زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ به تنگه هرمز می فرایند ، آغاز مراحل اصلی رزمایش مهم ذوالفقار99 ارتش

به گزارش مجله فازنما، امیر دریادار سیاری گفت: مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران از امروز آغاز می شود و به مدت سه روز ادامه دارد.

زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ به تنگه هرمز می فرایند ، آغاز مراحل اصلی رزمایش مهم ذوالفقار99 ارتش

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: مراحل اصلی این رزمایش با حضور یگان هایی از نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی پدافند و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه ای به وسعت دومیلیون کیلومترمربع در محدوده آب های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10 درجه شمالی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این رزمایش در سه مرحله اشراف اطلاعاتی، تاکتیکی و نمایش قدرت اجرا می شود، افزود: شناورهای سطحی، زیرسطحی، پروازی و بخشی از تجهیزات و تسلیحات موجود در سازمان رزم ارتش در این رزمایش حضور دارند که از مهمترین آنها حضور قدرتمند زیردریایی بومی فاتح است.

امیر دریادار سیاری با بیان اینکه این رزمایش بزرگ، گوشه هایی از اقتدار و آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برای رویارویی در یک عرصه واقعی به نمایش خواهد گذاشت، عنوان کرد: ارتقای آمادگی و توان رزمی حوزه های دریایی، هوایی پدافند و زمینی در اجرای رزمایش مشترک و مقابله با تهدیدات فرامنطقه ای با تمرین طرح های عملیاتی و اطمینان از کفایت آنها در مقابله کوبنده با هرگونه تجاوز احتمالی از جمله اهدافی است که در این رزمایش دنبال می شود.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش تمرین عملیات هلی برن، و هجومی آب خاکی را برای تصرف سواحل مورد نظر و مقابله قاطع با متخاصم را از دیگر تمرینات پیش بینی شده در این رزمایش برشمرد.

امیر سیاری با ابراز اینکه همزمان تمرینات آفندی و پدافندی و جمع آوری اطلاعات الکترونیکی با بهره برداری از سامانه های استقراری، تاکتیکی و شناوری اجرا می شود، گفت: در این رزمایش پهپاد ایرانی و دوربرد سیمرغ علاوه بر مأموریت گشت و شناسایی، در عملیات رزمی و تهاجمی علیه شناورهای دشمن شرکت خواهد کرد و با بمب های هوشمند و نقطه زن، شناورهای دشمن را مورد اصابت قرار خواهد داد.

وی همچنین گفت: این رزمایش با فرماندهی قرارگاه ذوالفقار ارتش انجام خواهد شد و ناظران قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا(ص) در تمامی مراحل رزمایش حضور خواهند داشت و بر چگونگی اجرای سناریوهای عملیاتی آن نظارت خواهند کرد.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش، کنترل و تأمین امنیت منطقه و آب راه های بین المللی را از جمله اهداف رزمایش ذوالفقار99 عنوان و افزود: امنیت منطقه غرب آسیا و آب راه های حیاتی و راهبردی آن در گروی بومی سازی امنیت با مشارکت سازنده همه کشورهای منطقه و ممانعت از تسلط و حضور بیگانگان و نیروهای فرامنطقه ای در آب های منطقه است که جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه گذشته، همواره با تکیه بر توان داخلی و استفاده از نیروهای مؤمن، متعهد و جوان در پی تحقق این مهم بوده است.

امیر سیاری با اشاره به شعار رزمایش امنیت پایدار در سایه اقتدار دفاعی گفت: دشمنان جمهوری اسلامی باید بدانند که در صورت بروز هرگونه خطای راهبردی از سوی آنها، جغرافیای نبرد و صحنه پاسخگویی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات آنها، منحصر به منطقه غرب آسیا نخواهد بود و با صحنه ای وسیع از نبرد روبرو خواهند شد.

وی یکی از ویژگی های این رزمایش را انتقال تجارب به دست آمده به نسل جوان و واگذاری مسئولیت های فرماندهی در بخش ها و مراحل مختلف رزمایش به جوانان عنوان کرد و گفت: حفظ تمامیت ارضی در برابر تهدیدات و تأمین امنیت پایدار، در کشور در همه شرایط حتی در شرایط بروز کرونا ضرورتی اجتناب ناپذیر است و ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح باید با همین رویکرد آمادگی لازم برای مقابله با تهدیدات را در شرایط مختلف داشته باشند که یکی از مصادیق حفظ آمادگی برگزاری رزمایش و تمرینات رزمی برنامه ریزی شده است.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش در پایان با تقدیر از نقش پررنگ مردم در تأمین امنیت کشور، گفت: پیش بینی های لازم برای اقدامات مردم یاری در منطقه عمومی رزمایش صورت گرفته است و به طور ویژه خدمات درمانی توسط سامانه های بهداشت و درمان ارتش جمهوری اسلامی ایران ارائه خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 614

به "زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ به تنگه هرمز می فرایند ، آغاز مراحل اصلی رزمایش مهم ذوالفقار99 ارتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ به تنگه هرمز می فرایند ، آغاز مراحل اصلی رزمایش مهم ذوالفقار99 ارتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید