ساده ترین راه چاره برای پاکیزه کردن هوا از ویروس کرونا

به گزارش مجله فازنما، محققان آمریکایی می گویند پاکیزه کردن هوا از کووید 19 به اندازه ضدعفونی کردن سطوح اهمیت دارد.

ساده ترین راه چاره برای پاکیزه کردن هوا از ویروس کرونا

به گزارش خبرنگار ، با شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، مقامات بهداشتی تاکید دارند مردم در اماکن عمومی فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند. تحقیقات نشان می دهد ویروس کرونا می تواند تا چند متر در هوا منتقل شود، از این رو استفاده از ماسک یک راهکار مناسب برای کنترل شیوع ویروس است. با این حال، در محیط های بسته به دلیل نبود جریان هوای تازه، کنترل انتقال ویروس به یک چالش تبدیل شده است. متخصصان راهکار های ساده ای برای پاک کردن هوای محیط های بسته از ویروس کرونا ارائه می دهند.

شلی میلر، مهندس محیط زیست در دانشگاه کلرادو آمریکا در این باره می گوید: در مبارزه با ویروس های معلق در هوا، یک مشکل بزرگ مهندسی وجود دارد. بسیاری از خانه ها فاقد سیستم تهویه مناسب برای استفاده در ایام شیوع ویروس کرونا هستند.

اکنون شاهد آن هستیم که همه درباره تمیزی سطوح و خطر انتقال کووید 19 از اجسام آلوده سخن می گویند، اما کمتر می شنویم که کسی درباره سیستم تهویه مناسب و هوای عاری از ویروس حرفی بزند. برای مثال، کمتر می شنویم که یک رستوران یا مرکز خرید برای بازگشایی مجدد سیستم تهویه خود را ارتقا داده باشد و تنها شاهد آن هستیم که در مراکز عمومی بر ضدعفونی کردن محیط و سطوح تاکید دارند.

داشتن سیستم تهویه مناسب به مراکز تفریحی و مدارس نباید خلاصه شود. برای مثال، دانشگاه سان فرانسیسکوی ایالت کالیفرنیای آمریکا در گزارشی گفت زندان ایالتی سن کوئنتین از سیستم تهویه بسیار ضعیفی برخوردار بوده و هم اینک شاهد شیوع وحشتناک ویروس کرونا است. تا به امروز 2 هزار و 200 زندانی در این مکان به کووید 19 مبتلا شده اند.

ما باید به کنترل شیوع ویروس کرونا در مکان های بسته و تمیزی هوا اهتمام داشته باشیم. اما این کار را چگونه باید انجام دهیم؟

در گام نخست باید میزان ویروس های موجود در هوا را کاهش دهیم. همه ما می دانیم که برای تمیز کردن سطوح باید از الکل 60 درصد و یا مواد ضدعفونی کننده استفاده کنیم. با این حال، تمیز کردن هوا به این سادگی نیست. شما نمی توانید تنها با اسپری کردن مواد شیمیایی در هوا انتظار نابودی ویروس را داشته باشید.

لینسی مار، یکی از متخصصان بهداشتی در این باره می گوید: پاکیزه کردن هوا به اندازه پاکیزگی سطوح اهمیت دارد، اما شما این کار را باید با روشی متفاوت انجام دهید. ما در محیط تنفس می کنیم و اگر برای نابودی ویروس ها در هوا از مواد شیمیایی استفاده کنیم، این مواد برای سلامت مان نیز مضر خواهند بود.

از سوی دیگر، در تمیز کردن هوا با چالش های متعددی روبرو هستیم. بزرگترین چالش این است که ذرات معلق و ویروس ها در هوا به طور پیوسته جا به جا می شوند. اگر شما یک بخش از هوای محیط را پاک کنید، ذرات آلوده در هوا می توانند به راحتی به آن محیط منتقل شوند. از این رو باید فرآیند پاکیزه کردن هوا به طور پیوسته انجام شود.

در گام نخست باید منبع آلوده کننده هوا در محیط را شناسایی و محدود کرد. از این رو، افراد مبتلا به ویروس کرونا در یک خانه باید از محیط سایر اعضا جدا باشند و حدالمقدور در یک اتاق مجزا قرنطینه شوند. همچنین در یک مکان عمومی وقتی همه از ماسک استفاده کنند، شیوع ویروس در هوا کاهش می یابد.

براساس مطالعات حرکت شناسی ویروس، مشخص شده است ویروس کرونا می تواند به راحتی در مکان بسته حرکت کند و این موضوع در زمانی که افراد نزدیک به هم قرار دارند امکان شیوع کووید 19 را بیشتر خواهد کرد.

شواهد نشان می دهد زمانی که سیستم تهویه در یک مکان ضعیف باشد ویروس می تواند برای بیش از 10 دقیقه در هوا شناور باقی بماند. در این حالت، سیستم تهویه مناسب می تواند شانس انتشار ویروس کرونا در محیط بسته را به شدت کاهش دهد.

الونر موری، استاد اپیدمولوژی دانشگاه بوستون آمریکا در این باره گفت: سیستم تهویه مناسب می تواند شیوع ویروس کرونا در محیط های بسته را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما تهویه نمی تواند به اندازه عدم تجمع در محیط بسته موثر باشد. بهتر است به طور کلی از هر گونه تجمع بیش از حد در مکان های بسته اجتناب کرد.

بهترین راهکار برای پاکیزه کردن هوای مکان های بسته این است که به طور پیوسته هوای محیط بیرون و هوای داخل با یکدیگر جا به جا شوند. این اقدام می تواند با کار هایی ساده همانند باز کردن در و پنجره ها صورت گیرد. اطمینان حاصل کنید در هر ساعت به میزان کافی هوای داخل با هوای بیرون جابه جا شود. باید در هر ساعت دست کم یک بار این کار را انجام داد.

با انجام تهویه مناسب در مکان های بسته، از تراکم ویروس کاسته می شود. با این حال، دانشمندان دانشگاه کلمبیا در آمریکا می گویند ما هنوز نمی دانیم چه میزان از تراکم ویروس در هوای مکان های بسته برای انسان خطرناک است. از این رو، هنوز هیچ سیستم تهویه ای را نمی توان در این باره کاملاً ایمن دانست. با این وجود، شش بار تصفیه کامل هوای داخل (یک بار در هر 10 دقیقه) به عنوان پایه ای برای پاکیزه کردن هوا از ویروس در نظر گرفته می شود.

محققان می گویند تهویه مناسب، باز کردن مستمر در و پنجره ها و جابه جایی هوای داخل با هوای بیرون، از راهکار های ساده ای است که می تواند میزان شیوع ویروس کرونا در محیط های بسته را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 578

به "ساده ترین راه چاره برای پاکیزه کردن هوا از ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده ترین راه چاره برای پاکیزه کردن هوا از ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید