جدیدترین ماهی پیرانیا به نام شرورترین جادوگر تاریخ نام گذاری شد، عکس

به گزارش مجله فازنما، موزه تاریخ طبیعی بریتانیا روز سه شنبه اعلام نمود گونه گیاه خوار پیرانیا در آمازون برزیل کشف شده است و به نام شخصیت شرور ارباب حلقه ها، سائورون، نام گذاری شده است.

جدیدترین ماهی پیرانیا به نام شرورترین جادوگر تاریخ نام گذاری شد، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، دانشمندان به طور رسمی گونه نو پیرانیا را Myloplus sauron توصیف و نام گذاری کردند؛زیرا بدن گرد و خطوط متمایز نارنجی و سیاه آن شباهت زیادی به شخصیت شرور نویسنده جی. آر. آر. تالکین دارد.

این گونه نو، یکی از دو گونه ای است که اخیراً به عنوان بخشی از کوشش برای درک بهتر تنوع زیستی ماهی ها در رودخانه آمازون، نام گذاری شده است. سائورون دارای دندان های انسان مانندی است که متناسب با رژیم غذایی گیاهی آن است.

اگرچه نزدیک به پیرانیا است، اما بیشتر به عنوان pacu شناخته می گردد؛ نام رایجی که معمولاً برای بستگان گیاهخوار پیرانیا استفاده می گردد.

Myloplus sauron

این مطالعه روز دوشنبه در ژورنال Neotropical Ichthyology منتشر شد. اخیراً اکتشافاتی برای پیدا کردن خویشاوندان پیرانیاها در آمازون در حال اجرا است، آبزیانی که به علت دشواری در تشخیص ظاهر آن ها در طول زندگی خود مشهور هستند.

روپرت کالینز، نویسنده اصلی و متصدی ارشد مسئول آبزیان در موزه لندن، در توصیف این گونه گفت: به محض اینکه همکارانم نام این ماهی را پیشنهاد کردند، متوجه شدیم که برای آن مناسب است. با باله های قرمز و تکه های نارنجی روی بدنش، دقیقاً شبیه چشم سائورون است.

Myloplus sauron تنها در حوضه رودخانه Xingu، شاخه برزیلی آمازون که شامل بیش از 600 گونه ماهی است، یافت می گردد؛ این حوزه بیش از 70 گونه ماهی دارد که در هیچ کجای جهان یافت نمی شوند. تصور می گردد که 42 درصد از ماهی های موجود در رودخانه آمازون برای علم ناشناخته باقی خواهند ماند.

منبع: sciencealert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1714

به "جدیدترین ماهی پیرانیا به نام شرورترین جادوگر تاریخ نام گذاری شد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین ماهی پیرانیا به نام شرورترین جادوگر تاریخ نام گذاری شد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید