، ایسنا نوشت: دانشمندان چینی از فناوری سلول های بنیادی برای رشد شاخ در موش ها استفاده کردند. این پیشرفت می تواند روزی امکان رشد اندام های از دست رفته در انسان را فراهم کند.

عکس ، برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش !

دانشمندان چینی با پیوند سلول های بنیادی از گوزن به موش پیروز به رشد ساختارهای شاخ مانند بر روی پیشانی آنها شدند. شاخ های گوزن هر سال می ریزد و دوباره رشد می نماید، در طول بهار، طول آنها با سرعت حدود یک اینچ(2.54 سانتی متر) در روز افزایش می یابد.

محققان دانشگاه پلی تکنیک شمال غربی در شیان، چین، در مطالعه تازه خود، سلول های مسئول این رشد مجدد شاخ را شناسایی کردند. تنها 45 روز پس از پیوند این سلول ها بر روی پیشانی موش های آزمایشگاهی بدون مو، آنها آغاز به رشد کردند.

این تیم امیدوارند که این روش روزی برای یاری به ترمیم استخوان ها یا غضروف در انسان یا حتی رشد دوباره اندام های از دست رفته استفاده گردد. شاخ گوزن تنها عضو بدن پستانداران است که هر ساله بازسازی می گردد و یکی از سریع ترین رشدهای بافت زنده را در طبیعت دارد.

پس از از دست رفتن یک عضو، جمعیتی از سلول ها به نام بلاستما(blastema) به وجود می آیند که در نهایت می توانند به سلول هایی تبدیل شوند که رشد دوباره آن اندام را ممکن می نمایند. گوزن دارای سلول های بلاستما است که بافت و استخوان شاخ را پس از ریزش بازسازی می نماید.

در سال 2020، گروه دیگری از دانشمندان دریافتند که می توان با قرار دادن تکه ای از بافت شاخ گوزن زیر پوست پیشانی موش ها، شاخ را روی سر آنها رشد داد.

اما در این مطالعه تازه که در مجله ساینس(Science) منتشر شده است، محققان می خواستند سلول های بلاستمای خاصی را که مسئول بازسازی شاخ هستند، شناسایی نمایند.

آن ها از توالی یابی آران ای(RNA) برای مطالعه 75 هزار سلول گوزن سیکا در بافت داخل و نزدیک شاخ آنها استفاده کردند. با انجام این روش بر روی سلول ها قبل، در حین و بعد از ریختن شاخ های حیوانات، آن ها توانستند دقیقا کشف نمایند که کدام یک سلول ها آغاز نماینده رشد مجدد هستند. نتایج نشان داد که 10 روز قبل از ریختن شاخ ها، سلول های بنیادی در ساقه شاخ به فراوانی یافت می شوند. تا پنج روز پس از ریزش، این سلول ها یک زیرگروه جداگانه از سلول های بنیادی فراوری کردند که محققان آن را سلول های پیش ساز بلاستما شاخ ABPCs نامیدند و 10 روز پس از ریزش، ABPC ها آغاز به تبدیل شدن به غضروف و استخوان کردند.

پس از کشف سلول های مسئول رشد مجدد شاخ در گوزن، محققان این سلول ها را در ظروف آزمایشگاهی کشت دادند. پنج روز بعد، آنها سلول ها را به فضایی بین گوش های موش پیوند زدند و این سلول ها در عرض 45 روز به ساختارهای شاخ مانند با غضروف و استخوان تبدیل شدند.

در حالی که نتایج در مراحل اولیه هستند، محققان معتقدند این یافته ها می تواند پیامدهای مهمی برای انسان داشته باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اسفند 1401 بروزرسانی: 23 اسفند 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1623

به "عکس ، برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید