تور چین ارزان: رایانه کوانتومی نو چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از گوگل است

به گزارش مجله فازنما، چین ادعا می نماید کامپیوتر کوانتومی نو چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از رایانه کوانتومی گوگل و سریع ترین رایانه کوانتومی دنیا است.

تور چین ارزان: رایانه کوانتومی نو چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از گوگل است

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، به نظر می رسد رقابت توسعه رایانه های کوانتومی بین ایالات متحده و چین در حال افزایش است.

فیزیکدانان در چین ادعا می نمایند که دو رایانه کوانتومی با سرعت عملکردی بالایی ساخته اند که از رقبای خود در ایالات متحده پیشی می گیرد و از فوتون های نور برای به دست آوردن نتایج بی سابقه ای استفاده می نمایند. این مطالعات در مجلات داوری همتای Physical Review Letters و Science Bulletin منتشر شده اند.

چین قبلاً در توانایی های فناورانه خود اغراق نموده است، اما این اغراق ها معمولاً به فناوری های دفاعی برمی شود. یعنی این که این ادعای نو می تواند واقعی باشد.

یکی از این ابررایانه های نو که جیوژانگ 2(Jiuzhang 2) نام دارد، می تواند در یک میلی ثانیه معادله ای را محاسبه کند که سریع ترین رایانه معمولی دنیا برای انجام آن 30 تریلیون سال زمان احتیاج دارد. این پیشرفت در مصاحبه ای با تیم تحقیقاتی چینی که روز سه شنبه از شبکه دولتی چین پخش شد، فاش شد.

پان جیانوی محقق ارشد این مطالعات، گفت که ابررایانه دیگر به نام زوچونگژی 2(Zuchongzhi 2) یک رایانه کوانتومی ابررسانای قابل برنامه ریزی 66 کیوبیتی است و 10 میلیون برابر سریع تر از رایانه کوانتومی 55 کیوبیتی گوگل موسوم به سیکامور(Sycamore) است که آن را تبدیل به سریع ترین ماشین در دنیا می نماید و اولین ماشینی است که طی دو سال گذشته گوگل را شکست داده است.

زوچونگژی 2 نسخه بهبودیافته دستگاه قبلی است که سه ماه پیش تکمیل شد. جیوژانگ 2 اما یک رایانه کوانتومی فرق دارد که با نور کار می نماید و کاربردهای کمتری دارد، اما می تواند با سرعت های دیوانه وار 100 هزار میلیارد (عدد یک با 23 صفر جلوی آن) بار سریع تر از بزرگترین رایانه های معمولی امروزی کار کند..

در حالی که ویژگی های این رایانه های نو حکایت از انقلاب در محاسبات و رایانش دارد، به این زودی ها وارد بازار نخواهند شد. این دو ماشین فقط می توانند در محیط های بکر و فقط برای کارهای بسیار خاص کار نمایند و البته حتی با مراقبت های ویژه، آنها هنوز هم خطاهای زیادی مرتکب می شوند.

پروفسور پان از دانشگاه علم و فناوری چین می گوید: در مرحله بعدی امیدواریم با چهار تا پنج سال کار سخت به تصحیح خطاهای کوانتومی دست یابیم.

رایانه های کوانتومی چین می توانند پیشرفت های نسل بعدی دهه های آینده را تامین نمایند.

پان اضافه کرد: بر اساس فناوری تصحیح خطای کوانتومی، ما می توانیم استفاده از رایانه های کوانتومی اختصاصی یا شبیه سازهای کوانتومی را برای حل بعضی از مهم ترین سؤالات علمی آنالیز کنیم. مدارهای زوچونگژی 2 باید تا دمای بسیار پایین خنک شوند تا عملکرد بهینه را برای یک کار پیچیده ممکن کند.

کاربردهای این ماشین شامل محاسبه جهش های ژنی، پیش بینی قیمت سهام، جریان هوا در پرواز مافوق صوت و ایجاد مواد نو است. با توجه به اهمیت روزافزون این فرآیندها با افزایش سرعت انقلاب صنعتی چهارم، اغراق نیست اگر بگوییم که رایانه های کوانتومی در عملنمودهای کلیدی اجتماعی، از تحقیقات دفاعی گرفته تا پیشرفت های علمی و نسل بعدی اقتصاد، نقش محوری خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1271

به "تور چین ارزان: رایانه کوانتومی نو چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از گوگل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور چین ارزان: رایانه کوانتومی نو چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از گوگل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید