رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه: افرادی که روحیه تحولی ندارند، نمی توانند تحول ایجاد نمایند

به گزارش مجله فازنما، رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: تحول امری نیست که صرفاً با دستورالعمل و آیین نامه بوجود بیاید بلکه نگاه و گفتمان تحولی باید از رأس سازمان به مجموعه و بدنه سازمان منتقل گردد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه: افرادی که روحیه تحولی ندارند، نمی توانند تحول ایجاد نمایند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سید حجت الله علم الهدی رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در نخستین نشست از سلسله نشست های عصرانه های تحول؛ گفتمانی نوآورانه در حکمرانی قضایی با موضوع مبانی نظری تحول دیحیتال در حکمرانی قضایی برگزار گردید با بیان اینکه رهبر انقلاب بر موضوع تحول بار ها در سخنان خود تاکید کردند که این نشان از حساسیت موضوع است، اظهارکرد: یکی از واژه های پرتکرار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحول است که باید اجرایی گردد.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران بر مبنای تحول صورت گرفت و این تحول باید ادامه یابد، افزود: در قوه قضاییه نیز این برنامه و مطالبه در راستای تحول وجود دارد تا تحول در دستگاه قضایی انجام گردد در این راستا نیز از پژوهشگاه قوه قضاییه به عنوان جزئی از دستگاه قضایی انتظار تحول می رود.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه پژوهشگاه امروز به صندلی ثبات با نگاه راهبردی و تحولی رسیده است، گفت: دنبال کردن برنامه تحول در پژوهشگاه قوه قضاییه به عنوان یکی از اجزای دستگاه قضایی و کشور، یک امر ضروری به نظر می رسد که این امر احتیاجمند تدوین برنامه راهبردی معین و مستقل است تا بتوان بر اساس برنامه تدوین شده به عنوان یک نقشه راه، به اهداف مدنظر دست یافت.

علم الهدی ادامه داد: به طور قطع رسیدن به اهداف و چشم انداز های تحولی تعریف شده برای پژوهشگاه قوه قضاییه، احتیاجمند یک تفکر کلان در این زمینه است، زیرا در این غیر این صورت، انسجام لازم شکل نگرفته و پژوهشکده ها به صورت جزیره ای فعالیت می نمایند؛ بنابراین اگر نگاه و تفکر کلان وجود نداشته باشد، دست یابی به اهداف تحولی مقدور نخواهد بود.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه به بعضی برنامه های تحولی اجرا شده در گذشته در کشور اشاره نمود و گفت: بیشتر برنامه های تحولی در گذشته در اجرا با چالش روبرو شده اند؛ به عبارت دیگر تدوین برنامه با سرعت انجام شده، اما در حوزه اجرا و عملیاتی شدن، موفقیت چشمگیری بدست نیامده است. این موضوع احتیاج به آسیب شناسی دارد تا پژوهشگاه قوه قضاییه با آن روبرو نگردد.

علم الهدی ادامه داد: برنامه پژوهشی و تحولی پژوهشگاه قوه قضاییه در سال 92 مدون شد، اما اجرایی نشد و متروک ماند بنابراین باید طوری برنامه ریزی و اقدام گردد که در اجرا دچار چالش نشویم.

وی تأکید کرد: تحول یک حرکت سطحی نیست بلکه حرکتی عمیق بوده و تغییر و تحولات در آن بنیادین است. تحول یک امر کوتاه مدت و چند ماهه نیست بلکه امری مستمر و دائمی است که همیشه احتیاج به بروزرسانی و بازنگری دائمی دارد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه افزود: بر خلاف تصور بعضی افراد، تحول امری نیست که با دستورالعمل و آیین نامه صرف قابل اجرا باشد. آسیب شناسی برنامه های تحولی در کشور حاکی از آن است که نگاه تحولی و گفتمان تحولی از رأس سازمان به مجموعه و بدنه سازمان منتقل نشده و بیشتر حالت ابلاغی و دستوری داشته و به همین دلیل به نتیجه نرسیده است.

علم الهدی افزود: اگر بخواهیم حرکت تحولی ایجاد گردد، این گفتمان و نگاه باید در تک تک همکاران پژوهشی و اداری پژوهشگاه بوجود بیاید. همچنین داشتن نگاه تحولی، متلزم وجود روحیه تحولی است. افرادی که روحیه تحولی ندارند نمی توانند تحول ایجاد نمایند.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه تأکید کرد: ایجاد تحول در هر مجموعه ای احتیاجمند مبانی فکری صحیح است در غیر این صورت به بیراهه خواهیم رفت. برای رسیدن به مبانی فکرز صحیح، می توان از مطالعات تطبیقی بهره برد و بومی سازی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1040

به "رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه: افرادی که روحیه تحولی ندارند، نمی توانند تحول ایجاد نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه: افرادی که روحیه تحولی ندارند، نمی توانند تحول ایجاد نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید