راهنمای خرید رادیاتور و نکات مهم مربوط به آن

به گزارش مجله فازنما، راهنمای خرید رادیاتور موضوعی است که در مطلب پیش رو به آن خواهیم پرداخت. استفاده از رادیاتور یکی از مرسوم ترین و معمول ترین روش هایی است که به منظور تامین گرمایش ساختمان ها و تاسیسات به کار گرفته می گردد. از همین رو برای انتخاب درست به راهنمای خرید رادیاتور احتیاج خواهیم داشت. نکاتی که باید به طور کامل مد نظر قرار گیرد.

راهنمای خرید رادیاتور و نکات مهم مربوط به آن

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - خرید رادیاتور نکات متعدد و گوناگونی را در بر می گیرد که باید به آنها توجه ویژه ای داشت. رادیورها وسایل مختص به گرمایش هستند که آب داغ در دل آنها جریان دارد. دمای بالای آب درون رادیاتور موجب گرم شدن هوای پیرامون آن می شود. این هوای گرم به تدریج به سمت بالا حرکت نموده و جای خود را به هوای سرد می دهد. این فرایند مدام تکرار می شود تا هوای محیطی که رادیاتور در آن نصب شده است از دمای معین و قابل قبولی برخوردار شود. به این ترتیب می توان رادیاتور را یک شی واسطه لقب داد. واسطه ای که گرمای آب و دمای بالای آن را به هوای محیط که از درجه پایین تری نسبت به آن برخوردار است منتقل می نماید.

دمای بالای آبی که در رادیاتور جریان دارد و به طور معمول حول و حوش 80 درجه سانتیگراد است توسط یک منبع گرما تامین می شود. از آن جایی که منبع گرمای ژنراتورها انواع و اقسام گوناگونی دارد، در بحث راهنمای خرید رادیاتور باید نوع منبع گرما را به طور دقیق معین کرد. به این معنی که شما باید با توجه به مساحت محیطی که قصد تامین گرمای آن را دارید اقدام به انتخاب و خرید رادیاتور مناسب نمایید.

به طور کل هنگام خرید رادیاتور همیشه روی این نکته تاکید می شود که ابتدا باید منبع فراوری نماینده گرما را معین کرد و سپس با توجه به کم و کیف آن اقدام به انتخاب رادیاتور مناسب نمود. البته پیش از پرداختن به انواع گوناگون منبع گرما بهتر است اقسام مختلف رادیاتور را مورد آنالیز قرار دهیم.

راهنمای خرید رادیاتور و انواع آن

بیشتر رادیاتورهای موجود در ایران را با توجه به شکل و شمایل آنها می توان به سه دسته ی پره ای، تخت و لوله ای تقسیم کرد. البته رادیاتورهای تخت بیشتر با نام پنلی شناخته می شوند. علاوه بر شکل ظاهری می توان رادیاتورها را با توجه به جنس آنها نیز از یکدیگر تفکیک کرد. معمولا رادیاتورهای موجود در ایران از نوع آلومینیومی و فولادی هستند. البته گاهی از فلز چدن نیز در ساخت بعضی از گونه های آنها استفاده می شود. هرچند که باید گفت تعداد رادیاتورهای چدنی در حال حاضر بسیار اندک است و به دلیل پایین بودن میزان کارایی و قدرت گرمایش آنها، این قبیل رادیاتورها دیگر به صورت گسترده فراوری نمی شوند.

بد نیست بدانید که رادیاتورهای فولادی به طور عمده نوع پنلی را شامل می شوند. البته رادیاتورهای قرنیزی، شیشه ای و حتی سنگی نیز در کشور ما یافت می شوند که از جنبه تزیینی بیشتری نسبت به سایر مدل های موجود برخوردارند. در میان مواردی که از آنها نام برده شد، رادیاتور پره ای در کشور ما نوع رایج تری به شمار می رود. پس از آن نیز رادیاتور تخت یا پنلی واقع شده است.

راهنمای خرید رادیاتور پره ای

رادیاتورهای پره ای به طور معمول از جنس آلومینییوم ساخته می شوند. جنس این رادیاتورها موجب می شود که در برابر رسوب، زنگ زدگی، خوردگی و استهلاک از مقاومت بیشتری برخوردار گردند. یکی از نکاتی که هنگام خرید رادیاتور پره ای باید به آن توجه داشت، تعداد بخش ها یا پره های موجود در این رادیاتور است. مسلما هر چقدر که این تعداد بیشتر باشد قدرت گرمایش رادیاتور نیز به همان نسبت بالاتر می رود.

به طور عمده رادیاتورهای پره ای موجود در ایران در سه نوع پنج پره ای، هفت پره ای و ده پره ای یافت می شوند. البته می توان در صورت لزوم بر تعداد این پره ها اضافه کرد و قدرت گرمایش رادیاتور را توسط آن بهبود بخشید. در واقع هر کدام از این بخش ها یا پره ها میزان حرارت معین و معینی را فراوری می نماید. به این ترتیب با توجه به مساحت محیطی که قرار است رادیاتور در آن نصب شود، تعداد پره های معینی با یکدیگر ترکیب می شود تا بتواند حرارت مورد نظر برای آن محیط را تامین نماید.

رادیاتور پره ای معمولا در اندازه ها شش سانیمتری، هفت سانتیمتری، هشت سانتیمتری و نه سانتمتری موجود است. مسلما یک رادیاتور پره ای نه سانیمتری از قدرت گرمایش بیشتری نسبت به یک رادیاتور پره ای شش سانتیمتری برخوردار است.

اگر هر کدام از پره های رادیاتور خراب شود یا دچار مشکل شود می توان آن را به راحتی تعویض نمود. همچنین با توجه به جنس آلومینیومی رادیاتور پره ای، این گونه از رادیاتور مقاومت بالایی در برابر رطوبت از خود نشان می دهد. بنابراین رادیاتورهای پره ای در مکان های مرطوبی نظیر حمام خانه ها کیفیت و عملکرد بسیار مناسبی را به نمایش می گذارند. در مجموع رادیاتورهای پره ای از دیرباز در کشور ما مورد استفاده قرار می گرفته اند و در طول این سال ها تنها شکل و شمایل ظاهری آنها تغییر یافته است.

راهنمای خرید رادیاتور پنلی

پس از رادیاتور پره ای به رادیاتورهای نوع پنلی می رسیم. همان گونه که عنوان شد جنس این نوع رادیاتور از فولاد است. معمولا از رادیاتورهای پنلی به علت شکل ظاهری خاصی که دارند به منظور زیباسازی منازل استفاده می شود. رادیاتور پنلی با پیوستن بخش های مجزای آن به یکدیگر شکل می گیرد. البته این بخش ها در نهایت یک کل واحد را تشکیل می دهد. این بخش ها در اندازه های مختلفی ساخته می شود و از اندازه چهل تا دویست سانتیمتری را در بر می گیرد. مسلما به منظور استفاده معمولی در منازل عادی پنل های کوچک تر این رادیاتورها به کار گرفته می شود.

جنس فولادی رادیاتورهای پنلی موجب می شود که نسبت به رادیاتورهای آلومینیومی از بازده گرمایشی پایین تری برخوردار گردند. البته استفاده از سیستم کنوکتور در رادیاتورهای پنلی بخشی از این کاستی را جبران می نماید و حتی گاه موجب می شود که میزان بازدهی کلی رادیاتورهای پنلی نسبت به رادیاتورهای آلومینیومی افزایش یابد. افزون بر آن رادیاتورهای فولادی نسبت به همتایان آلومینیومی خود استعداد بیشتری برای جذب رسوب دارند. از همین رو میزان استهلاک آنها نیز بالاتر است. علاوه بر آن برخلاف رادیاتورهای پره ای که دارای پره های قابل تعویض هستند، اگر مسئله ای برای بخشی از رادیاتور پنلی به وجود بیاید باید کل پنل آن تعویض شود.

البته با توجه به میزان حرارت کمتری که روی سطح رادیاتورهای پنلی وجود دارد، میزان استهلاک ظاهری آنها نسبت به رادیاتورهای پره ای کمتر است. شاید یکی دیگر از ویژگی های مثبت رادیاتورهای پنلی، سوای معینات ظاهری آنها، قیمتشان باشد که کمتر از رادیاتورهای پره ای است.

در مجموع اگر بخواهیم نکات مثبت رادیاتور پنلی را برشماریم می توان به مواردی نظیر گنجایش حرارتی نسبتا مناسب، مصرف کمتر میزان انرژی، بهینه بودن نوع عملکرد سیستم گرمایشی، پایین بودن گنجایش آب گیری، و عدم احتیاج به هواگیری مکرر اشاره نمود.

به این ترتیب در بحث راهنمای خرید رادیاتور باید معیارهای فرد خریدار به طور کامل معین باشد. به این معنی که آیا شما بیشتر به زیبایی یک رادیاتور اهمیت می دهید یا این که میزان بازدهی و قدرت گرمایش آن برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ با پاسخ به این پرسش می توان به انتخاب بهتری دست یافت. البته همان گونه که در ابتدای متن به آن اشاره شد، نوع منبع گرما اولویت اصلی و ابتدایی را به خود اختصاص می دهد.

انواع منبع گرما

به طور عمده می توان به دو نوع منبع گرما برای تامین حرارت آب موجود در رادیاتور اشاره نمود. نوع نخست موتور خانه مرکزی است که در آن از وجود محفظه ای دیگ مانند برای گرم کردن آب استفاده می شود. نوع دوم نیز پکیج شوفاژ دیواری است که طی سال های اخیر استفاده از آن در منازل مسکونی بیش از پیش رواج یافته است.

اگر قصد دارید در منزل یا هر مکان دیگری از وجود موتورخانه مرکزی برای تامین حرارت سیستم گرمایشی بهره بگیرید، بهتر است از رادیاتورهای پره ای برای تکمیل آن استفاده نمایید. چرا که موتورخانه مرکزی به دلیل میزان تبخیر بالای آب از قابلیت بیشتری برای رسوب سازی برخوردار است. بنابراین از آن جایی که رادیاتورهای پنلی بیش از رادیاتورهای پره ای مستعد جذب رسوب هستند، بهتر است همراه با موتورخانه مرکزی مورد استفاده قرار نگیرند.

از سوی دیگر نظیر همین عدم سازش را می توان میان رادیاتورهای پره ای و پکیج شوفاژ دیواری مشاهده کرد. با توجه به این نکته که ساختار داخلی پکیج ها درصد بالایی از فلز مس را در دل خود جای داده است، امکان سازش چندانی میان آنها با جنس آلومینیوم رادیاتورهای پره ای وجود ندارد. به طور کل واکنش شکل گرفته میان این دو فلز مشکلاتی نظیر خوردگی، هوازدگی و امکان اشتعال پکیج را به همراه خواهد داشت.

با توجه به نکاتی که به آنها اشاره شد، در بحث راهنمای خرید رادیاتور می توان به این نتیجه رسید که در صورت بهره مندی از سیستم موتورخانه مرکزی بهتر است از وجود رادیاتور پره ای استفاده کرد. در کنار آن اگر قصد استفاده از پکیج شوفاژ دیواری را به عنوان منبع اصلی فراوری گرما دارید، بهتر است از رادیاتورهای پنلی که سازگاری بیشتری با آن دارند بهره بگیرید.

از جمله دلایلی که این روزها موجب افزایش پکیج شوفاژ دیواری در منازل شده است می توان استعداد ناچیز این نوع خاص از منبع فراوری گرما برای فراوری رسوب را برشمرد. برخلاف سیستم موتورخانه مرکزی که هر بار مقادیر فراوانی آب را تبخیر نموده و بخشی از آن را به رسوب تبدیل می نماید، در پکیج شوفاژ دیواری چنین موردی را شاهد نیستیم. در واقع پکیج ها به علت بسته بودن ساختار گردش آب در آنها تنها یک بار آب گیری می شوند و در طول زمان طولانی احتیاجی به آب گیری مجدد نخواهند داشت. به این ترتیب میزان رسوب در آنها بسیار پایین تر از موتورخانه مرکزی خواهد بود.

راهنمای خرید رادیاتور و نصب آن

حال که با نکات مهم مربوط به چگونگی انتخاب رادیاتور و منبع فراوری گرمای مناسب برای هماهنگی با آن آشنا شدیم بد نیست نگاهی هم به محل مناسب برای نصب رادیاتور بیاندازیم. در بحث راهنمای خرید رادیاتور و نصب آن همیشه باید به میزان اتلاف گرما توجه ویژه ای داشت. در واقع رادیاتورها باید در مکان هایی نصب شوند که کمترین میزان اتلاف گرما را به همراه بیاورند.

همیشه بخشی از حرارت موجود در یک محیط سربسته به وسیله روزنه ها یا درزهای موجود در آن به هدر می رود. این درزها ممکن است در کناره پنجره ها باشد یا به وسیله سقف، جداره دیوارها و روزنه های موجود در کف آن محیط تلف شود. بر این اساس باید رادیاتور را به گونه ای نصب کرد که میزان اتلاف انرژی به حداقل میزان ممکن برسد.

به طور کل در یک اتاق سربسته پنجره ها مهم ترین عامل اتلاف انرژی به شمار می رود. بنابراین در بحث راهنمای خرید رادیاتور و چگونگی نصب آن اغلب توصیه شده است که در صورت امکان رادیاتور را زیر پنجره اتاق نصب نمایند. به این دلیل که معمولا سردترین مکان در یک اتاق فضای نزدیک پنجره است. از همین رو با گرم نمودن هوای سرد کنار پنجره توسط رادیاتور، دمای سایر بخش های اتاق راحت تر افزایش می یابد.

جمع بندی نکات مهم راهنمای خرید رادیاتور

اگر قصد خرید رادیاتور پره ای را دارید بهتر است مدل های هشت سانتیمتری یا نه سانتیمتری آن را انتخاب کنید. چرا که این مدل های عریض تر از نظر شکل ظاهری چشم نوازتر از مدل های دیگر جلوه می نمایند. همچنین سعی کنید مدلی را برگزینید که از پشتیبانی مناسبی برخوردار باشد. در غیر این صورت اگر یکی از پره های رادیاتور شما دچار مشکل شود، برای یافتن نمونه سالم آن دچار دردسرهای فراوانی خواهید شد.

علاوه بر آن سعی کنید هرازگاه سطح خارجی رادیاتورها را به طور کامل تمیز نمایید. این کار موجب می شود که میزان کارایی رادیاتور به میزان محسوسی افزایش یابد. گذشته از آن در رادیاتورهای پره ای که بیش از نوع پنلی از خود دوده بیرون می دهند، این کار موجب افزایش زیبایی ظاهری آنها می شود.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشت وجود فضای کافی در اطراف رادیاتور است تا جریان هوا بتواند بدون مشکل و دردسر دور و بر آن ایجاد شود. این فضا حتی در زیر و پشت رادیاتور نیز باید وجود داشته باشد. به این معنی که نباید رادیاتور را کاملا روی زمین قرار دهید یا آن را به دیوار بچسبانید.

با این توضیحات مطلب مربوط به راهنمای خرید رادیاتور به سرانجام می رسد. شاید به عنوان مخاطب همیشگی مطالب سایت خبرنگاران به وسیله خواندن این مطلب توانسته باشید با انواع و اقسام رادیاتورها و نکات مهم و کلیدی برای انتخاب آنها آشنایی بیشتری پیدا کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 878

به "راهنمای خرید رادیاتور و نکات مهم مربوط به آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید رادیاتور و نکات مهم مربوط به آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید